
Pro některé ženy není Den matek dnem radosti, ale připomínkou vztahu, který se rozpadl nebo ochladl. Místo květiny a pár slov přichází prázdno a otázky, na které se těžko hledají odpovědi. Olga se snaží pochopit, kde se jejich vztah s dcerou změnil. Dcera jí na Den matek nikdy nic nedá, ani nepopřeje. Prý si to Olga nezaslouží.
Paní Olga (66) vychovala dceru, o kterou se vždy snažila starat s láskou a podporou. Dnes je ale jejich vztah napjatý a bolestivý. Dcera jí dala jasně najevo, že necítí potřebu Den matek slavit, což Olgu zasáhlo víc, než čekala.
Dcera mi na Den matek nic nedává
Den matek se blíží a já už teď vím, jaký bude. Tichý. Bez zprávy, bez zavolání, bez obyčejného „myslím na tebe“. Jako poslední roky. A přitom by mi stačila obyčejná zpráva, kterou by mi vlastní dcera napsala. Jenže podle ní je to nesmysl. Když mi dcera řekla, že jsem nebyla dobrá matka a že si ten den nezasloužím, úplně mě to ochromilo a pak zlomilo. Seděla jsem a nedokázala nic říct, jen jsem zadržovala pláč. V hlavě se mi začaly honit vzpomínky, jak jsem se o ni starala, jak jsem se snažila, aby jí nic nechybělo. Možná jsem byla až moc starostlivá, možná jsem jí chtěla dát všechno, aby měla pocit, že dokáže vše, co si usmyslí. Pomohla jsem jí i finančně, když začínala podnikat, věřila jsem jí, že mi to jednou vrátí. Ale nejde ani tak o ty peníze. Bolí mě to, že si o mně myslí tohle. Že jsem špatná matka. To je jako facka do tváře.

Kde jsem udělala chybu
Od té chvíle si pořád kladu otázky. Co jsem udělala špatně? Byla jsem příliš přísná, nebo naopak moc měkká? Měla jsem ji nechat víc samostatnou, nebo jsem jí naopak nedala dost prostoru? Někdy si říkám, jestli to vůbec souvisí se mnou, nebo jestli si nese něco, o čem nevím. Jenže odpověď nemám. A nejhorší je ta nejistota. Když se snažím navázat kontakt, je odtažitá, někdy až chladná. Přitom já bych si tak přála jen obyčejný vztah. Zavolat si, vědět, že je v pořádku, cítit, že jsem pro ni pořád její máma. Nechci si nic vynucovat, ale nechci ani žít s pocitem, že jsem selhala. Mám jí dát prostor a čekat, nebo se znovu pokusit to otevřít, i když riskuju další odmítnutí? Co byste dělali na mém místě?
Inspiraci pro odpověď na situaci paní Olgy jsme nalezli u psychologa a terapeuta Jeffreyho Bernsteina
Děkuji vám, paní Olgo,
že jste se podělila o svůj příběh. Je z něj cítit velká bolest, zklamání i touha po blízkosti s dcerou. Ocitla jste se v situaci, kdy vaše snaha a láska jsou zpochybněny velmi tvrdým výrokem, a to přirozeně otevírá pochybnosti o sobě samé i o tom, kde se vztah pokazil. Zároveň ale stojíte před dilematem: chcete vztah obnovit, ale bojíte se dalšího odmítnutí, a tak balancujete mezi potřebou kontaktu a respektem k jejímu odstupu.
Je důležité si uvědomit, že slova vaší dcery mohou odrážet její vlastní prožívání, které nemusí být úplným obrazem reality ani vašeho rodičovství jako celku. Dospělé děti někdy vyjadřují bolest nebo nevyřešené emoce velmi vyhraněně, aniž by dokázaly pojmenovat konkrétní potřeby. Místo hledání jediné „chyby“ zkuste přistoupit k situaci jinak: nabídnout klidný, neobranný kontakt, ve kterém dáte najevo zájem porozumět, například jednoduchou větou, že vás mrzí, jak to mezi vámi je, a že byste ráda pochopila její pohled, až na to bude připravená. Zároveň je ale důležité chránit i sebe. Nečekat jen pasivně, ale opřít se i o jiné zdroje podpory a smyslu ve svém životě.
Možná teď nemáte kontrolu nad tím, jak se zachová vaše dcera, ale máte vliv na to, jak budete pečovat o sebe a jak budete nastavovat způsob komunikace. Vztahy mezi rodiči a dospělými dětmi se někdy na čas vzdálí, ale mohou se znovu přiblížit, když se vytvoří bezpečnější prostor pro porozumění. Držím vám palce, abyste v sobě našla klid i sílu – to, co jste jako máma dala, tím nezmizelo, i když to teď není vidět.
Jak má paní Olga najít a zjistit pravdu, proč je její dcera taková? Proč ji nazývá špatnou matkou? Dozví se vůbec někdy odpovědi? Přečtěte si také příběh paní Hedviky, která má co dočinění s mámou, která ji emočně vydírá.
Dostávala jsem dřevákem na zadek: Herečka Zuzana Zlatohlávková otevřeně nejen o svém divokém temperamentu a tenisové kariéře
Nejčtenější články
Doporučujeme

“Máma mě v osmi letech poslala k babičce. Teď mě prosí, abych ji vzala k sobě,” neví si rady Daniela

“Babička umírá a moje matka, která se nikdy nestarala, najednou chce pečovat,” je naštvaná Alena

“Moje máma se zbláznila a na staré roky se chová jako zamilovaná puberťačka,” je v šoku Milena

“Připadám si úplně bezcenná, všichni mě jen využívají a já neumím říct ne,” je smutná Diana

“Můj manžel nesnáší mou mámu a já nevím, jak to řešit,” je nešťastná Katka. Řešení poradí psycholog Pavel Pařízek

“Máma protěžovala bratra, ten ji teď obírá o peníze a ona chce pomoc ode mě,” je znechucená Nela

“Moje máma vždycky umírá, když někam odjedeme, pak se jí zázrakem uleví,” Hedvika nechápe matčino chování

“Moje dcery ke mě chodí na návštěvu, jenže mě si vůbec nevšímají, jako bych byla vzduch,” je smutná Iva

„Ať udělám na Den matek pro mámu cokoliv, nikdy to nebude dost,” je smutná Katka

“Zemřel mi manžel a moje děti už plánují a hádají se, jak si rozdělí dědictví,” pláče Dorka





