Přejít k hlavnímu obsahu

Vlašské ořechy: Dovedou vám prodloužit život, jaké množství je třeba denně sníst a které další zdravotní benefity mají?

Vlašské ořechy jsou velmi zdravé. Vědecká studie publikovaná harvardskými vědci zjistila, že nám ale dokonce dovedou i prodloužit život. Stačí jíst hrstku této zdravé svačinky denně. Jaké další zdravotní benefity vlašské ořechy mají?

Hrstka vlašských ořechů denně vám prodlouží život

Vědci z harvardské univerzity zkoumali vliv vlašských ořechů na délku lidského života. Před dvěma dny zveřejnili studii, která potěší všechny milovníky této dobroty. Tato zdravá svačinka vám totiž dle jejich zjištění dovede prodloužit život až o rok. Rovněž také konzumace vlašských ořechů snižuje riziko úmrtí na určité choroby. „Z této studie jsme se dozvěděli, že i několik hrstí vlašských ořechů týdně může pomoci podpořit dlouhověkost, zvláště u těch, jejichž kvalita stravy není zrovna dobrá,“ říká vedoucí výzkumu Yanping Li z harvardské univerzity. Je však potřeba jíst pět a více porcí vlašských ořechů týdně, aby se efekt dostavil. Jednou porcí je myšleno alespoň 29 gramů vlašských ořechů.

Mohlo by se vám líbit

Počítat kalorie nemá smysl: Máme pro vás návod, jak zhubnout bez hladovění a ukázku správně sestaveného jídelníčku

Možná děláte také jednu ze zásadních chyb při hubnutí – počítáte kalorie. Odbornice na výživu Tamara Willner objasňuje, proč není dobré si neustále kalorie hlídat. Vést to může až k poruchám příjmu potravy. Podívejte se, jak vypadá správně sestavený jídelníček, díky kterému zhubnete bez hladovění.
svetzeny.cz

Pokud tuto stravu budete dodržovat, dle vědců z Harvardu snížíte riziko úmrtí o 14 %. U kardiovaskulárních onemocnění dojde k poklesu rizika dokonce až o 25 %. Pokud byste konzumovali menší množství (dvě až čtyři porce týdně), dojde ke snížení rizika úmrtí na nejrůznější choroby až o 13 % a také máte o 4 % menší šanci, že zemřete na kardiovaskulární chorobu. Těchto závěrů vědci dosáhli analýzou údajů více jak 67 000 žen a 26 000 mužů. Výzkum trval dlouhých 20 let a na jeho počátku byli všichni účastníci zdraví. Vědci upozorňují, že se jedná o observační studii, ve které hrály roli i další faktory – braní doplňků stravy, cvičení, strava a konzumace alkoholu.

Info ikona
Vlašské ořechy

Vlašské ořechy mají pozitivní vliv na mozek

Vlašské ořechy obsahují důležité fytochemikálie a také velké množství polynenasycených tuků, která jsou benefitem pro zdraví mozku. Omega-3 mastné kyseliny pomáhají snižovat míru oxidačního stresu v mozku, zlepšovat mozkovou signalizaci a neurogenezi ( proces, při kterém jsou buňky nervového systému produkovány nervovými kmenovými buňkami).K ochraně funkcí mozku a paměti také přispívají další látky obsažené ve vlašských ořeších – vitamín E, kyselina listová a kyselina ellagová.

Mohlo by se vám líbit

Skryté léčivé vlastnosti čajů, které máte běžně doma!

Lidé po celém světě pijí čaj již po tisíciletí. Mají k tomu dobrý důvod, i když si jej občas sami neuvědomují. Četné studie totiž ukázaly, že různé čaje mohou posílit váš imunitní systém, vyléčit zánět nebo fungovat jako prevence proti srdečnímu onemocnění. Pravidelné pití čaje může mít velmi pozitivní dopad na vaše zdraví. Zapněte tedy konvici a podívejte se, který z následujících čajů s blahodárnými účinky máte doma!
svetzeny.cz

Vlašské ořechy dovedou zlepšit náladu

Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro vývoj a funkci centrálního nervového systému. Výzkumy ukazují, že omega-3 mastné kyseliny mohou sehrát roli při léčení poruch nálady.

Vlašské ořechy jsou důležité pro zdraví srdce

Časopis Journal of Nutrition uvádí, že pravidelná konzumace vlašských ořechů dovede snížit riziko kardiovaskulárních chorob. Olej vyrobený z vlašských ořechů má pak přínos pro endoteliální funkci (transport látek přes cévní stěnu). Některé studie také naznačují, že konzumace vlašských ořechů dokáže zlepšit hladinu cholesterolu i snížit ukazatele zánětu v těle, což se také ve výsledku pojí s nižším rizikem vzniku srdečního onemocnění. Studie publikovaná v British Journal of Medicine zjistila, že lidé, kteří konzumovali ořechy více než čtyřikrát týdně, snížili riziko kardiovaskulárních chorob až o 37 %. Vlašské ořechy jsou velmi vhodné i pro ty, kteří drží dietu, neztloustnete po nich a zároveň mají skvělou výživovou hodnotu. To z nich dělá ideální zdravou svačinku.

Zdroje informací: EurekAlert, BBC