Přejít k hlavnímu obsahu

5 mýtů o cvičení, kterým zcela nevěřte

Každý má svou metodu cvičení a na tu nedá dopustit. Která z následujících tvrzení máte vrytá do paměti, ale ve skutečnosti nejsou tak úplně pravdivá? To ví trenér Michal Burian.

1. Běhání stačí k hubnutí

Pravda tak napůl. Vytrvalostní sporty dostanou tělo do režimu spalování tuků, ale nemusíte se věnovat výhradně běhu. „Hubnout lze jakýmkoli pohybem v aerobním pásmu. To poznáte tak, že během aktivity dokážete ještě konverzovat. Vhodná je třeba chůze, běh či jízda na kole,“ říká trenér Michal Burian. Pohyb je dobré podpořit racionálním jídelníčkem, kdy více kalorií vydáváte, než přijímáte.

2. Jednou týdně je málo

Lepší něco než nic. Někdo opravdu nemá na sport příliš času, potom je dobré, když se mu věnuje aspoň jednou týdně, místo toho, aby ležel na gauči. „Ideální by ale bylo zařazovat aktivitu 2x až 3x týdně. Pohyb by však měl být součástí každého našeho dne,“ říká expert. Stačí však málo. Vyšlapat schody či místo jízdy autobusem jít pěšky, aby tělo dostalo, co potřebuje.

3. Pocení = dobrý trénink

Ani náhodou. Někdo je za pět minut mokrý jako myš, jinému se teprve po půl hodině fyzické aktivity objeví první krůpěje potu na čele. Muži se navíc často potí víc než ženy a míra pocení je daná i geneticky. Mokré tričko tedy není důkazem vyčerpávajícího tréninku. „Pokud chceme zhubnout, nezáleží na tom, jak moc se potíme, ale jakým způsobem se hýbeme. Aktivita vedoucí ke shození přebytečných kilogramů by měla trvat alespoň půl hodiny až hodinu při 60 až 75 % maximální tepové frekvence. Tu si každý může snadno vypočítat tak, že od čísla 220 odečte svůj věk.“ radí Michal.

4. Cvičení ve fitku má větší efekt

Ne tak docela. Záleží na způsobu tréninku a jeho intenzitě. Třeba jógu můžete stejně dobře provozovat doma jako v posilovně. Přeplněná fitka už dneska nejsou in. „Až se oteplí, skvěle poslouží venkovní hřiště v parcích. Můžete také jednoduše cvičit s vlastní vahou a tato aktivita se dá provozovat prakticky kdekoli,“ dodává trenér.

5. Čím rychleji budete posilovat, tím lépe

Spíše naopak. Aby se svaly mohly správně rozvíjet, měli byste každý cvik provádět velmi pomalu a precizně. Pomalu znamená dvě až tři sekundy na každý pohyb. „Cvičení při posilování by mělo být prováděno pomalu, aby se zapojil výhradně sval, na který je cvičení určeno. Je pak menší pravděpodobnost, že dojde ke zranění některých svalových partií nebo že budete cvik provádět technicky špatně, případně budete přetěžovat jiné svaly,“ říká Michal Burian. Silový trénink podle něj ale nemusí být nutně jenom pomalý. Například cviky určené na výbušnou sílu dolních končetin (například pro běžce, volejbalisty nebo basketbalisty) se provádějí rychle ve vysoké intenzitě.