7 nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě

Drážďany nejen pro milovníky štoly

Stejně jako každý rok, i letos vás na náměstí Altmarkt čeká jeden z nejstarších trhů v Německu – trh Štrýclmarkt, který letos oslaví neuvěřitelných 585 let. To, že jste dorazili na správné místo, poznáte podle 14,61 m vysoké krušnohorské stupňovité pyramidy nebo vánočně laděného smrku dosahujícího téměř 25 metrů. Řadíte se mezi fanoušky tradiční štoly? Pak si rozhodně nesmíte nechat ujít Štolové slavnosti, které zde budou probíhat v sobotu 7. prosince, a to dokonce i za přítomnosti českého tlumočníka.
Kde: Náměstí Altmarkt. Z Prahy jsou asi nejdostupnější vánoční trhy právě v Drážďanech, autem tam jste za 1,5 hodiny. Stejně tak můžete jet oblíbenými autobusovými dopravci (Flixbus, RegioJet).
Kdy: 27. listopadu – 24. prosince 2019

Okouzlující Krakov 

Na Vánoce se centrum Krakova každoročně na několik týdnů ještě více rozzáří. Přichází totiž čas tradičních vánočních trhů. Největší z nich naleznete na hlavním náměstí Rynek Główny. Vznikne tam adventní městečko plné dřevěných stánků a vánočních dekorací. Na trhu seženete krásné originální dárky. Můžete si koupit ruční výrobky polských umělců, šperky, svíčky z včelího vosku. V chladném počasí vás zahřeje svařené víno, výborný pitný med (jiný než medovina) nebo čaj s třešňovou vodkou. Dostanete-li při shánění vánočních dárků hlad, ochutnejte místní speciality, jako jsou boršč, grilovaná žebra nebo uzený sýr s brusinkami. Atmosféru umocňují polské vánoční koledy a ukázky lidových tanců. Každou hodinu vám z věže Mariánského chrámu zatroubí krakovský hejnal.
Kde: Krakovský rýnek (Rynek Glowny).
Kdy: 30. listopadu – 26. prosince 2019

Čertovský Salzburg

Punč, tyrolský špek, pražené kaštany, Mozartovy koule, marcipán a divoké čertovské řádění v tradičním průvodu pekelníků Krampusů, to jsou trumfy, na které sází oblíbená rakouská metropole Salzburg v období adventu. Salcburský Christkindlmarkt na náměstí Domplatz a Residenzplatz, který je připomínán v historických pramenech již v 15. století, je situován pod pevností Hohensalzburg poblíž salcburské katedrály. Bohatý program jako například zpěvy chorálů a koncert dechových orchestrů „Turmblasen" se odehrává před katedrálou na náměstí Residenzplatz. Svůj půvab neskrývá také vánoční trh na nádvoří lemovaném hořícími pochodněmi na romantickém zámku Hellbrunn. Z centra Salzburgu se tam dostanete během dvaceti minut autobusem.
Kde: Náměstí Dormplatz, Resedenzplatz a zámek Hellbrunn. 
Kdy: 21. listopadu – 26. prosince 2019

Oblíbený Norimberk

O zdejších trzích na náměstí Hauptmarkt se traduje, že patří mezi jedny z vůbec největších v celé Evropě. Do Norimberku tak každoročně zavítají více jak 3 miliony návštěvníků, kteří se následně nechávají unést na vlně adventu, zatímco se potulují mezi stánky s typickými černobílými střechami. Nekonečné množství biskupských chlebíčků, norimberských perníčků nebo slavné norimberské svařené víno – tady si každý přijde na své. Říkáte si, čím dalším vás zdejší trh může překvapit? Třeba tím, že se tu nachází i vánoční stánky partnerských měst jako jsou například Glasgow, Atlanta nebo San Carlos. Na trhu v Norimberku můžete s dětmi napsat dopis Ježíškovi a pak ho z místní pošty poslat. Ježíšek určitě ocení originalitu letošního dopisu a přinese dětem kopu dárků.
Kde: Náměstí Hauptmarkt. Autem tam z Prahy budete za 2,5 hodiny. Pokud pojedete vlakem, musíte přestoupit ve ve Schwandorfu nebo Chebu.
Kdy: 29. listopadu – 24. prosince 2019

Tradiční Vídeň

Nejstarší a nejslavnější vídeňské vánoční trhy s tradicí trvající 600 let plní krásné vánoční sny dětem i dospělým. Ve Vídni jsou vánoční trhy na každém rohu, každé náměstíčko má svých několik stánků, vánoční trh před vídeňskou radnicí patří však už více než dvacet let k nejatraktivnějším událostem vídeňské turistické sezony. Bez ohledu na to, zda si chcete užít živou atmosféru tradičního vánočního trhu, využít bohatého programu pro děti, zabruslit si v městském parku nebo si užít další kulturní zážitky, tradiční Vídeňské vánoční trhy nabízí pro každého něco a určitě stojí za návštěvu.
Kde: Náměstí Rathplatz, Náměstí Maria-Theresien-Platz, zámek Belveder a další. Do Vídně se pohodlně dostanete autobusem (například z Prahy Flixbusem za 4 hodiny) či vlakem (rovněž za 4 hodiny). 
Kdy: 15. listopadu – 26. prosince 2019

Historický Regensburg

Město Regensburg, proslulé svou více jak dvou tisíciletou historií, se během období adventu doslova zaplní jedinečnou a romantickou atmosférou, a to především na náměstí Neupfarrplatz. Zdobené stánky, kde se prodávající předhání v tom, kdo má lepší punč, střídají ty s řemeslnými dárky či variacemi vánoční štoly. Kromě hlavních trhů na Neupfarrplatzu se poslední roky stávají více oblíbené trhy na zámku Thurn-Taxisů. Vynechat samozřejmě nesmíte ani prohlídku samotného centra města, které spadá do seznamu památek UNESCO. Kromě historického středu města se zde nachází i nejstarší výrobna klobás na světě.
Kde: Náměstí Neupfarrplatz a zámek Thurn-Taxisů. Autem tam dorazíte za 2,5 hodiny, autobusem bez přestupu za 3,5 hodiny. 
Kdy: 29. listopadu  23. prosince 2019

Královská Kodaň 

Město Malé mořské víly, královská metropole a jedny z nejlepších evropských vánočních trhů. To je Kodaň. Prohlédněte si královský palác Rosenborg Slot, Amalienborga Christiansborg a další. Vánoční atmosféru nasajete v nejstarším zábavním parku Tivoli, kde najdete nejvíc vánočních stánků, festival ohňostrojů a různá představení. Nechybí ani kolotoče. Na trhu koupíte krásné pletené výrobky, předměty z jemné kůže a stylové vánoční dekorace . Zatoulat se můžete i na nábřeží Nyhavn, kde ochutnejte vynikající svařák, a pokračujte na pěší třídu Strøget.
Kde: Park Tivoli, nábřeží Nyhavn, pěší třída Strøget
Kdy: 8. listopadu – 23. prosince 2019

@svetzeny