Přejít k hlavnímu obsahu

Dcera císařovny Sissi Gisela Habsbursko-Lotrinská: Zažila pád monarchie, lásky své matky se nikdy nedočkala

Gisela Habsbursko-Lotrinská, dcera slavné císařovny Sissi, vyrůstala v záři císařského dvora. Ale nenaplněná mateřská láska a životní ztráty ji ovlivnily celý život. Čím si prošla arcivévodkyně, kterou její poddaní přezdívali Dobrý anděl z Vídně?

Gisela se narodila 12. července 1856 v Laxenburgu u Vídně jako druhé dítě rakouského císaře Franze Josefa I. a císařovny Alžběty, známé jako Sissi. Zatímco její starší bratr Rudolf se měl stát nástupcem na habsburský trůn, Gisela byla vychována spíše v tradiční roli arcivévodkyně. Její výchovy se ujala její babička Žofie, a to hned ze dvou důvodů. Matka císaře totiž nedůvěřovala mladinké Sissi, že by roli císařské matky zvládla, a děti jí prakticky odebrala. Pravdou ale také bylo, že po smrti prvorozené dcery Žofie Frederiky si Sissi vytvořila ke zbývajícím dvěma dětem odstup a vídala je jen sporadicky.

Dětství malé Gisely tedy nebylo příliš šťastné a naplněné radostí. Malá arcivévodkyně zoufale postrádala lásku matky, a od babičky Žofie se jí také příliš nedočkala. Ta se totiž zaměřovala především na to, aby její vnoučata zvládala etiku, byla disciplinovaná, vzdělaná a neodporovala nárokům, které po nich byly požadovány. Děti byly také často svěřovány do péče různých guvernantek a chův. Gisela tedy po emoční stránce strádala, o to větší pouto si však vytvořila ke svému bratrovi Rudolfovi a také ke svému otci, jemuž se chtěla především zavděčit.

Mohlo by se vám líbit

Odmítnutá Helena Bavorská: Sestra císařovny Sisi málem skončila v klášteře, nakonec měla jiný osud

Měla předpovězenou zářnou budoucnost hodnou opravdové princezny, osud však zamíchal karty a nakonec bylo všechno jinak. Helena Bavorská zvaná Néné nestanula po boku rakousko-uherského císaře, ve výsledku ale prožila šťastný život, v němž byla milována.
svetzeny.cz

Mládí na císařském dvoře

Giselino mládí bylo obdobím, kdy se císařský dvůr vzpamatovával z různých skandálů a otřesů, od Alžbětiných výstředností až po Rudolfovy problémy. Byla vychovávána jako každá jiná arcivévodkyně, ale od mala projevovala inteligenci a silnou osobnost. Na rozdíl od své matky, která utíkala před povinnostmi, nebála se postavit etice i celému dvoru a byla považována za rebelku, se Gisela jevila jako svědomitá, až starosvětsky odpovědná mladá dáma. Postupem času dokonce životním stylem své matky začala opovrhovat.

O to překvapivější bylo, že Sissi sehrála velkou roli v domluveném sňatku své dcery. Prosadila, aby se Gisela vdala již v šestnácti letech, a to za o deset let staršího prince Leopolda Bavorského. Sňatek byl sice dohodnutý, jak se ale naštěstí pro Giselu později ukázalo, manželství bylo šťastné a spokojené. Svatby se ale nakonec zúčastnil jen císař Franz Josef, Sissi si na veselku své druhorozené dcery čas neudělala. A chladné vztahy pokračovaly i nadále, Sissi na rozdíl od svého manžela Giselu téměř nenavštěvovala.

Mohlo by se vám líbit

Korunní princ Rudolf: Syn císaře Františka Josefa zastřelil milenku i sebe. Tragédie v Mayerlingu změnila dějiny

Mayerlingská tragédie, která se odehrála 30. ledna 1889, otřásla nejen rakousko-uherskou monarchií, ale měla i výrazný dopad na evropské dějiny. Dokonce se říká, že byla jednou z příčin 1. světové války. Tehdy korunní princ Rudolf, syn císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty Bavorské, společně se svou milenkou Mary Vetserou, spáchali sebevraždu v loveckém zámečku Mayerling. Tato tragédie nejenže ukončila životy dvou lidí, ale změnila také směr politických událostí v Evropě.
svetzeny.cz

Šťastné manželství i bolestné chvíle

Po svatbě Gisela následovala svého novomanžela a odstěhovala se s ním do sídla Palais Luitpold v Mnichově. Arcivévodkyně byla pro svoji roli doslova zrozena, plnila své povinnosti naprosto zodpovědně a navíc se stala milující manželkou. Nezahálela ani, co se týče dobročinnosti. Podporovala chudé, nemocné i děti, zakládala dobročinné spolky. U svých poddaných se velmi rychle stala oblíbenou natolik, že jí přezdívali Dobrý anděl z Vídně. Leopold se navíc ke Gisele choval s úctou a podporoval ji, což pro ni po letech chladného vztahu s matkou muselo být úlevou. Manželé spolu měli čtyři děti, což pro Giselu znamenalo naplnění a skutečné rodinné štěstí. Na rozdíl od vlastní matky se o své děti starala s velkou láskou a péčí.

Během svého života Gisela zažila i další bolestné chvíle. Velkou a nikdy nezahojenou ztrátou pro ni byla smrt milovaného bratra Rudolfa, jehož úmrtí je opředené záhadami, pravděpodobně se jednalo o sebevraždu. Giselu poznamenala také násilná smrt matky, a to i přesto, že jejich vztah byl velmi chladný. Bojovala i se dvěma ze svých čtyř dětí, a to ve chvíli, kdy se Alžběta Marie Bavorská se tajně provdala proti vůli celé rodiny, a následně se její syn Jiří Bavorský jedenácti měsíčním nenaplněném manželství rozvedl, aby se mohl stát knězem.

Mohlo by se vám líbit

Jaká byla císařovna Sissi doopravdy: Obdivovaná kráska řešila utajované mindráky různými způsoby

Krásná, laskavá a milující. Tak je obvykle prezentována císařovna Sissi. Byla milována nejen císařem Františkem Josefem I., ale i rakousko-uherským lidem a dodnes je opěvována jakožto jedinečná a pokroková žena. Pravda je ale trochu někde jinde. Císařovna dokázala být také posedlá, nevyzpytatelná, agresivní i nevěrná. Co o Sissi možná nevíte?
svetzeny.cz

Konec monarchie

Za první světové války se Leopold aktivně zapojil do bojů a ani Gisela nezůstala pozadu. Zatímco její manžel bojoval na východní frontě, arcivévodkyně se v lazaretu, který založila v jejich mnichovském sídle, starala o raněné. Pád rakousko-uherské monarchie v roce 1918 Giselu i celou její rodinu hluboce zasáhl. Život, který znala, se rozpadl, a ona se musela smířit s novým politickým uspořádáním Evropy.

K situaci se ale postavila čelem a stejně jako v minulosti svědomitě splnila občanskou povinnost. Krátce po válce se vrátila do Mnichova, rozhodla se proti novým pořádkům nebouřit a dokonce se zúčastnila prvních voleb ve Výmarské republice. Poté se s rodinou stáhla do ústraní, ale zůstala věrná svému klidnému a duchovně zaměřenému životu. Byla jedna z mála Habsburků, kteří přijali změny s klidem a neohroženě pokračovali ve své charitativní činnosti, přestože žila již bez titulu a výsad.

Gisela zemřela 27. července 1932 v Mnichově ve věku 76 let. Zemřela v poklidu, obklopena svou rodinou a těmi, kteří ji milovali. Svého manžela přežila o pouhé dva roky a do své smrti byla posledním žijícím potomkem bývalého císaře Franze Josefa I. a Alžběty Bavorské.

Zajímá vás osud císařovny Sissi? Přečtěte si, kdo byl její vrah.

Dcera císařovny Sissi Gisela Habsbursko-Lotrinská:
Mohlo by se vám líbit

„Šílená“ Charlotta Belgická: Mexická císařovna se nesnášela se Sissi, po popravě manžela se zbláznila

Svojí krásou se mohla vyrovnat rakousko-uherské císařovně Sissi, po jejímž postavení odjakživa toužila. Charlotta Belgická byla ctižádostivá a od svého manžela Maxmiliána vyžadovala totéž. Manželský pár měl před sebou zářnou budoucnost, která se ale brzy změnila v horor.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit