Přejít k hlavnímu obsahu

Mění alkohol naši osobnost a odhaluje skutečnou povahu člověka? Studie přišla s překvapivými výsledky

Lidová moudrost říká, že naše skutečné touhy a pocity se obvykle projeví, když jsme opilí. Je to pravda či nikoliv? Alkohol zbavuje zábran a v podnapilém stavu jsou lidé schopni věcí, které by si jinak netroufli. Objeví se skutečná povaha člověka? Vědecká studie nám na to dala odpověď.

Když nyní pomineme alarmující dopady na zdraví člověka při častém požívání alkoholu, vědci z University of Missouri v Columbii se rozhodli prozkoumat, do jaké míry pití alkoholu mění naši osobnost. Alkohol nás činí šťastnými, omámenými, nadšenými a hlasitými. V některých případech se z přívětivého člověka může stát zlý a agresivní opilec. Alkohol je komplikovaná droga s nejrůznějšími účinky.

Jak mění alkohol naši osobnost

Nová studie publikovaná v časopise Clinical Psychological Science naznačuje, že pití nemění naše chování tak dramaticky, jak si myslíme. Ačkoli pití alkoholu rozhodně může snížit vaše zábrany, neexistují žádné důkazy o tom, že by alkohol nutně odblokoval nějaké hluboce zakořeněné pocity nebo touhy. Přesto může alkohol v některých ohledech změnit to, kým jsme.

Mohlo by se vám líbit

Nepřítel alkohol: Bez varování si začne vybírat drsnou daň. Co se děje s tělem, když se z „bezpečného“ pití stává rizikové

Hlavní zákeřnost alkoholu spočívá v tom, že se tváří jako „kamarád“ nebo jako „lék“. Každou tuto roli však hraje jen chviličku, načež z toho bez varování začne vybírat drsnou daň.
svetzeny.cz

První autorkou studie je psycholožka Rachel Winograd z University of Missouri-St. Louis a z Missourského institutu duševního zdraví. Winograd a její kolegové shromáždili 156 účastníků, kteří měli vyplnit dotazníky s podrobnými údaji o svých typických pitných návycích a uvést, jak vnímají svou střízlivou a opilou osobnost. Poté byli účastníci ve skupinách po třech až čtyřech přátelích stejného pohlaví pozváni do laboratoře, kde jim výzkumníci provedli základní měření dechové zkoušky a měření hmotnosti a výšky. Poté polovina účastníků po dobu 15 minut konzumovala alkohol. Pili vodku a míchané nápoje v kombinacích přizpůsobených jejich tělesné hmotnosti, cílem bylo zvýšit koncentraci alkoholu v krvi na přibližně 0,9 promile.

Mohlo by se vám líbit

Varovné signály těla: 4 známky toho, že konzumujete příliš mnoho alkoholu

Lidé si často neuvědomují, že mají problém s alkoholem a ignorují varovné signály, kterými jejich tělo volá o pomoc. Víte, které to jsou? U alkoholu se nejedná pouze o zdravotní komplikace, nadměrná konzumace alkoholu se projeví i na vašem zevnějšku a postihne i nervovou soustavu.
svetzeny.cz

Podnapilí vnímali jinak svou osobnost

Po 15 minutách se skupiny zúčastnily řady zábavných aktivit, které měly zapojit určité osobnostní rysy a vyvolat specifické chování. Ve dvou bodech studie byly účastníkům změřeny jejich osobnostní vlastnosti, zatímco vnější pozorovatelé zaznamenávali jejich chování na video. Nahrávky byly později použity k posouzení osobnosti každého jednotlivce.

Osobnost se podle vnějších pozorovatelů zase tolik nezměnila. Sebehodnocení provedené účastníky potvrdilo obvyklé známky opilosti. Podle účastníků pití alkoholu změnilo jejich osobnost ve všech pěti rysech tzv. pětifaktorovým modelem: neuroticismus, extraverze, příjemnost, intelekt a svědomitost. Účastníci uváděli, že se cítili méně svědomití, méně otevření novým zkušenostem a méně příjemní, zatímco se cítili extrovertnější a emočně stabilnější. Nicméně tím nejzajímavějším zjištěním na studii bylo, že vnější pozorovatelé viděli mezi střízlivými a opilými osobnostmi účastníků mnohem méně rozdílů. Hodnocení pozorovatelů a sebehodnocení jednotlivců se shodovalo pouze v jednom aspektu: v extraverzi. Ti, kteří konzumovali alkohol, získali vyšší skóre ve třech dílčích aspektech extraverze: společenskosti, asertivitě a míře aktivity.

„Překvapilo nás, že jsme zjistili takový rozpor mezi tím, jak podnapilí vnímají svou vlastní osobnost ovlivněnou alkoholem, a tím, jak je vnímají jiní. Účastníci uváděli, že pociťují rozdíly ve všech faktorech pětifaktorového modelu osobnosti, ale extraverze byla právě jediným faktorem, který byl robustně vnímán jako odlišný u účastníků požití alkoholu a za střízliva,“ dodala vedoucí autorka Rachel Winograd.

Přestože studie nedokáže vysvětlit příčinu zjištěných výsledků, autoři spekulují, že rozdíly mezi hodnocením účastníků a hodnocením pozorovatelů lze připsat rozdílné perspektivě i místu konání studie, kdy přirozenější prostředí k jasnějším výsledkům by byl bar či hospoda.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku