Přejít k hlavnímu obsahu

Elixír mládí: Zařaďte do jídelníčku ořechy, listovou zeleninu a další potraviny, díky kterým se dle vědeckých studií lze dožít i 100 let

Ačkoliv zdravých potravin existuje mnoho, některé z nich jsou přece jenom o něco zdravější. Řeč je o superpotravinách, které podle vědeckých studií dokáží při jejich pravidelné konzumaci prodloužit život. Jaké to jsou a na které z nich byste během plánování svého jídelníčku neměla dopustit?

Pokud se chcete zdravá a v plné síle dožít sta let, měla byste tomu podle odborníků především přizpůsobit svůj jídelníček. Alespoň to tvrdí nedávné vědecké průzkumy, které se zaměřily na seniory, kteří překročili devadesát let a jsou stále ve formě. Vědce zajímal především jejich jídelníček. Které potraviny se svými blahodárnými účinky na zdraví rozhodně vedou?

Ovoce a listová zelenina

Nejvíce prospěšnými potravinami podle většiny světových odborníků jsou ovoce a zelenina. Podle vědců a mnoha vědeckých studií se jedná především o hroznové víno a všechno bobulovité ovoce, které je plné potřebných antioxidantů a vitaminů, ze zeleniny jsou pak nejzdravější česnek, brokolice a listová zelenina. Právě listová zelenina, jako je třeba špenát nebo kapusta totiž podle průzkumů snižuje riziko vzniku rakoviny a působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Podle autorů britské BBC, kteří při svém pátrání po prospěšných potravinách vycházeli z korejské studie tisíce různých potravin, byste se při snaze o dlouhé a pevné zdraví měla zaměřit také na sladké brambory, dýně, květák, fíky nebo zázvor. V žebříčku tisíce nejzdravějších surovin se umístili v první stovce.

Zapomeňte na diety! Stačí nechybovat v naprostém základu. Naučte se 6 triků, jak vybírat zdravé potraviny.

Léto je již tady a spousta z nás se moří v posilovnách a drží přísné diety. Na cestě za vysněnou postavou však kolikrát nevědomě chybujeme v naprostém základu – při výběru správných potravin.
svetzeny.cz

Ořechy a mandle

Chutné a zdravé ořechy vám dokáží prodloužit život, podobně tak oblíbené a chutné mandle. Mandle a ořechy sice obsahují poměrně velké množství tuku, většinou však jde o nenasycené mastné kyseliny, které jsou v přiměřeném množství pro zdraví velmi prospěšné. Není tedy divu, že jsou ořechy a mandle podle nedávno provedené studie publikované v odborném časopisu The New England Journal schopné vás chránit před většinou nemocí, a tak zároveň dokáží prodlužovat život.

Avokádo

Avokádo se stalo doslova hitem všech světových kuchyní. A to je moc dobře, protože je velmi zdravé. Podle National Center of Health Statistics avokádo dokáže udržovat zdravé srdce. Nejenom, že snižuje hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi, ale zároveň také podporuje tvorbu HDL (hodného) cholesterolu, který je zdraví prospěšný. Navíc pravidelnou konzumací avokáda dosáhnete podle vědců také lepšího vstřebávání prospěšných vitaminů a dalších látek, jako jsou například betakaroten nebo červené barvivo se silnými antioxidačními účinky zvané lykopen. To ale není vše. Nedávné studie totiž odhalily, že avokádo může být skutečně účinnou prevencí proti rakovině. Obsahuje prospěšné látky, které dokáží účinně bojovat i s akutní myeloidní leukémií, což je velmi agresivní typ rakoviny, který zabíjí až 90 % nemocných.

Nejzdravější potraviny, které vám pomůžou zachránit zdraví: Co jste o nich nevěděla a proč je jíst každý den

Jistě už jste slyšela o pojmu superpotraviny. Víte ale, co tento výraz skutečně znamená? Každý si pod ním pravděpodobně představí něco jiného. Je proto dobré zmínit pochutiny, pro které tento výraz můžete používat bez obav, že by pro ně toto označení nebylo pravdivé. U kterých potravin se tedy určitě „neseknete“, pokud je označíte za superpotravinu a proč?
svetzeny.cz

Olivový olej

Panenský olivový olej by klidně mohl být nazýván tekutým zlatem. Alespoň podle nedávných vědeckých zjištění. Jedná se o mononenasycený tuk, který je velice prospěšný pro zdraví srdce a cév. Když pominete to, že si bez něj nedovedete představit svůj oblíbený salát ani žádný jiný pokrm, uděláte podle vědců jeho konzumací mnoho nejen pro své chuťové pohárky, ale také pro zdraví a dlouhověkost. Podle webu  lifeextension.com má olivový olej velmi pozitivní účinky také na mozek a jeho funkci, funguje také jako prevence proti rakovině. Mějte na paměti, že nejzdravější je olivový olej lisovaný za studena. Abyste zaznamenala jeho blahodárné účinky pro zdraví, je dobré si ho dopřát každý den alespoň dvě lžičky.

Nekuřáctví a vegetariánská strava

Ač se to někomu možná nemusí líbit, podle vědců ovlivní délku vašeho života i fakt, jestli konzumujete ve velké míře maso. Nejhorší je podle provedených studií zřejmě červené maso, jako je například hovězí či vepřové, které může při každodenní konzumaci zkracovat délku života až o deset let. Podle vědeckého článku publikovaného v roce 2019 v The New York Times jsou vegetariáni a lidé, kteří konzumují málo masa, méně náchylní k riziku vzniku srdečních a cévních onemocnění.

Zdroje: lifeextension.com; nytimes.com; health.harvard.edu; pubmed.ncbi.nlm.nih.gov; nejm.org

Ananas, rajče a další potraviny vás ochrání před nachlazením. Zařaďte je do svého jídelníčku a prožijete klidný podzim i zimu

Cítíte, že se blíží nachlazení? Pak byste měli rychle sníst následující potraviny, které mají obzvlášť vysoký obsah vitamínu C a účinně bojují proti virům.
svetzeny.cz