Přejít k hlavnímu obsahu

Hrozí vám infarkt? Podívejte se na svoje nehty

Náhlé sevření hrudníku a dramatický kolaps, tak by se dal stručně popsat infarkt myokardu. Tělo však vysílá varovné signály většinou už předem. Pokud tyto jemné náznaky přicházejícího nebezpečí vyslyšíte a včas zareagujete, můžete sobě nebo někomu v okolí zachránit život. Přečtěte si, kdy zpozornět a raději vyhledat lékařskou pomoc.

U infarktu se rozhodně hraje o čas. Každá hodina i minuta jsou pro pacientovu prognózu rozhodující. Čím dříve dojde k zahájení léčby, tím méně svalové tkáně odumře a zvětší se pacientova šance na přežití. Hlavním příznakem nastupujícího infarktu jsou silné bolesti, které často vystřelují ze srdce do jiných oblastí těla, např. do paží, horní části břicha, mezi lopatky, do zad, krku nebo čelistí a zubů. Bolesti mohou být vnímány i jako silný tlak nebo pálení na hrudi. Pokud tedy pocítíte krutou bolest na hrudníku, okamžitě volejte záchrannou službu. „Čím dřív se dostanete k lékaři, který umí tepny otevírat, tím větší máte naději, že odejdete téměř zdrávi. S téměř neprodělaným infarktem.“, apeluje kardiolog Michael Aschermann v rozhovoru v Českém rozhlasu.

Příznaky infarktu u žen bývají atypické

Na webových stránkách Národního zdravotnického informačního portálu je uvedeno, že infarkt byl dlouho považován za typicky mužské onemocnění. Jenže poslední dobou výskyt onemocnění u mužů klesá, u žen naopak stoupá. Může za to především kouření, nadváha, vysoká hladina cholesterolu, neléčený vysoký krevní tlak, nedostatek pohybu a nadmíra stresu. Ženy během infarktu oproti mužům většinou nepociťují tlak nebo bolest na hrudi. Spíše zaznamenávají extrémní únavu, poruchy spánku, pokles výkonnosti, dušnost, závratě, bolesti v horní části břicha nebo mezi lopatkami, ztrátu chuti k jídlu, zvracení a nevolnost. Méně typické jsou pak obtíže jako hojné pocení nebo pocity strachu.

Vysoký krevní tlak: Omezte konzumaci těchto potravin ještě dnes, předejdete tak selhání ledvin, zhoršení zraku a infarktu

Vysokým krevním tlakem podle odhadů trpí až dva miliony Čechů. Mnozí z nich to ale ani neví, jelikož jim to nezpůsobuje žádnou bolest. Na vině je zejména jedna konkrétní potravina, které Češi jedí příliš velké množství, víte, která to je? Omezte konzumaci těchto potravin ještě dnes, předejděte tak selhání ledvin, zhoršení zraku a infarktu.
svetzeny.cz

Jaké jsou další příznaky před vypuknutím infarktu

To, že se s vaším krevním oběhem něco děje, není radno podceňovat. Některé příznaky mohou být lehce zaměnitelné s jinými neduhy. Existují dokonce studie, že ukazatelem možného vzniku infarktu mohou být nehty. Pokud pod jedním nebo více nehty objevíte červenou nebo fialovou čárku, jde pravděpodobně o příznak ischemické choroby srdeční, která bývá spouštěčem srdečního infarktu. Dalším příznakem může být i zakřivení nehtů směrem dolů spolu s otoky prstů. Také nevolnost, zvracení, dušnost a bolest v horní části břicha, příznaky stresu, pocení, bušení srdce, studená a bledá pokožka může značit blížící se problém. „Některé z infarktů jsou záludné v tom, že se prvotně projeví závažnou poruchou srdečního rytmu a člověk se skácí. A když má smůlu, že nablízku není nikdo, kdo by mu pomohl, může i zemřít,“ dodává kardioložka Lenka Špinarová v rozhovoru v Českém rozhlasu.
 

Zdroj článku