Přejít k hlavnímu obsahu

Bolí vás záda? Odhalte pravou příčinu!

Bolí vás záda? Odhalte pravou příčinu!

Za bolesti zad mohou ve více než 90 % případů špatné návyky a civilizační „vymoženosti“. Které jsou ty nejčastější?

Nesprávný životní styl má velký vliv na vaše zdraví. Špatné návyky a dlouhodobě neřešené problémy jsou jedny z příčin velké bolesti zad. Naučte se je rozpoznat a správně řešit!

Chybné držení těla

Tím si na bolesti páteře zaděláváme už od dětství a v dospělosti pokračujeme. Naučte se správnému postoji: Stáhněte ramena dolů, zatáhněte bříško a zadeček, držte bradu rovnoběžně se zemí a trošku se vytáhněte vzhůru!

Jednostranná fyzická zátěž

Ať už jde o pracovní, nebo sportovní činnost, zádům velmi škodí.

Špatné lůžko

Kvalitní matrace a vhodně tvarovaný polštář jsou pro zdravou páteř nezbytné.

Obezita

Čím víc páteř musí nosit, tím víc trpí.

Stres

Braňte se mu – škodí celému tělu.

Sedavé zaměstnání

Správné sezení je účinná prevence!

jak_sedet

Zvolte správný pohyb

Z pohybových aktivit páteři nejvíc svědčí  plavání (nikoli však se zvednutou hlavou ve stylu „paní radová“!). Kromě toho se doporučuje cvičit pilates nebo jógu.  Nevhodný je jogging, tenis, volejbal, cyklistika, vše, při čem se skáče.  Chybou je i  zapomínat na zahřívací cviky před vlastním sportováním. Také dávejte pozor, ať při pohybu venku neprochladnete!  Záda mají obecně ráda teplo. Někdy mohou prospět teplé koupele, ale ne v případě vyhřeznuté ploténky – tam se koupání nedoporučuje. Dobré jsou také prohřívací bylinné zábaly nebo speciální zahřívací náplasti.

Co způsobuje bolest

U devíti z deseti lidí trpících bolestmi zad je to způsobeno špatnými návyky a nevhodným životním stylem. Nicméně existují i jiné příčiny, například neurologické. Nejčastěji se setkáváme s tím, že onemocnění obratů a meziobratlových plotének způsobuje dráždění či poškození míchy nebo nervových kořenů. Obratle a ploténky se také mohou vůči sobě posunout, vadí různé nárůstky, vzniklé degenerativními změnami apod. Bolesti zad mnohdy bývají následkem úrazů a v malém množství případů jsou způsobeny nádorovým onemocněním.

Svěřte se odborníkům

 Podle zjištěné příčiny se také doporučuje léčba. Současná medicína nabízí řadu možností – od cílené rehabilitace a fyzioterapie přes obstřiky a různé fyzikální metody až po chirurgické zákroky. Součástí terapie bývají i léky proti bolesti Ty by však neměly přijít na řadu jako první a jediné – pokud si je naordinujete sami, aniž by lékař odhalil příčinu a navrhl nejvhodnější postup, od bolesti si rozhodně trvale nepomůžete (a  hrozí, že si na analgetika vytvoříte návyk). Vhodnou doplňkovou metodou je lázeňská péče. Lázní se speciálními programy pro bolesti zad a stavy po úrazech či po operaci páteře je u nás mnoho (například Janské Lázně, Třeboň, Hodonín, Lázně Bohdaneč aj.). Výhodou je, že kromě absolvování speciálních procedur se zde také naučíte správně cvičit, což je důležité. V tom vám pomohou také kvalitní rehabilitační programy  v odborně vedených centrech a  ústavech.