Přejít k hlavnímu obsahu

Za dobrodružstvím do alpské přírody

Info ikona

Máte už po delší pauze „cestovní horečku“? Kousek za hranicemi – uprostřed Štýrska – vám bude hej! V regionu Schladming-Dachstein si přijdou na své milovníci pěších túr, vášniví horolezci i ti, kteří vyhledávají adrenalinové zážitky.

Malebná údolí, pohádkové lesy, zurčící říčky i majestátní pohoří. To všechno a ještě mnohem víc tenhle region nabízí. Ať už se rozhodnete pro pohodovou túru s celou rodinou, nebo pro alpský výšlap s kapkou adrenalinu, místní rozmanitá krajina vás nezklame. Čeká vás více než 300 horských jezer, 100 vodopádů a bezpočet pramenů, jež řadí Schladming-Dachstein k nejvodnatějším rakouským regionům. Právě proto si vysloužil přezdívku „údolí tisíce pramenů“. Můžete tu také vybírat z rozsáhlé sítě turisticky značených tras. Například výšková pěší trasa Schladminger Tauern rozhodně stojí za to, abyste ji „dali“. Pod dohledem mohutného Dachsteinu vás tahle několikadenní královská etapa zavede podél impozantních hor do divoce romantické soutěsky Silberkarklamm, kde pocítíte sílu a intenzitu šumící vody jako nikde jinde.

O zážitky není nouze

Úžasné výhledy na okolní zelenou krajinu pak nabízí nejzápadnější z osmi „zážitkových“ hor regionu, Reiteralm. V první řadě je to pohled na legendární Zrcadlové jezero, v němž se nádherným způsobem odráží pohoří Dachsteinu. Tenhle záběr je asi nejčastěji fotografovaným motivem regionu. Na další z hor, Hauser Kaibling, si léto na pastvinách užívají ovce a je možné navštívit i dětskou zoo. Letošní rok se navíc můžete těšit na nový discgolfový parkur a E-Trial park. Vodních radovánek si do sytosti užijete na nejvýchodnější hoře Riesneralm, kde se nachází koupaliště Gipfelbad. Také TierHolz park s dřevěnými zvířaty, „bosá“ stezka na vrchol hory nebo bikepark pro elektrické enduro motorky lákají na nevšední zážitky. A velká škoda by byla opomenout návštěvu Dachsteinského ledovce. V 2 700 výškových metrech se totiž můžete těšit na výjimečný pocit svobody. Odsud je možné dále vyrazit na vyhlídku Skywalk, do speciálního Ledového paláce nebo na visutý most, který je určený jen odvážlivcům.

Info ikona

Výzva pro každého

Na vrchol další zážitkové hory Dachstein, která je zároveň nejvyšší horou Štýrska, vede v nadmořské výšce 2996 metrů ferrata Randkluft, což je nejstarší zajištěná cesta východních Alp. Spolu s ferratami Anna a Johann tvoří zároveň nejdelší alpskou ferratu. Z Dachsteinu se vám otevře panorama sahající od horských vrcholků Rakouska včetně Großglockneru až po krajinu České republiky a Slovinska. Připravte se ale na to, že se musíte poprat s více než 1200 výškovými metry. A to už je pořádný výkon. Ani začátečníci, malí horolezci a příznivci méně náročných výstupů ovšem nepřijdou zkrátka. Jako ideální vstupní brána do světa ferrat se osvědčila hora Sattelberg v Ramsau am Dachstein. Na dětské ferratě i třech zajištěných cestách pro mládež ve ferratovém parku Kali je radost z lezení zaručena. O milovníky lezení je dobře postaráno také v dalších sedmi lanových centrech regionu.

Nechte se svézt lanovkou

Pokud pro vás bude samotný výstup přece jen příliš náročný, máte možnost se na některých horách regionu svést lanovkou. Hora Rittisberg v Ramsau am Dachstein například láká na letní bobovou dráhu nebo dráhu Flyline. Kromě toho tu najdete lesní lanové centrum, jezero ke koupání či pohádkovou stezku. Vedle hory Hochwurzen, kde máte možnost vyzkoušet sedmikilometrovou trasu na horské motorce, se tyčí hora Planai. Na ní vede zbrusu nová desetimístná kabinová lanovka na Hopsiland, což je nejvýše položené dětské hřiště Štýrska na 1850 metrech nad mořem. Teď už jen zbývá zabalit kufry, sednout do auta a vydat se na cestu.

Info ikona

Když není nálada na túru

  • Region nabízí kromě horských výšlapů i řadu dalších vzrušujících aktivit. Třeba lanové parky. Ten největší najdete v Gröbmingu a nabízí dva různé parkúry, 200 stanovišť a lezeckou trasu o celkové délce 2000 metrů. Na dětském parkúru se zase vyřádí děti od tří let.

  • Jen pár kroků od dobrodružného parku se nachází Zipline. Jde zároveň o největší lanový skluz Alp. Plachtíte při něm nad korunami stromů rychlostí až 115 km/h a vychutnáváte si fantastický pohled do údolí.

  • Pokud máte raději spíš vodní aktivity, řeka Enns je přírodním dobrodružným hřištěm. Můžete zde provozovat raftingové a canyoningové túry, říční turistiku, paddelboarding nebo jízdu na kajaku či kánoi. V pěti etapách lze zdolat více než 90 kilometrů. Trasa průběžně nabízí bezpočet možností přistoupení či vystoupení a neobsahuje téměř žádné náročné úseky. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv formu vodní zábavy, spojení přírodních krás, vodního sportu a společně stráveného času vykouzlí zážitek pro celou rodinu.

Info ikona

Jak získat spoustu výhod

Pořiďte si letní kartu! Pokud se ubytujete na jednom z 1000 partnerských podniků, dostanete letní kartu automaticky. Karta nabízí mnoho bonusů od vstupu na lanovky přes jízdu místní veřejnou dopravou až po volné vstupy do muzeí a jiných prostor. Budete se také moci pohybovat po řadě zpoplatněných cest regionu. Speciální nabídkou pro děti je letní karta Kids Card. Můžete s ní vyzkoušet až 40 aktivit určených pro děti a rodiny, přičemž nabídka zahrnuje mimo jiné truhlářskou dílnu, jízdu na ponících, kurzy pečení chleba i dobrodružné pěší túry.

Na vzduchu vyhládne

Kromě úžásných výhledů si určitě vychutnejte také vybrané štýrské speciality, které vám rádi připraví třeba na jedné z 50 horských chat.

Spoustu dalších informací a tipů na výlety najdete na schladming-dachstein.at.

Info ikona