Přejít k hlavnímu obsahu

Nevysvětlitelné pocity frustrace: 9 znaků, že jste vychováni v toxické rodině

Trpíte téměř neustále pocitem, že jen dáváte, ale nic nedostáváte zpět? Když zavítáte domů k rodičům, cítíte se frustrovaně a přepadne vás splín, že se mezi svými nejbližšími převtělíte do svého nejhoršího „já“? Pak je kolem vás toxické prostředí, kterým je od vašeho narození zasažena celá vaše rodina. Jste opravdu tento případ? Objevte 9 znaků, které odhalí, že se k vám rodiče chovají toxicky.

Nahlédněme do seznamu 9 jasných projevů toxických rodinných vztahů, sestaveného koučkou a vztahovou expertkou Darlene Lancer. 

1. Žárlí na vás nebo se s vámi snaží neustále soutěžit

Vaše máma snila o tom, že bude baletkou, ale nakonec skončila za přepážkou v cestovní kanceláři. Ovšem když jste vy jako dvanáctiletá dívka zazářila v Louskáčkovi, vaše máma se neustále vracela k videozáznamům, v nichž jako malá dělala balet. Místo, aby na vás byla hrdá, cítila se frustrovaná a nedoceněná. Může nám připadat směšné, že dospělý člověk žárlí na úspěch malého dítěte, ale je to právě jeden z projevů, častých v toxických rodinách

2. Mají k vám přehnané reakce

Když se otec rozzlobil, protože jste v osmi letech rozbila servírovací misku z dědictví po jeho matce, mohl být i oprávněně naštvaný. Možná ho ta situace, spojená se střepy, zabolela u srdce a vytočil se k nepříčetnosti. Pokud vás ovšem i dnes, kdy jste dospělá a máte vlastní život, peskuje za to, že jste kvůli dopravní zácpě přijela na rodinnou grilovačku o 15 minut později, pak je váš vztah i nyní pod vlivem jeho toxického přístupu k vám. 

Vyrůstat v takto emocionálně prázdném nastavení vás zasáhlo do morku kostí a ani ve vaší dospělosti jste se z tohoto vlivu nedokázala vymanit.

Starověké kultury praví: Část těla, kterou myjete ve sprše jako první, prozradí váš charakter

Tělo je posvátný chrám a zažívá s vámi všechno. Pomáhá vám den co den vstát, jít do práce a mnoho dalšího. Dodává energii, ženám pomáhá přivádět na svět nový život a drží jako skála i ve chvílích, kdy vám není úplně dobře. Je důležité se k tělu chovat správně a dobře. Různé starověké kultury věří, že první část těla, kterou si ve sprše myjete vypovídá o vaší osobnosti.
svetzeny.cz

3. Neustále vás s někým porovnávají 

Vy a vaše sestra jste každá úplně jiná. Ona je úspěšná dětská lékařka s velkým renomé, a vy pracujete jako recepční v zubní ordinaci. A váš bratr s úšklebkem celé roky poukazuje na vaše mnohem nižší společenské postavení, možná i nedostatečné vzdělání a snaží se vás se sestrou za každou cenu porovnávat. A i když jste si obě zvolily tuto cestu dobrovolně, jste ve svých zaměstnáních spokojené, bratr ve vás svými útoky vzbuzuje pocity nejistoty a podrývá vaše sebevědomí. 

4. Hrají si na oběti

Někdy si rodiče nedokáží pomoct, a viní své děti ze svých pocitů. Hrají si na oběti jen proto, že jejich potomek nesplnil jejich očekávání. Může jít třeba jen o situaci, kdy jste se rozhodla nepřijet na Vánoce k nim, a nestrávit s nimi Štědrý den v tradičním nastavení, jako tomu bývalo po celé předchozí roky. Je totiž velký rozdíl ve vyjádření opravdového zklamání oproti vytváření toxického tlaku, kdy obviňujeme všechny okolo za to, jak se my osobně cítíme. Pokud se tedy vaše máma rozhodne, že na vás týden nepromluví jen proto, že jste si udělala Štědrý večer podle sebe a strávila ho s novým partnerem nebo s přáteli v baru, opět se pohybujete na hluboce toxické vlně. 

Jednoduchá a skvělá technika, díky které si vzpomenete na cokoliv

Zapomínáte na důležité úkoly a informace? Pak vás potěší, že existuje jedna skvělá technika, která vám pomůže zapamatovat si téměř cokoliv. Využijte naplno vaši fantazii a přečtěte si, jak mohou příběhy a mentální obrazy přispět ke zlepšení vaší paměti. Zjistíte, jak můžete tuto jednoduchou techniku použít dokonce i pro každodenní úkoly, jako je seznam nákupů.
svetzeny.cz

5. Nerespektují vaše hranice

Svou sestru bezmezně milujete, už jste si zvykla na její nepředvídatelné reakce nebo akce. A tak se u vás doma objeví bez ohlášení, kdykoli se jí to hodí. Uhnízdí se ve vašem obýváku na pohovce na několik dní a ani ji nenapadne zeptat se, zda vám to vyhovuje nebo tím nenarušuje rodinné plány. Snášíte to, protože ji milujete, je to přece vaše sestra. Když ovšem dospějete do fáze, že si nechcete nechat její chování líbit a ohradíte se, vůbec vaše přání nerespektuje a pokračuje v tom, na co byla zvyklá. 

