Přejít k hlavnímu obsahu

Opálená jako od moře: 4 zásady, díky kterým dosáhnete bronzového odstínu pokožky rychle a zdravě

Info ikona
Opálená jako od moře: 4 zásady díky kterým dosáhnete bronzového odstínu pokožky rychle a zdravě

Opálená pokožka většině lidí sluší, skryje totiž drobné nedostatky a skvrny, které jsou na světlejší pokožce viditelné. Nic se však nemá přehánět a dlouhým pobytem na sluníčku si zaděláváte na vrásky, předčasné stárnutí kůže a v nejhorším případě i na rakovinu kůže. Přečtěte si, jak se opálit krásně dohněda a přitom zdravě.

1. Vždy používejte SPF 30 a vyšší

Používat vysoký SPF faktor se může zdát jako úplně základní rada, ale stále to spousta lidí nedělá. Zejména na to hřeší ti, kteří mají od přírody tmavší odstín pokožky a snadno se nespálí. To je ovšem velká chyba, hazardují se svým zdravím. Rakovina kůže je rizikem i pro ně, nejčastěji se u nich objevuje na hlavě a krku. Přípravky byste si měli vybírat dle vašeho fototypu, ale i v našich končinách je třeba užívat SPF 30 a vyšší. V případě, že se řadíte mezi velmi světlé typy s citlivou kůží, určitě sáhněte po SPF 50. Zapomeňte na nesmysly, že se s vysokým faktorem neopálíte, to jsou nebezpečné lži. V žádném případě se nenatírejte samostatně jen oleji bez SPF faktoru, obzvláště, pokud jste světlejší typ.

Průvodce letními šaty

svetzeny.cz

2. Jezte potraviny s beta-karotenem

Konzumace potravin obsahujících beta-karoten vám pomůže docílit bronzového odstínu rychleji a ještě to má další zdravotní benefity. Z beta-karotenu si totiž naše tělo vytváří vitamín A, který je nezbytný pro bystrý zrak a také tělo chrání před škodlivými radikály, které způsobují stárnutí buněk v těle. Když se řekne beta-karoten, většina z nás si vybaví mrkev, ale potravin, ve kterých je obsažený, je mnohem více – sladké brambory, meruňky, broskve, dýně. Nejvíce je ho právě v batátech, ty obsahem beta-karotenu předčí i známou mrkev. Pakliže vám tyto potraviny nechutnají, můžete sáhnout po doplňcích stravy.

Info ikona
Mrkev

3. Přírodní oleje

Pokud se chcete rychleji opálit, můžete vyzkoušet přírodní oleje, avšak pozor, jejich SPF bývá velmi nízký, takže je nikdy neužívejte samostatně, vždy se jimi natřete až poté, co už jste předtím použili opalovací krém s dostatečně vysokým faktorem. Zvláště pokud jste světlý typ, jen samotné natření přírodními oleji by rozhodně nestačilo a spálili byste se dočervena. A jaké oleje jsou nejlepší? Sázkou na jistotu je olej z mrkvových semínek. Řada lidí si také oblíbila kokosový olej, bambucké máslo a malinový olej. Ten je bohatý na vitamín E, který zčásti dokáže absorbovat sluneční záření a navíc je to antioxidant, který zpomaluje proces stárnutí. To z malinového oleje dělá ideální přípravek na opalování.

Info ikona
Opalování

Megan Fox: Herečka, po které muži šílí. Známe tajemství její krásy, vyzkoušejte její tipy i vy!

svetzeny.cz

4. Neopalujte se na sluníčku dlouhé hodiny

Řada lidí si myslí, že čím déle se budou na sluníčku „smažit“, tím lépe pro ně. Avšak to není pravda, jelikož existuje něco, čemu říkáme mezní bod melaninu (pigmentu, díky kterému se opálíme). Každý člověk má tento mezní bod trochu jiný, ale průměrně se udávají dvě až tři hodiny. Po uplynutí této doby v určitý den už opravdu víc nezhnědnete. Spíše si zaděláte na vrásky, předčasné stárnutí kůže i spálení od sluníčka, které vede k rychlejší obnově pokožky, tj. kůže se vám začne loupat za kratší čas. Slunce bývá nejsilnější mezi 12 a 15 hodinou, ale zároveň mějte na paměti, že v tomto čase je také nejvyšší riziko poškození kůže. Pokud máte extrémně světlou pleť, opalujte se raději ráno, nebo až po 15. hodině odpolední.

Info ikona
Opalování

Chcete mít oči jako mrkací panenka? Jednoduché triky pro správnou péči o řasy a dramatický pohled

svetzeny.cz

Dosáhněte vysněných dlouhých vlasů! Jak na ně vám poradí ženy, jejichž extrémně dlouhou hřívu obdivuje celý svět

svetzeny.cz