Přejít k hlavnímu obsahu

Podzimní radovánky: Kam vyrazit na výlet?

Krásný prodloužený víkend přímo vybízí k výletům. Stačí si jen vybrat, kam vyrazíte.

Gabrielina stezka 

Jen tři kilometry od Hřenska na severu Čech se nachází jedna z nejznámějších pískovcových skalních bran - Pravčická brána. Ta se stala symbolem Českého Švýcarska, ve kterém se nachází. Právě Gabrielina stezka spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou a pojmenována byla pravděpodobně podle sestry knížete Edmunda Clary-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky.

Stezka vás povede po úpatí Křídelních stěn, takže se můžete pokochat nejkrásnějšími částmi Českého Švýcarska. Gabrielina stezka je hlavní součástí šestikilometrové naučné stezky "Okolím Pravčické brány", které začíná na Mezní Louce, vede přes Pravčickou bránu a končí u Třech pramenů. Cesta vám zabere přibližně dvě a půl hodiny, během nichž vás čeká několik zastavení a zároveň část vede první zónou národního parku, tedy oblastí s nejpřísnějším režimem.

Dýňové hrátky

Až do začátku listopadu můžete navštívit Dýňový svět na statku u Pipků. Stovky pestrobarevných dýní všech velikostí lemují celý dvůr, na přilehlé louce jsou vyskládány do pyramid, labyrintů, ornamentů a bludišť. Kromě dýní se děti mohou vyřádit na slámohřišti nebo v kukuřičném či topinamburovém bludišti. Mezi desítkami odrůd jsou zastoupeny jak dýně určené na vaření, tak čistě dekorativní druhy. Ve všedních dnech je otevřeno od 14:00 do 18:00 hodin, o víkendech a svátcích od 9:00 do 18:00 hodin.

Info ikona

Prozkoumejte vesmír

Chcete se dotknout hvězd? Ve Hvězdárně a planetáriu Brno se k nim dostanete tak blízko, jak jen to je možné. Je to totiž největší 3D stereoskopické planetárium ve střední Evropě a návštěvníkům přináší ty nejlepší pořady světové i vlastní produkce. V expozici Říše mlhovin se pak ponoříte do světa zářícího plynu a prachu, který provází hvězdy od narození až do jejich smrti. Budete doslova pohlceni obrazy nejkrásnějších vesmírných mlhovin, které pořídily ty největší astronomické přístroje.

Info ikona

Zruč nad Sázavou

Hrad Zruč nád Sázavou pocházející ze 14. století má dnes spíše pohádkovou podobu. V jeho podkroví se nachází Království pananek a medvídků a v jeho parku zase naučná stezka. Nezapomeňte vyjít na Kolowratskou věž, z jejího vrcholu si prohlédnete celý zámecký areál i město. Pro děti je v zámeckém příkopu připravena zábavně naučná stezka rytíře Miloty z Kolowrat. Mezi starou a novou částí města vede podél řeky cesta určená pro cyklisty, in-line bruslaře, pěší a v zimě i pro běžkaře.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku