Přejít k hlavnímu obsahu

Poznejte nejkrásnější rozhledny v ČR, které rozhodně stojí za návštěvu: Jejich výhledy vás ohromí

Česká republika je plná nádherných rozhleden. Každá nich nabízí jedinečný zážitek a krásné pohledy, které vás ohromí. Prohléhněte si osm nejkrásnějších rozhleden, které rozhodně stojí za návštěvu.

Nadhledna Háječek

Nedaleko obce Svébohov stojí 30 metrů vysoká Nadhledna Háječek. Ze svého ochozu ve výšce 27 m nad zemí nabízí tato jedinečná pozinkovaná výšková stavba krásný rozhled na hřbety a vrcholy Hrubého a Nízkého Jeseníku, Orlických hor a Drahanskou i Zábřežskou vrchovinu. Je držitelkou ocenění Rozhledna roku 2022 a Rozhledna roku Olomouckého kraje za rok 2022. K Nadhledně vedou dvě přístupové cesty. Ze Svébohova asi 2,5 km po žluté turistické značce kolem Českobratrské modlitebny a dále polní cestou k lesu. Trasa je zároveň součástí naučné stezky Nebe, peklo, země, ráj Svébohov. Z opačné strany ze Zborova je cesta o jeden kilometr kratší. Obě cesty jsou sjízdné na horském kole. Nadhledna je volně přístupná po celý rok. Vstup je přes turniket po zakoupení lístku u automatické pokladny.

Rozhledna Kleť

Osmnáct metrů vysokou rozhlednu Kleť najdete na nejvyšším vrcholu Blanského lesa. Tato nejstarší česká kamenná rozhledna byla postavena roku 1825 a poskytuje nádherné výhledy na  Českobudějovickou a Třeboňskou pánev, Novohradské hory, značnou část Šumavy a za jasného dne dokonce až na Alpy. Věž v neogotickém slohu, lemovanou cimbuřím, nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg. Sto let po založení rozhledny, v roce 1925, byla na Kleti vystavěna horská chata pro potřeby turistů, jejíž patronkou byla kněžna Terezie ze Schwarzenberku. V blízkosti Tereziiny chaty jsou umístěny sluneční hodiny, nejvýše položené v Čechách. V interiéru zrekonstruované chaty se nachází expozice přírody v Blanském lese. Můžete zde dokonce strávit příjemnou dovolenou, pár dní a nebo klidně jen přespat jednu noc po náročném výšlapu. Jak víme, jedna procházka denně dělá divy! Těsně pod vrcholem rozhledny stojí televizní vysílač a hvězdárna, která je přístupná veřejnosti a nabízí programy pro milovníky astronomie. K vrcholu Kleti se můžete dostat pěšky nebo lanovkou.

Mohlo by se vám líbit

Kolik kroků denně ujít, abyste spálili tuk a byli zdraví: 10 000 kroků není vždy pro každého

Pohyb má na hubnutí zásadní vliv. A jeden z účinných pohybů je i chůze. Pokud budete během chůze dodržovat jistá pravidla, je velmi pravděpodobné, že se vám podaří kromě jiných benefitů také shodit nežádoucí tuk. Přečtěte si, kolik kroků musíte denně ujít, aby byla chůze opravdu efektivní.
svetzeny.cz

Rozhledna Boubín

Tato dřevěná 21 metrů vysoká rozhledna se nachází na vrcholu Boubína, jedné z nejvyšších hor Šumavy. Stojí ve výšce 1362 metrů nad mořem a nabízí úžasné výhledy na šumavské lesy, Vimperk, Prachatice, vrch Bobík, Boubínský hřbet a za dobrého počasí i Alpy. Boubínský prales, který obklopuje rozhlednu, je jedním z nejstarších pralesů v České republice a je chráněn jako národní přírodní rezervace. Cesta k rozhledně vede malebnými turistickými stezkami, které procházejí hustými lesy a kolem čistých horských potoků. Stavba je nejvýše položenou dřevěnou rozhlednou u nás. Je přístupná vlakem či autem z Kubovy Huti a odtud po 4 kilometry dlouhé cestě po modré turistické trase. Vstup na rozhlednu je zpoplatněn, ale stojí za to, protože zde pořídíte parádní fotografie.

