Přejít k hlavnímu obsahu

Fatální chyby, které vám brání zhubnout. Zapomeňte na hladovění nebo monotónní stravu

Info ikona
Hubnutí

Léto se blíží a mnoho lidí se na poslední chvíli snaží „zhubnout do plavek“. Někdy se však stává, že se nedaří shodit kila ani přes úsilí, které člověk do procesu hubnutí vloží. Na vině mohou být nejčastější chyby, kterých se lidé při hubnutí dopouštějí. Přečtěte si, zda je neděláte také, přestaňte s mučivými dietami a udělejte z hubnutí příjemnou změnu životního stylu.

Přejídáte se a přibíráte na váze? Na vině může být psychika. Poznejte rozdíl mezi psychickým a fyzickým hladem

svetzeny.cz

Drastické diety a hladovění

Jedna z nejčastějších chyb, kterou lidé dělají při hubnutí, je hladovění a dodržování různých drastických diet, při kterých konzumují například pouze jablka nebo jiný druh jídla. Tato metoda může zpočátku přinést rychlé výsledky, ale dlouhodobě je neudržitelná a může mít negativní dopad na vaše zdraví. Při extrémních dietách sice dochází k rychlé ztrátě váhy, což může v lidech vyvolat počáteční nadšení, ale většinou se jedná o následek dehydratace a později o úbytek svalové hmoty, která je základem pro úspěšné pálení tuků. Tyto diety navíc nelze udržet dlouhodobě a při návratu k normálnímu stravování dojde k tzv. jo-jo efektu, kdy se vám ztracená kila vrátí a možná vám přibudou nějaká navíc, protože se tak tělo připravuje na další extrémní hladovění. Dejte si pozor i na různé dietní či proteinové nápoje, které mohou být určeny spíše pro profesionální sportovce. Nadměrná konzumace proteinových nápojů může mít negativní dopad na funkci ledvin. Řada lidí si navíc nevědomky kupuje sacharidové nápoje, které jsou určeny pro sportovce, které se snaží nabrat svalovou hmotu a mají vysoký energetický výdej. Pokud chcete nějaký takový nápoj zkusit, vždy se poraďte s odborníkem na zdravou výživu.

Raději se zaměřte na zdravou a vyváženou stravu, která obsahuje potřebné živiny a je udržitelná dlouhodobě. Snažte se o mírný kalorický deficit, což znamená, že jíte o něco méně kalorií, než spálíte, a to prostřednictvím vyvážené stravy a pravidelné fyzické aktivity. Fyzická aktivita je při hubnutí klíčová, kdy dochází ke spalování kalorií a také nárůstu svalové hmoty, která vám pomáhá pálit tuk i v klidovém režimu.

Nedostatek spánku a zvýšený stres

Nedostatek spánku a zvýšený stres mohou být dalšími faktory, které mohou ovlivnit vaši snahu o hubnutí. Nedostatek spánku může ovlivnit hladinu hormonů regulujících chuť k jídlu, což může vést k nekontrolovatelnému přejídání. Zvýšený stres také může způsobit, že hledáte útěchu v jídle. Kromě toho stres zvyšuje hladinu hormonu kortizolu, který v nadměrném množství zpomaluje metabolismus a podporuje chuť k jídlu.  

Je důležité si zajistit dostatek kvalitního spánku každou noc. Doporučená délka spánku je 7-9 hodin denně, což vám pomůže i snížit úroveň stresu. Především se nestresujte tím, že nejdou kila dolů, protože tím si při hubnutí velmi škodíte. Zkuste se uklidnit pomocí meditace, jógy, procházky nebo jiné relaxační techniky.

Schovejte větší bříško i stehna: Tyto šaty sebevědomě vynosíte celé jaro

svetzeny.cz

Nedostatečná hydratace

Stravujete se pečlivě, pravidelně a vyváženě a přesto nejdou kila dolů? Možná zapomínáte na pitný režim, který je při hubnutí jedním z klíčových faktorů. Pití dostatečného množství vody je důležité pro udržení správného metabolismu a trávení a také vám může dodat pocit plnosti, což může snížit touhu po nezdravých potravinách.

Pijte alespoň 8 sklenic čisté vody nebo neslazeného čaje denně. Obloukem se vyhýbejte kolovým limonádám či energetickým nápojům bez cukru. Sice skutečně neobsahují cukr a množství kalorií v nápoji je skutečně zanedbatelné, ale obsahují velké množství kofeinu, který odvodňuje a vaše tělo je pak dehydratované. Kromě toho nejsou umělá sladidla nic zdravého. Pokud se nedokážete donutit k pití vody či neslazeného čaje, můžete zkusit čaj osladit přírodními nízkokalorickými sladidly, jako jsou stévie či erythritol. Je však důležité si uvědomit, že ani s těmito sladidly se to nemá přehánět a nemusí být nutně zdravá nebo bezpečná pro každého jednotlivce. Navíc konzumace náhradních sladidel může stimulovat chuť na sladké a zvyšovat chuť na vysoce energetické potraviny.

Zdroj článku