Přejít k hlavnímu obsahu

Nemůžete spát? Častý zabiják spánku může být právě to, v čem spíte

Ležíte už chvíli v posteli, otáčíte se ze strany na stranu a ne a ne usnout. Hodiny neúprosně utíkají. Vypadá to, že je tady další bezesná noc. Přirozeně s tím chcete skoncovat, jen nevíte jak. Možná to je jednodušší, než si myslíte.

Problém se spánkem má občas snad každý z nás. Někdy se to stane, máte starosti, trápení, řešíte problémy v práci a mnoho dalšího. Jedna bezesná noc se povětšinou dá zvládnout, ale bude-li se to pravidelně opakovat, pak už je na zvážení začít nespavost řešit. Proč nespíte? Kde je problém? Možná v tom může mít “prsty” vaše přikrývka.

Letní, zimní nebo univerzální přikrývka

Přikrývka může být důležitým bojem proti nespavosti. Také se vám stává, že se přikryjete a za pár minut je vám horko? Může na to mít vliv mimo jiné přikrývka. Je důležité zvolit takovou, která vás v zimě zahřeje a poskytne komfort při usínání a v létě vás zase ochladí. Nepřímý vliv na to samozřejmě má také teplota v místnosti. Problémy s usnutím mohou podpořit také horké koupele nebo cvičení těsně před spaním, kdy mohou tyto aktivity narušit přirozené přípravy těla na spánek.

 

Mohlo by se vám líbit

Únava i pálení žáhy: Poznejte příznaky infakrtu, než bude pozdě

Srdeční infarkt nastává v okamžiku, když je průtok krve do srdce výrazně snížen nebo zcela zablokován. To je obvykle způsobeno nahromaděným tukem, cholesterolem či dalšími látkami v srdečních tepnách. Příznaky infarktu se liší, dokonce existují i případy, kdy nemají lidé vůbec žádné. Češi ve většině neumí příznaky infarktu rozpoznat. Většinou však infarkt provází typické příznaky, které se naučíte v následujícím článku.
svetzeny.cz

Vsaďte na prodyšný materiál přikrývky i povlečení 

Při výběru přikrývky určitě dbejte na materiál a to nejen na povrchu, ale také uvnitř přikrývky. Prodyšné materiály, které sají pot, nechávají tělo volně dýchat a navíc splní svou funkci, tedy zahřejí když je to potřeba, důležitou součástí pohodového usínání. K tomu je určitě dobré myslet také na to, jaké povlečení si zvolíte. I jeho materiál může do jisté míry ovlivnit spánek a především jeho kvalitu.

Zloději přikrývek

Máte vedle sebe takzvaného “zloděje přikrývek”? Ten si z jedné velké přikrývky, ubírá větší kus. A na vás tak zůstává, při troše štěstí, pár centimetrů. I když to možná vypadá esteticky, důležité je se vyspat a tak přistoupíte k jednoduchému opatření - pořídíte si přikrývky dvě, každý tak má “své jisté”. 

 

Info ikona
žena
Mohlo by se vám líbit

Ranní sprcha vám změní život: Benefitů nabízí hned několik. Méně pocení, více energie

Sprchování je nedílnou součástí hygieny každého z nás a existují dva typy lidí. Ti, co se sprchují raději večer a pak ti, co se sprchují ráno. Večerní sprcha z vás smyje námahu dlouhého dne, pomůže vám tělo uklidnit a připravit na spánek. Ranní sprcha zase umí nastartovat den.
svetzeny.cz

Protipóly

O něco horší variantou je, když vedle vás usíná někdo, komu je pořád zima a potřebuje mít i při spánku vyšší teplotu v místnosti. A nechat otevřené okno? To už je pro milovníky tepla úplné sci-fi. Kdežto vy, když pořádně nevyvětráte a nestáhnete topení, dobře nespíte. Jen velmi málo párů má to štěstí, že se jejich spánkové rutiny shodnou. V tomto ohledu nezbývá nic jiného než si dobře zvolit přikrývku a povlečení - milovníkům tepla vybírat takové, které je pořádně zahřejí a kdoví, možná svolí i tomu, že se ubere pár stupňů v místnosti.

Problém špatného spánku je jinde

Vyzkoušeli jste všechny dostupné a snadno proveditelné metody? Pořídili správnou přikrývku, povlečení, chodíte spát ve stejnou dobu, větráte v místnosti, stáhnete topení, nejíte těžká jídla, ale stejně nespíte? Problém může být někde jinde. V takovém případě příčinu najít a pracovat na její nápravě.

 

Zdroj článku