Rozhledna Praděd

Rozhledna Praděd, nejvyšší dostupné místo v České republice, stojí na nejvyšší hoře Hrubého Jeseníku, Pradědu. Její věž dosahuje výšky 162 metrů a z vyhlídkové terasy vám poskytne pohled na okolní Jeseník a za dobrého počasí i na Vysoké Tatry a Malou i Velkou Fatru. Nejvýznamnější dominanta Jeseníků slouží také jako televizní vysílač, který tak trochu připomíná startující raketoplán. Součástí rozhledny je také hotel a nejvýše položená, celoročně provozovaná restaurace v České republice. Na vrchol vede několik turistických a cyklistických tras s různými stupni obtížnosti.

Mohlo by se vám líbit

Nordic Walking je lepší než běh. Posílíte celé tělo bez zatížení kloubů a k tomu získáte příjemný bonus

Běh vás až tak moc neláká, ale pouhá chůze vám nestačí? Zkuste nordic walking, který získává stále více příznivců po celém světě. A není divu, chůze s hůlkami je nejen efektivním cvičením, ale také přináší řadu zdravotních výhod.
svetzeny.cz

Děčínský Sněžník

Děčínský Sněžník je impozantní kamenná rozhledna, která se tyčí nad Labskými pískovci. Stojí na nejvyšší stolové hoře v České republice a samotná věž měří 33 metrů. Svým tvarem připomíná hradní věž a zdobí ji řada pseudogotických prvků. Byla postavena v roce 1864 a řadí se tak mezi nejstarších rozhledny v Čechách. Z vrcholu je velmi pěkný pohled na oblast Labských pískovců, Českosaské Švýcarsko, České středohoří, Krušné hory a vrcholky Lužických hor, a za příznivé viditelnosti lze spatřit i Jizerské hory a Ještěd. Rozhledna je oblíbeným cílem turistů, cyklistů a horolezců. K rozhledně přiléhá restaurace Klub rádia Děčín, která je napodobeninou původního objektu z roku 1865. Kromě toho, že tu dobře vaří, konávají se zde různé zajímavé akce. Děčínský Sněžník je popisován jako místo, kde se díky termickým proudům okolo hory mísí proudy vzduchu až od Severního moře. Můžete se tak setkat s označením Větrné lázně.

Rozhledna Velká Deštná

Tato krásná moderní rozhledna se nachází na nejvyšším vrcholu Orlických hor, Velké Deštné, ve výšce 1 115 metrů. Je vysoká 19 metrů a její ocelová konstrukce je obložena dřevem. Rozhledna nabízí panoramatické výhledy na Orlické hory, Rychnovsko, polské Stolové a Bystřické hory, Králický Sněžník, Krkonoše a Ještěd. Její moderní a elegantní design přitahuje mnoho návštěvníků, kteří ocení nejen výhledy, ale i architekturu samotné stavby. Nedaleko od vrcholu je kiosek Horské služby se základním občerstvením.

Stezka v oblacích na Dolní Moravě

Stezka v oblacích, která se nachází poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1116 metrů, umožňuje procházku v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Dřevěná, 55 metrů vysoká stavba svým tvarem připomíná let nočního motýla a má návštěvníky nejen bavit, ale i vzdělávat. Z informačních tabulí se dozvíte detaily jak o samotné stavbě, tak i o lokalitě Králického Sněžníku. Nahoru přitom nevede pouze jedna stezka, ale síť dřevěných cest, které se navzájem proplétají. Mimo dech beroucích výhledů stavba nabízí adrenalinové zážitky. Zvládnete se postavit na síťovou kapku, kde uvidíte 55 metrů pod sebe? Nebo sjedete dolů 100 metrů dlouhým nerezovým tobogánem s okýnky? Na rozhlednu vás vyveze lanovka, ale kdybyste měli chuť dát si do těla, můžete se vydat i po speciální cestě pro skialpinisty.

Rozhledna Salaš

Rozhlednu Salaš najdete v nadmořské výšce 366 metrů u obce Salaš. Tato kovová rozhledna s dřevěným obložením byla veřejnosti zpřístupněna v polovině srpna 2015 a svým tvarem připomíná dvě do sebe zakleslá šťastná čísla, “šťastné” sedmičky. Na každé z nich je umístěna vyhlídková plošina ve výšce 20 m, odkud uvidíte Velehrad, Uherské Hradiště, vrcholky Bílých Karpat nebo Chřibů. Vedle rozhledny najdete zvoničku a přístřešek, kde je možno si rozdělat oheň nebo skrýt před nepříznivým počasím.

GALERIE: 8 nejkrásnějších rozhleden v České republice
Zdroj článku