Přejít k hlavnímu obsahu

7 nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě

Nasajte vánoční atmosféru mimo naši republiku. Věřte, že jakmile okusíte první šálek svařeného vína, sváteční nálada vás už neopustí. Pečlivě jsme pro vás vybrali magickou sedmičku měst, jejichž kouzlo se v době adventu dokonce násobí. Kam vyrazíte vy?

Drážďany nejen pro milovníky štoly

Stejně jako každý rok, i letos vás na náměstí Altmarkt čeká jeden z nejstarších trhů v Německu – trh Štrýclmarkt, který letos oslaví neuvěřitelných 585 let. To, že jste dorazili na správné místo, poznáte podle 14,61 m vysoké krušnohorské stupňovité pyramidy nebo vánočně laděného smrku dosahujícího téměř 25 metrů. Řadíte se mezi fanoušky tradiční štoly? Pak si rozhodně nesmíte nechat ujít Štolové slavnosti, které zde budou probíhat v sobotu 7. prosince, a to dokonce i za přítomnosti českého tlumočníka.
Kde: Náměstí Altmarkt. Z Prahy jsou asi nejdostupnější vánoční trhy právě v Drážďanech, autem tam jste za 1,5 hodiny. Stejně tak můžete jet oblíbenými autobusovými dopravci (Flixbus, RegioJet).
Kdy: 27. listopadu – 24. prosince 2019

Okouzlující Krakov 

Na Vánoce se centrum Krakova každoročně na několik týdnů ještě více rozzáří. Přichází totiž čas tradičních vánočních trhů. Největší z nich naleznete na hlavním náměstí Rynek Główny. Vznikne tam adventní městečko plné dřevěných stánků a vánočních dekorací. Na trhu seženete krásné originální dárky. Můžete si koupit ruční výrobky polských umělců, šperky, svíčky z včelího vosku. V chladném počasí vás zahřeje svařené víno, výborný pitný med (jiný než medovina) nebo čaj s třešňovou vodkou. Dostanete-li při shánění vánočních dárků hlad, ochutnejte místní speciality, jako jsou boršč, grilovaná žebra nebo uzený sýr s brusinkami. Atmosféru umocňují polské vánoční koledy a ukázky lidových tanců. Každou hodinu vám z věže Mariánského chrámu zatroubí krakovský hejnal.
Kde: Krakovský rýnek (Rynek Glowny).
Kdy: 30. listopadu – 26. prosince 2019

Čertovský Salzburg

Punč, tyrolský špek, pražené kaštany, Mozartovy koule, marcipán a divoké čertovské řádění v tradičním průvodu pekelníků Krampusů, to jsou trumfy, na které sází oblíbená rakouská metropole Salzburg v období adventu. Salcburský Christkindlmarkt na náměstí Domplatz a Residenzplatz, který je připomínán v historických pramenech již v 15. století, je situován pod pevností Hohensalzburg poblíž salcburské katedrály. Bohatý program jako například zpěvy chorálů a koncert dechových orchestrů „Turmblasen" se odehrává před katedrálou na náměstí Residenzplatz. Svůj půvab neskrývá také vánoční trh na nádvoří lemovaném hořícími pochodněmi na romantickém zámku Hellbrunn. Z centra Salzburgu se tam dostanete během dvaceti minut autobusem.
Kde: Náměstí Dormplatz, Resedenzplatz a zámek Hellbrunn. 
Kdy: 21. listopadu – 26. prosince 2019

Oblíbený Norimberk

O zdejších trzích na náměstí Hauptmarkt se traduje, že patří mezi jedny z vůbec největších v celé Evropě. Do Norimberku tak každoročně zavítají více jak 3 miliony návštěvníků, kteří se následně nechávají unést na vlně adventu, zatímco se potulují mezi stánky s typickými černobílými střechami. Nekonečné množství biskupských chlebíčků, norimberských perníčků nebo slavné norimberské svařené víno – tady si každý přijde na své. Říkáte si, čím dalším vás zdejší trh může překvapit? Třeba tím, že se tu nachází i vánoční stánky partnerských měst jako jsou například Glasgow, Atlanta nebo San Carlos. Na trhu v Norimberku můžete s dětmi napsat dopis Ježíškovi a pak ho z místní pošty poslat. Ježíšek určitě ocení originalitu letošního dopisu a přinese dětem kopu dárků.
Kde: Náměstí Hauptmarkt. Autem tam z Prahy budete za 2,5 hodiny. Pokud pojedete vlakem, musíte přestoupit ve ve Schwandorfu nebo Chebu.
Kdy: 29. listopadu – 24. prosince 2019

Tradiční Vídeň

Nejstarší a nejslavnější vídeňské vánoční trhy s tradicí trvající 600 let plní krásné vánoční sny dětem i dospělým. Ve Vídni jsou vánoční trhy na každém rohu, každé náměstíčko má svých několik stánků, vánoční trh před vídeňskou radnicí patří však už více než dvacet let k nejatraktivnějším událostem vídeňské turistické sezony. Bez ohledu na to, zda si chcete užít živou atmosféru tradičního vánočního trhu, využít bohatého programu pro děti, zabruslit si v městském parku nebo si užít další kulturní zážitky, tradiční Vídeňské vánoční trhy nabízí pro každého něco a určitě stojí za návštěvu.
Kde: Náměstí Rathplatz, Náměstí Maria-Theresien-Platz, zámek Belveder a další. Do Vídně se pohodlně dostanete autobusem (například z Prahy Flixbusem za 4 hodiny) či vlakem (rovněž za 4 hodiny). 
Kdy: 15. listopadu – 26. prosince 2019

Historický Regensburg

Město Regensburg, proslulé svou více jak dvou tisíciletou historií, se během období adventu doslova zaplní jedinečnou a romantickou atmosférou, a to především na náměstí Neupfarrplatz. Zdobené stánky, kde se prodávající předhání v tom, kdo má lepší punč, střídají ty s řemeslnými dárky či variacemi vánoční štoly. Kromě hlavních trhů na Neupfarrplatzu se poslední roky stávají více oblíbené trhy na zámku Thurn-Taxisů. Vynechat samozřejmě nesmíte ani prohlídku samotného centra města, které spadá do seznamu památek UNESCO. Kromě historického středu města se zde nachází i nejstarší výrobna klobás na světě.
Kde: Náměstí Neupfarrplatz a zámek Thurn-Taxisů. Autem tam dorazíte za 2,5 hodiny, autobusem bez přestupu za 3,5 hodiny. 
Kdy: 29. listopadu  23. prosince 2019

Královská Kodaň 

Město Malé mořské víly, královská metropole a jedny z nejlepších evropských vánočních trhů. To je Kodaň. Prohlédněte si královský palác Rosenborg Slot, Amalienborga Christiansborg a další. Vánoční atmosféru nasajete v nejstarším zábavním parku Tivoli, kde najdete nejvíc vánočních stánků, festival ohňostrojů a různá představení. Nechybí ani kolotoče. Na trhu koupíte krásné pletené výrobky, předměty z jemné kůže a stylové vánoční dekorace . Zatoulat se můžete i na nábřeží Nyhavn, kde ochutnejte vynikající svařák, a pokračujte na pěší třídu Strøget.
Kde: Park Tivoli, nábřeží Nyhavn, pěší třída Strøget
Kdy: 8. listopadu – 23. prosince 2019