Přejít k hlavnímu obsahu

TIP NA VÝLET: Dvůr Králové nad Labem

Vyrazte se Světem ženy o víkendu na výlet. Tentorkát do Dvora Králové nad Labem. Královské věnné město v Podkrkonoší vás překvapí celou řadou atraktivních míst, která jsou spjata s historií, řemesly či kulturou. Můžete se také vydat na výlet po okolí města, třeba k přehradě, která vypadá jako z pohádky.

Městský památkový okruh

Historii města poznáte nejlépe při procházce po Městském památkovém okruhu. Jednou ze zastávek je také gotický kostel sv. Jana Křtitele. Historicky zajímavou událostí byl nález rukopisu v klenuté kobce kostelní věže. V roce 1817 jej zde „objevil“ Václav Hanka. Tento rukopis byl později označen jako Rukopis královedvorský a i přesto, že byl pravděpodobně falzem, významně ovlivnil kulturní dění v národním obrození.  Věž kostela je v letních měsících zpřístupněna veřejnosti a můžete se z ní rozhlédnout do širého kraje. Podíváte se k Pomníku Davidova hvězda nebo k dochovaným zbytkům opevnění, projdete se také po náměstí T. G. Masaryka s renesanční Starou radnicí a mariánským sloupem, nebo k Šindelářské věži. Šindelářská věž je jedinou dochovanou z původních 4 hradebních věží, které střežily vstup do města. Své jméno dostala podle ulice, v níž měli své dílny výrobci šindelů. Přestože se její sláva nemůže rovnat slávě její příbuzné v Pise, jednu zajímavost mají obě věže společnou. Při pohledu z Věžní ulice můžete vidět, že i tato věž je mírně nakloněná a opírá se o sousední dům. Vnitřní prostory věže bohužel nejsou veřejnosti zpřístupněny.

Muzeum, ve kterém jsou stále Vánoce a město s přídomkem „Český Manchester“

Městské muzeum se nachází právě v blízkosti náměstí T. G. Masaryka a Šindelářské věže. V příjemných prostorách nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek při prohlídkách dvou stálých expozic: Tradice výroby vánočních ozdob a Historie města Dvora Králové nad Labem a textilního průmyslu na Královédvorsku. Kromě toho muzeum pořádá řadu dalších výstav, jejichž přehled najdete v našem kalendáři akcí. Zajímavou výstavou je také expozice o textilnictví a textilním tisku, který má ve Dvoře Králové dlouhou tradici a město bylo v minulosti nazýváno „Český Manchester“. Expozice se nachází v budově Střední školy informatiky a služeb na nábřeží Jiřího Wolkera.

Zchlaďte se na plovárně a užijte si atmosféru 30. let minulého století

Královedvorská plovárna Tyršovo koupaliště vás přenese do 30. let minulého století. Koupaliště přivítalo první návštěvníky v roce 1933, prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, ale z pohodové atmosféry minulých času nic neztratilo. Před sluníčkem se můžete schovat ve stínu stromů, které plovárnu obklopují, nebo se osvěžit ve vodě jednoho ze dvou velkých bazénů.

Tipy na výlety v okolí Dvora Králové

Několik kilometrů od Dvora Králové nad Labem, proti proudu řeky Labe, se nachází přehrada Les Království, jedna z nejkrásnějších přehrad v Čechách. Jako pohádka působí přehradní hráz, věže, dům hrázného, vodní plocha i okolní rozsáhlé lesní porosty. Účel přehrady je především ochranný, tj. zachycování velké vody. Dalším úkolem je výroba elektrické energie a do třetice je to zlepšování průtoku při nízkých stavech vody. Od roku 1964 je přehrada chráněna jako kulturní památka, roku 2010 byla vyhlášena za národní kulturní památku. Dalším tipem na výlet je Barokní areál Žireč. Na místě nynějšího zámku stávala renesanční tvrz z roku 1581. V polovině 17. století byla předána jezuitům, kteří zde začali budovat svou rezidenci. Současně s tím byla ves povýšena na město. Jezuitské městečko bylo doplněno řadou plastik, z nichž některé jsou dílem Braunova spolupracovníka, místního rodáka, Jiřího Pacáka. V historicky zajímavé obci můžete navštívit areál Domova sv. Josefa s přilehlým parkem. Areál Domova sv. Josefa se skládá z několika částí: ze samotného Domova sv. Josefa, Bylinkové zahrady Josefa Kamela, parku, kostelu sv. Anny a sociálního podniku u sv. Anny. Součástí areálu je také Cyklomuzeum, které se nachází v barokním interiéru sýpky, ve kterém je možné zhlédnout celou historii cyklistiky s exponáty, které zapůjčil největší český sběratel, Ing. Jaroslav Uhlíř. Z jeho rozsáhlé sbírky se můžete se těšit na nejstarší velocipedy, závodní kola z 20. století, i slavná kola známá z filmů posledních let. 

Do Cyklomuzea se můžete vypravit i na kole. 

Turistická hra Toulky nejen Královédvorskem

Neseďte u telky, vydejte se na toulky! Navštěvujte zajímavá turistická místa, toulejte se okolím Dvora Králové nad Labem, pátrejte po piktogramech v přírodě, překreslujte, nakupujte suvenýry, produkty či služby od místních podnikatelů a zapojte se tím do turistické hry o krásné ceny! Základem je brožura s herním plánem. Turisté během pobytu navštěvují zajímavá turistická místa nejen na Královédvorsku, získávají známky, které nalepí do herního plánu a pátrají po piktogramech v přírodě. Pro vylosované sběrače jsou připraveny zajímavé ceny.

 www.dvurkralove.cz/hra

ČTĚTE TAKÉ:
TIP NA VÝLET: KOUZELNÉ ZAHRADY
ZA DOBRODRUŽSTVÍM DO ALPSKÉ PŘÍRODY
 

 

 

2 slides, created on 23/Jul/2020 - 07:33:38