Přejít k hlavnímu obsahu

Jak uzdravit svou psychiku v dnešní uspěchané době? Vyzkoušejte japonskou lesní terapii, jejíž účinky byly prokázány vědeckými studiemi

Jak uzdravit svou mysl v této uspěchané době? Vyzkoušejte japonskou lesní terapii Shinrin-yoku. Její blahodárné účinky na duši byly prokázány vědeckými studiemi, dokonce má pozitivní vliv i na fyzické zdraví.

Shinrin-yoku – japonská lesní terapie pro uzdravení mysli

Japonská lesní terapie Shinrin-yoku se dnes těší popularitě po celém světě. Je to forma přírodní terapie, která poskytuje příjemný zážitek, který je prospěšný pro naše psychické zdraví. Terapie spočívá v tom, že se vydáte do lesa za přírodou, přičemž se snažíte ponořit do její krásy – šumícího potůčku, vůně lesa a štěbetání ptáků. Nikdy jsme nebyli tak daleko od splynutí s přírodou jako v dnešní době. Předpokládá se, že do roku 2050 bude 66 % světové populace žít ve městech. Jedna studie také zjistila, že průměrný Američan stráví 93 % svého času vevnitř. To je ohromně vysoké procento. O tom, že jsou procházky do přírody prospěšné pro naše celkové zdraví a pohodu, není pochyb. V tomto přirozeném prostředí naše duše nachází kýžený klid, který jí ruch velkoměsta nedokáže poskytnout. Nicméně Shinrin-yoku toho zahrnuje více než jen pobyt v přírodě, je o souznění s ní. Stačí k tomu málo, najít si klidné místo, pohodlně se usadit, zhluboka dýchat a vnímat smysly, co se děje kolem vás. Výhodou této terapie je, že nevyžaduje odborný dohled, hravě to zvládnete sami.

Mohlo by se vám líbit

Dýně v kosmetice třikrát jinak: Vyrobte si dýňovou masku na vlasy i pleť, zkuste dýňový peeling a zažijte netradiční Halloween

Sezona dýní je tu a s ní i všude přítomné recepty na chutné pokrmy z dýně, případně na výrobu toho nejstrašidelnějšího dýňového strašáka. Co ale na to jít o letošním Halloweenu trochu jinak a vychutnat si příjemnou dámskou jízdu během které dopřejete své pleti, pokožce a vlasům přírodní účinnou péči? Máme pro vás pár tipů na výrobu domácí kosmetiky z dýně, se kterými jistě ráda strávíte (nejen) Halloweenské odpoledne.
svetzeny.cz
Info ikona
walknig

Vědecké studie potvrdily, že terapie funguje

Prospěšností terapie se zabývala věděcká studie provedená v roce 2017. Závěr studie potvrzuje, že tato lesní terapie přináší řadu zdravotních benefitů – zlepšuje funkci imunitního systému a kardiovaskulární zdraví a dýchání. Pomáhá také snižovat stres, napětí, úzkost a depresi, podporuje duševní relaxaci a celkově přispívá k lepšímu psychickému zdraví. Tyto závěry potvrzuje i další studie z roku 2019. „Činnosti spojené s lesní terapií mohou výrazně zlepšit fyzické a psychické zdraví lidí,“ píše se v ní.

Mohlo by se vám líbit

Elixír mládí: Zařaďte do jídelníčku ořechy, listovou zeleninu a další potraviny, díky kterým se dle vědeckých studií lze dožít i 100 let

Ačkoliv zdravých potravin existuje mnoho, některé z nich jsou přece jenom o něco zdravější. Řeč je o superpotravinách, které podle vědeckých studií dokáží při jejich pravidelné konzumaci prodloužit život. Jaké to jsou a na které z nich byste během plánování svého jídelníčku neměla dopustit?
svetzeny.cz
Info ikona
Procházka

Jak správně lesní terapii provádět?

Jak už bylo řešeno, lesní terapie Shinrin-yoku není jenom o tom vyrazit do přírody a zrelaxovat se procházkou. V první řadě si musíte vybrat místo, kam se vydáte. Někdo si nejlépe odpočine při výšlapu na kopec, jiného uklidňuje sezení na louce poblíž lesa. Volba je na vás, ale mělo by se jednat o klidné místo, kde vás nebude nic rušit. Je vhodné nechat doma telefon, aby vás nic nerušilo. Pokud se však vydáváte „mimo civilizaci“ a bojíte se o svou bezpečnost, můžete si ho vzít s sebou, jen se ujistěte, že máte vypnuté vyzvánění a veškeré tóny, ať vás neruší cinkání zpráv. Už při samotné procházce si vychutnávejte přírodu všemi smysly. Poslouchejte zpěv ptáků a šumění větru v korunách stromů. Vnímejte vůni lesa. Obejměte strom a nebo se projděte bos protékajícím potůčkem. Ochutnejte vodu ze studánky. Prohlížejte si nádheru, která je všude kolem vás. Při práci je těžké najít si čas na to, abyste se zastavili, les by měl být vaším útočištěm, kde znova načerpáte sílu. Buddhisté radí, abyste v přírodě pobývali 20 minut denně, pokud tedy nejste velmi vytížení, v tom případě byste zde měli strávit alespoň hodinu denně, aby si vaše mysl skutečně odpočinula.

Zdroje: National Geographic, NCBI, Environmental Health and Preventive Medicine, Time

Mohlo by se vám líbit

Tarotová předpověď na 1.-3. listopadu: Kartářka předpovídá chmury i den, kdy nás bude provázet štěstí

Kartářka Alice Cross předpovídá, jak se nám bude dařit v v následujících třech dnech. Kdy nás zachvátí chmury, ve který den si uvědomíme naše duchovní schopnosti a kdy roztočíme kolo štěstí? Přečtěte si tarotovou předpověď, která vám na tyto otázky odpoví.
svetzeny.cz