Přejít k hlavnímu obsahu

Infarkt, ztráta zraku nebo poškození ledvin: Jaké jsou další důsledky neléčeného vysokého krevního tlaku?

Světový den hypertenze připadá na 17. května. Takzvaný tichý zabiják, který o sobě často nemusí dát vůbec vědět, přesto jde o závažný kardiovaskulární onemocnění, které spousta z nás podceňuje. Co vám může hrozit?

Vysoký krevní tlak je velmi nebezpečný. Může totiž roky v naprosté tichosti škodit, příznaky se projevovat nemusí nebo mohou být snadno zaměnitelné. Když se začne projevovat, může už být škoda na lidském zdraví napáchána. Objevit se může invalidita, špatná kvalita života, problémy se zrakem, infarkt, mrtvice a další. Pravidelným měřením krevního tlaku můžete zabránit nejhoršímu. V případě, že se vysoký tlak objeví, je nutné navštívit lékaře a začít s léčbou. Nejčastěji jsou to léky v kombinaci se změnou a zdravým životním stylem. Co vám může hrozit, když toto onemocnění budete přehlížet?

Problémy s tepnami

Zdravé tepny jsou pružné, pevné a také elastické. Uvnitř hladké, takže jimi krev může volně proudit a tím pádem zásobovat životně důležité orgány živinami a kyslíkem. Tuky ze stravy se mohou dostávat do krevního oběhu a tak se shromažďovat v tepnách. Ty se postupem času stávají méně elastické a může to omezit průtok krve v těle. Po čase se může objevit aneurysma, což je vytvoření výdutě v tepnách. Může potenciálně prasknout a ohrozit člověka na životě.

 

Jak snížit vysoký krevní tlak? Pomůže červené víno i bobule, tvrdí vědci. Jaké množství byste měli konzumovat?

Vědci přišli s novými poznatky ohledně snížení krevního tlaku. Dle jejich zjištění vám v tomto úsilí mohou významně pomoci bobule i červené víno. Jaké množství bylo prokázáno jako efektivní a které další potraviny pomáhají snížit krevní tlak?
svetzeny.cz

Poškození srdce

Vysoký krevní tlak může mít vliv i na mnoho srdečních problémů. Zúžené a poškozené tepny mají vlivem vysokého krevního tlaku problémy s přívodem krve do srdce. Může to znamenat bolest na hrudi (angina pectoris), nepravidelný srdečný rytmus (arytmii) nebo dokonce infarkt. V průběhu času a hlavně neléčení vysokého krevního tlaku se zátěž na srdce zvyšuje a to může způsobovat jeho oslabení, což může vést k i k srdečnímu selhání.

Problémy se zrakem

Vysoký krevní tlak může mít negativní vliv i na drobné cévy, které krví zásobují také oči. Ty jsou jedním z našeho spojení se světem a jedním ze základních smyslů. Může se objevit poškození krevních cév ve tkáni citlivé na světlo (retinopatie). Dále se vlivem tohoto onemocnění může zhoršovat nebo zkreslovat vidění (choroidopatie). V těch nejhorších případech pak dochází, vinou blokovaného průtoku krve, ke krvácení v oku nebo ztrátě zraku.

Poškození ledvin

Ledviny jsou v podstatě takovým čistícím nástrojem, kdy pomáhají tělu zbavovat se toxinů a pomáhají tak mnoha složitým funkcím lidského těla. I zde může vysoký krevní tlak napáchat spoustu škody. Jak už je patrné, poškozuje cévy a ty jsou v podstatě v celém těle. Jakmile se ucpou nebo jinak poškodí, snižuje to funkčnost ledvin. To zase vede k pomalejší činnosti nebo dokonce k celkovému selhání tohoto orgánu.

 

Zdroj článku