6. Vždycky mají pravdu

Když jste si domů pozvala nového partnera, nebyl pro nikoho z rodiny dost dobrý. Začala jste mít pocit, že pro ně zřejmě nebude nikdo, koho si přivedete, na té správné úrovni. Obdobné názory mají i na vaše kariérní cíle a v podstatě na cokoli ze všech oblastí vašeho života. A to i přesto, že jste sama spokojená. Vždy budou mít něco proti. I to je jasný příznak vašeho toxického vztahu s nejbližšími členy vaší rodiny. 

7. Dávají vám ultimáta

Každý psycholog potvrdí tezi, že rodičovská láska má být bezpodmínečná. Jenomže vaše matka odjakživa nastavovala ultimáta nebo podmínky, které jste vnímala jako hrozby. A dělá to neustále. Stalo se vám, že jste byla vystavena více než jednou matčině slovní rovnici: Pokud neuděláš nebo nesplníš..., už nejsi moje dcera? Pak jde opět o ukázkové toxické chování z její strany. 

7 vět manipulátorů, které vám mají ublížit. Naučte se jim bránit

Manipulace je v mezilidských vztazích častým jevem, které se může projevit různými způsoby. Zatímco někdy může být manipulace prospěšná, například při výchově dětí, někdy ji manipulátoři využívají k tomu, aby vám ublížili. Přečtěte si 7 nejčastějších vět, které říkají manipulátoři, aby vám vštípili dojem, že vy jste ti špatní, a naučte se jim bránit.
svetzeny.cz

8. Konverzace je vždy o nich

Právě jste ukončila hovor se svou sestrou, trval skoro hodinu a vám dojde, že se po celou dobu ani jednou nezeptala na jedinou otázku, týkající se vašeho života, nezajímalo ji, jak se vám daří. Lze to tolerovat ve chvíli, kdy například prochází velkou osobní krizí nebo měla tak zajímavé zprávy, kterými byla naprosto pohlcena. Co když se to ale stane prakticky pokaždé, když si spolu voláte nebo jdete na kávu? Pak by i tento vztah mohl být toxický. Obzvlášť v případě, kdy se pokusíte převést konverzaci i směrem k sobě a ona vás obviní, že nejevíte dostatečný zájem o její starosti a radosti.

9. Vysávají vám energii

Cítíte se po setkání s někým z rodiny totálně bez energie? Tím není myšlena emoce, kdy potřebujete být na chvíli sama, ale pokud jste například introvertně založená, může pro vás být interakce s toxickým člověkem naprosto vyčerpávající. Je to být způsobené tím, že jeho dramatické prožívání jakékoli situace je pro něj natolik náročné, až tím vysává energii rovnou z vás

Máte doma nevěrníka? Podle psychologa si stačí všimnout této věci, která ho prozradí

Dost možná jste přesvědčená o tom, že vám se to stát nikdy nemůže. Váš vztah přece stojí na pevných základech. Něco jako nevěra se vás vůbec netýká. Jenže někdy stačí málo a vzniknou pochybnosti, jestli je tomu skutečně tak. Není nic horšího, než žít v nejistotě, zda vás partner nepodvádí. Nemusíte si najímat soukromého detektiva. Jak poznat, že máte doma nevěrníka? Stačí si všimnout těchto věcí, které jej prozradí.
svetzeny.cz

Jak lze výchovu v toxické rodině překonat? 

Důležité je dopřát si od rodiny trochu odstup. „Tím je myšleno především emocionální napojení, a to nemá nic společného s fyzickou blízkostí,“ vysvětluje Darlene Lancer, odbornice na vztahy a koučka. „Znamená to nereagovat a nebrat si vše příliš osobně, nepřebírat odpovědnost za pocity, potřeby a přání někoho jiného.“ V dětství to jde složitě, ovšem v dospělosti nejste povinna scházet se svou rodinou v každou volnou chvíli, kterou ve svém životě máte. A dokonce se s některými členy nemusíte vídat vůbec. Ta hranice je na vás, stejně jako emocionální odstup, který bude vyhovovat vám. Pokud vás například rodiče neustále staví před téma, jak by bylo bývalo skvělé, kdybyste se stala místo hudebnicí stala učitelkou, jednoduše konverzaci utněte

Metoda šedé myši pro vlastní klid

Vyzkoušejte tak zvanou metodu šedé myši, kterou popsala australská psycholožka Nadene van der Linden. Co to znamená? V interakci s toxickým člověkem mějte situaci pod vlastní kontrolou. Chovejte se co nejnudněji, bez zájmu a buďte co nejvíce nezúčastněná. Za chvíli přestanete toxického člověka zajímat, protože pro něj přestanete být zajímavým cílem pro manipulaci. Možná budete muset trochu předstírat nebo se dostat “do role“, ale výkony Meryl Streep rozhodně předvádět nemusíte. Jen mluvte neutrálním hlasem, nenavazujte oční kontakt a odpovídejte krátce a obecně. Jednání s toxickým člověkem je náročné, o to více, pokud je to člen rodiny nebo rovnou celé její nejbližší osazenstvo. Nikdy nevíte, co je rozčílí. Proto je dobré mít připravených pár vět, které můžete opakovat víceméně na vše. Třeba ve chvíli, kdy dávají nevyžádanou radu oni vám, nebo požadují něco od vás. Perfektně fungují: „Můžeš mít pravdu.“ anebo „Musím o tom přemýšlet.“ Tím pro vás nepříjemnou konverzaci rázně utnete a můžete přejít na úplně jiné, méně třaskavé téma. 

Zdroj článku