Přejít k hlavnímu obsahu

Příběh ze života: “Dcera chce žít u otce, jsem z toho zoufalá,” pláče Barbora. Terapeutka doporučuje

Rozvod rodičů je těžký zejména pro děti, které se musí smířit s faktem, že máma a táta nebudou žít společně. Je potřeba jim to co nejvíc ulehčit. Ovšem co když dítě přijde s nečekaným požadavkem, který jednoho z rodičů velmi zraňuje? Barbora momentálně řeší to, co její dcera jednou pronesla a zřejmě to myslela vážně. Neví, co dál dělat a jak se zachovat správně.

Moje dcera chce žít u svého otce

Potřebuju nutně pomoc. Nevím, co dál. S manželem jsme rozvedení pět let, máme dceru, která před pár měsíci oslavila třinácté narozeniny a během nich projevila velké přání. Chce bydlet u svého otce. Ranilo mě to a šokovalo. Neumím se s tím vyrovnat. U mě má dcera zázemí, řád a všechno, co potřebuje. Snažím se jí dopřávat zdravou stravu, má oblečení, které se jí líbí, všechno. Ale přesto chce být u svého otce. Nechápu to. Proč? 

Přistoupila jsem na neomezený styk otce a dcery, neděláme si s exmanželem naschvály, dělíme se o náklady, vychováváme dceru prakticky společně. Když něco zakážu, manžel to respektuje, když něco zakáže on, respektuju to i já. Proč chce k němu? Nechápe, že mě to zraňuje a nevím, jak budu žít bez ní? Navíc je v tom nejcitlivějším věku, potřebuje víc mámu než tátu, který si s ní asi o klucích a dalších věcech nepopovídá. Navíc je můj manžel trochu bohém, dodržuje základní pravidla, ale podle mě jenom kvůli dceři, protože musí. O víkendech u něj probíhají večírky a dcera, která je třináct , se jich účastní. Jezdí spolu na chalupu, chodí tam bosa a já pak řeším, že má zánět ledvin a je měsíc nemocná. Co mám dělat? Nechci dceru předat manželovi a mít jí jen na víkendy.

Dana (51): Moje dcera přišla s velkým životním rozhodnutím. Už mi nebude dcerou, ale synem! Jsem v šoku

Podpořit své děti v každé životní volbě může být někdy obzvlášť těžké a složité. Ne vždy totiž děti jdou cestou, kterou pro ně jejich rodiče chtějí. A když přijdou se zásadním životním rozhodnutím, které pro rodiče může být “nenormální” je to těžké pro obě strany. Dana řeší komunikaci se svou dcerou, která přišla s velkým životním rozhodnutím.
svetzeny.cz
Info ikona
Terapeutka Lucie Mucalová

Vyjádření terapeutky Lucie Mucalové

"Děkuji za poodkryti části Vašeho příběhu. Vnímám, že teď prožíváte těžké chvíle a hlava vytváří ty nejčernější scénáře. Píšete, že nechcete dceru manželovi předat a vídat ji o víkendu. Jste rodiče a myslím si, že na prvním místě je diskuze mezi vámi. Je v pořádku, že nasloucháte potřebám dcery, ale pojďte postupně. K rozhovoru poté přizvěte dceru a je na místě objednat se k odborníkovi a vše s nestrannou osobou probrat, někdy to napomůže k efektivnějšímu rozhovoru a hledání cest. Nyní chce jít dcera k tátovi, poté může chtít jít zpět. Budete reagovat na každé takové přání nebo tomu dáte pravidla? Jak taková změna má probíhat, co bude znamenat pro všechny zúčastněné? Jaké to bude v praxi? Víte to vy, rodiče a má v tom jasno dcera? Nebo se opírá jen o své představy a očekávání? Hledejte společně odpovědi a řešení této situace, dcera potřebuje cítit zejména pevnou kotvu od vás, rodičů. Pokud to právě mezi vámi bude jako na horské dráze, bez ladu a skladu, věřte, že dcera se bude nevědomě přiklánět k  “jednodušší” variantě pro ni. Přeji vám mnoho síly k vyřešení této situace. Žádné dobré řešení a návod není, to nejvíc je ve vás, rodičích, na tuto oblast bych se zaměřila."

Kdo je Lucie Mucalová

koučka, terapeutka, párová poradkyně inspiruje ženy, jak zvolnit, nadechnout se a získat zpátky svou životní energii. Napomáhá ke spokojenějším vztahům.

Terapeutku Lucii Mucalovou můžete kontaktovat přes její webové stránky www.wellnesspromysl.cz.

Zdroj článku