Přejít k hlavnímu obsahu

Češi neumí rozpoznat příznaky infarktu: Ty se přitom liší u mužů i žen. Mnohdy jde o minuty

Srdeční infarkt nastává v okamžiku, když je průtok krve do srdce výrazně snížen nebo zcela zablokován. To je obvykle způsobeno nahromaděným tukem, cholesterolem či dalšími látkami v srdečních tepnách. Příznaky infarktu se liší, dokonce existují i případy, kdy nemají lidé vůbec žádné. Češi ve většině neumí příznaky infarktu rozpoznat. Většinou však infarkt provází typické příznaky, které se naučíte v následujícím článku.

Mohlo by se vám líbit

Ranní sprcha vám změní život: Benefitů nabízí hned několik. Méně pocení, více energie

Sprchování je nedílnou součástí hygieny každého z nás a existují dva typy lidí. Ti, co se sprchují raději večer a pak ti, co se sprchují ráno. Večerní sprcha z vás smyje námahu dlouhého dne, pomůže vám tělo uklidnit a připravit na spánek. Ranní sprcha zase umí nastartovat den.
svetzeny.cz
Info ikona
infarkt

Příznaky infarktu

Zatímco někteří lidé nemají příznaky žádné nebo jen mírné, někteří mají vážné příznaky, kterými lze infarkt myokardu poměrně dobře rozpoznat a jednat tak včas. Mezi nejběžnější příznaky srdečního infarktu patří:

  • Bolest na hrudi, která připomíná tlak, napětí, bolest či mačkání na hrudi
  • Nepříjemná bolest, která se šíří do ramene, paže, zad, krku, čelisti, zubů nebo do horní části břicha
  • Studený pot
  • Únava
  • Úzkost
  • Pálení žáhy nebo poruchy trávení
  • Závratě či motání hlavy
  • Nevolnost
  • Dušnost

Ženy navíc mohou mít atypické příznaky, jako je krátká či ostrá bolest v krku, paži nebo zádech. Některé infarkty udeří náhle a pak se hraje se záchranou již doslova o vteřiny. Mnoho lidí má však varovné příznaky hodiny, dny nebo dokonce týdny předem. Bolest na hrudi nebo tlak, který se neustále objevuje a nemizí ani v úlevových polohách, může být včasným varovným signálem, kdy se může jednat o tzv. anginu pectoris, která je způsobena dočasným snížením průtoku krve do srdce.

Mohlo by se vám líbit

Chytré triky, jak se dobře vyspat v každém věku

Otáčíte se v posteli ze strany na stranu, oveček se nemůžete dopočítat a každé ráno vstáváte unavení a bez energie? Chce to změnu. Nedostatek spánku totiž dlouhodobě má vliv nejen na únavu a celodenní energii, ale časem také na hubnutí, zažívání a mnoho dalšího.
svetzeny.cz
Info ikona
Nadváha

Predispozice

Při srdečních onemocněních také hraje velkou roli genetika, pokud se u vás v rodině vyskytují srdeční choroby, věnujte výše uvedeným příznakům mimořádnou pozornost. Zvýšené riziko infarktu je také u lidí s nadváhou, s nezdravým životním stylem, s nadměrnou konzumací alkoholu či kouření.

Mohlo by se vám líbit

Zbavte se tuku na břiše: Nejlepšími pomocníky jsou sýry. Tvaroh vede

Sýr a tvaroh jsou skvělými pomocníky v redukčních dietách, protože obsahují velké množství bílkovin a při správném výběru sýra či tvarohu i minimum tuků. Přečtěte si, jaké druhy sýra jsou pro redukční dietu nejvhodnější a proč je tvaroh tak magickým pomocníkem při redukčních dietách, že ho do svých jídelníčků zařazují i profesionální sportovci.
svetzeny.cz
Info ikona
KPR

První pomoc

Pokud si myslíte, že máte infarkt, okamžitě zavolejte záchrannou službu na čísle 155. Pokud se ve vaší blízkosti nachází jakákoliv osoba, okamžitě jí sdělte, že máte u sebe podezření na infarkt. Pokud vám to operátor tísňové linky doporučí, vezměte si aspirin, který může během infarktu snížit poškození srdce tím, že zabraňuje srážení krve. Aspirin však může interagovat s jinými léky, neužívejte jej tedy bez předchozího doporučení.

Pokud vidíte někoho, kdo by mohl mít infarkt, ze všeho nejdřív zavolejte záchrannou službu na čísle 155 a poté zkontrolujte, zda osoba dýchá a má puls. Pokud osoba nedýchá, nebo nemá puls, začněte s oživováním nebo kardiopulmonální resuscitací (KPR).

Osobu položte na tvrdý povrch, odstraňte z jeho hrudi oděv a natažené paže položte na střed hrudní kosti. Poté stlačujte hrudník do 1/3 jeho hloubky (asi 5-6 cm). Frekvence masáže se nejčastěji uvádí min. 100 stlačení za minutu. Dnes již není u amatérských KPR běžnou součástí dýchání z úst do úst, pokud se však jedná o člověka, u něhož vám dýchání z úst do úst nevadí, začněte s 30 kompresemi hrudníku a poté proveďte dva záchranné vdechy do rty pevně obemknutých rtů. Hlava postiženého musí být zakloněna a prsty jedné ruky mu zacpěte nosní dírky. Pozorujte, zda se postiženému zvedá hrudník. Tento postup je pouze obecně doporučovaný, řiďte se především pokyny ze strany operátora tísňové linky, který si nezapomeňte během resuscitace dát na hlasitý odposlech.

Pamatujte na to, že resuscitace u dětí se provádí jiným způsobem, kdy záleží na vzrůstu dítěte.

Zdroj článku