Přejít k hlavnímu obsahu

Chcete dát nadváze navždy sbohem? Pak musíte dodržovat několik jednoduchých pravidel

Důvodů nadváhy může být celá řada, a to včetně dlouhodobých onemocnění nebo třeba potravinových alergií. Nadváha či obezita mohou být rovněž původcem budoucích zdravotních problémů, od kardiovaskulárních onemocnění přes ortopedická až třeba po psychosociální. Nejlepší prevencí je mít svou váhu a stravovací režim pod kontrolou. Ale jak na to? Není to přitom vůbec složité, stačí dodržovat několik základních pravidel.

Méně jídla, více pohybu

Začátky bývají obtížné a výjimkou rozhodně není ani hubnutí. Je potřeba si jednoho dne říci, že je načase změnit svůj životní styl. Je to o odhodlání vstoupit do jiného světa, vykročit z komfortní zóny, upravit svůj režim a uvědomit si, že dosavadní styl života a stravování nebyl správný,“ radí profesor MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., odborný garant výživového programu Cambridge Weight Plan. Nadváhu nebo obezitu totiž způsobuje především dlouhodobý vyšší příjem energie, než je její výdej. Pro hubnutí by se poměr příjmu a výdeje energie měl zcela obrátit, je tedy nutné ubrat na jídle a přidat na výkonu.

Mohlo by se vám líbit

Chcete se konečně zbavit tuku na břiše? Pak musíte přestat konzumovat tyto potraviny. Neuhodnete, která oblíbená pochoutka je z hlediska diety úplně nejhorší!

Faldíky na břiše trápí řadu žen. Ne nadarmo se říká, že břicho je hlavně o stravě. Pokud chcete zhubnout a mít ploché bříško, budete se muset s některými potravinami rozloučit, nebo alespoň jejich konzumaci omezit na minimum. Tipnete si, která potravina je z hlediska hubnutí břicha úplně ta nejhorší?
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Opálená jako od moře: 4 zásady, díky kterým dosáhnete bronzového odstínu pokožky rychle a zdravě

Opálená pokožka většině lidí sluší, skryje totiž drobné nedostatky a skvrny, které jsou na světlejší pokožce viditelné. Nic se však nemá přehánět a dlouhým pobytem na sluníčku si zaděláváte na vrásky, předčasné stárnutí kůže a v nejhorším případě i na rakovinu kůže. Přečtěte si, jak se opálit krásně dohněda a přitom zdravě.
svetzeny.cz

Překonejte první krizi

Nejdůležitější je ale vytrvat. Pokud se podaří dietní plán poctivě dodržovat první tři krizové týdny v kuse, lze jej poté snáze přijmout již jako běžnou součást života. V tomto období se projeví první výsledky, které poskytnou nepostradatelnou motivaci, s níž hubnutí půjde o poznání lépe. Skvělou motivací je také hubnutí v rodině nebo v úzkém kruhu přátel. Nejenže před sebou nemáte tolik ostychu jako před cizími lidmi, ale navíc se vzájemně motivujete, protože jste si neustále na očích.

Nestresujte se

Zásadní je také vyhýbat se stresu a udržovat si pozitivní myšlení, například i díky podpoře přátel, rodiny a partnera či partnerky. Stres a nervozita působí při snaze zhubnout kontraproduktivně, neboť je častým zvykem tyto pocity zahánět jídlem. To má však za následek také hormonální nerovnováhu.

Odpočiňte si od diety

Ale jen na chvíli! Neustále se opakující lehké pokrmy už nemůžete ani vidět a máte pocit, že s dietou musíte přestat. Krátká pauza určitě neuškodí, umění je ale během ní nepřibrat. Zkuste změnit svou pohybovou aktivitu nebo obměnit jídelníček věcmi, které vám chutnají, ale nemají tak vysokou energetickou hodnotu. Může to být ovoce, to však ideálně v dopoledních hodinách pro svůj vyšší obsah fruktózy, ale také zelenina nebo třeba houby. „Zkuste občas vybočit ze stereotypu a vyzkoušejte jídla, která jste nikdy neochutnali. Pokud hledáte inspiraci, zajděte si třeba do vegetariánské restaurace, radí výživový poradce Ing. Lukáš Vrána.

Mohlo by se vám líbit

Průvodce letními šaty: Které se nejlépe hodí k vaší postavě?

Krásné letní počasí a úchvatné šaty jednoduše patří k sobě. Vyberte si šaty podle typu vaší postavy a nemůžete šlápnout vedle. Buďte v létě stylová a probuďte v sobě bohyni, která prozáří ulici a okouzlí každého. kolem koho projdete.
svetzeny.cz

Nehubněte jen do plavek

Přestože k tomu roční období vyzývá, nesoustřeďte se při hubnutí pouze na léto. Funguje sice jako úžasná motivace, někteří ale mají po konci plavkové sezony opět tendence v hubnutí polevit. Hubněte tak, abyste se mohli líbit svému okolí, partnerovi, a především sami sobě. Stravu ale nezanedbávejte, a to ani v práci nebo ve škole, přestože právě tam ji plno lidí odsouvá až na poslední místo. V zapomnění mnohdy upadá pravidlo jíst alespoň třikrát denně.

Nenechte se odradit

Při hubnutí se nenechte odradit vlastními negativními myšlenkami nebo názory vašeho okolí. Klíč k vysněné postavě a lepšímu zdraví je jednoduchý – vytrvalost, cílevědomost a silná vůle. Může to dokázat každý, kdo se postaví výzvě čelem. Tedy i vy!

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček