Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy na nejkrásnější adventní trhy letošního roku. Vánoční atmosféru si užijete v Čechách i kousek za hranicemi

Info ikona
vánoce

Vůně svařeného vína, punče, perníčků a pečených kaštanů.. Koledy, stánky s vánočními ozdobičkami, svíčkami a dárky.. To vše patří ke koloritu adventních trhů, které předznamenávají blížící se vánoční svátky. Naladit se na jejich atmosféru můžete i letos na mnoha místech nejen v České republice, ale i v zahraničí. Stačí vyjet třeba jen kousek za hranice. Které trhy byste si letos neměli nechat ujít?

Historie adventních trhů sahá až do středověku, zejména do německých a rakouských měst, později se rozšířily prakticky do celého světa. Původně neměly tyto akce vůbec náboženský charakter. Šlo především o to, aby se lidé na začátku zimy zásobili potravinami, teplým oblečením a dalšími potřebami nutnými pro přežití chladných měsíců. S vánočními tradicemi začaly být spojovány až mnohem později.  

První zmínky a uspořádání adventních trhů jsou z roku 1296 z Vídně, kdy jejich uspořádání povolil vévoda Albrecht I. V roce 1384 udělil český král Václav IV. právo pořádat svobodné trhy německému městu Budyšín, protože chtěl umožnit řezníkům prodávat maso až do Vánoc. Postupem času se začala do charakteru těchto akcí promítat vánoční atmosféra a trhy se staly místem pro setkávání a společenské události, kde lidé mohou sdílet radost z blížících se svátků.  

Nalaďte se na vánoční atmosféru už teď: Načerpejte inspiraci a ušetřete peníze výrobou vlastních dekorací

svetzeny.cz

Kam letos vyrazit na adventní trhy?

V České republice jsou adventní trhy oblíbenou a tradiční součástí přípravy na Vánoce. Tyto trhy mají dlouhou historii a představují jedinečný způsob, jak zakusit vánoční atmosféru a užít si tradiční české vánoční speciality. Oblíbené a hojně navštěvované turisty jsou vánoční trhy v Praze, v Karlových Varech či v Českých Budějovicích.

Každé město, které pořádá vánoční trhy, má svůj program, který je k nalezení například na oficiálních stránkách města. Téměř všechny trhy napříč českými městy začínají již ke konci listopadu a trvají do Štědrého dne či do konce roku. Jednou z atrakcí je rozsvícení vánočního stromečku, které probíhá zpravidla v jednom z prvních dní od začátku trhů. V ostatních dnech je každodenní program rozvržen do několika hodin, během kterých se mohou lidé těšit na nejrůznější vystoupení místních základních či uměleckých škol, ale také vystoupení různých oblíbených umělců.

Užít si vánoční atmosféru můžete ale i v zahraničí. Téměř ve všech velkých evropských městech se konají trhy, kde můžete poznávat místní tradice a kulturu a ochutnat místní speciality.

Zdroj článku