Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat povahu druhého člověka? Stačí mu položit jednoduchou otázku

Umění komunikace málokdo dokáže zvládat na jedničku, stejně tak jako odhadnout na první dobrou člověka, se kterým konverzaci vedeme. Čas od času ale potkáváme nové lidi, kteří nám do budoucna mohou zasahovat do života, a tak je potřeba naučit se je odhadnout. Víte, že k utvoření prvního dojmu často stačí pouze jedna otázka?

My lidé jsme společenští tvorové a snažíme se vzájemně si porozumět na mnoha úrovních. Navzájem se pozorujeme, učíme se jeden o druhém prostřednictvím komunikace a budujeme si vazby jeden k druhému. Je důležité znát lidi, se kterými se denně setkáváte, abyste si vybudovala empatii a chovala se ke každému zdvořile, pokud to situace umožňuje. Ať už je to pracovní pohovor nebo komunikace ve vašem osobním životě, pomocí otázek, které druhým pokládáte, se snažíte zhodnotit jejich chování, předvídat jejich reakce a utvářet si obrázek o jejich názorech a hodnotách.

Odhadnout povahu člověka je pro mnohé běh na dlouhou trať. Někdo dá na první dojem, jiný zase do lidí nevidí a je pro něj těžké tušit, jaký typ člověka před ním právě stojí. Všichni se ale čas od času ocitáme v situacích, kdy bychom potřebovali rychlý náhled do mozku toho druhého, abychom měli představu, s kým máme co do činění. Takové situace mohou nastat například při setkání s novým kolegou, při jednání s novým klientem, ale třeba i na schůzce na slepo.

Stoprocentní návod, jak odhalit člověka a číst v něm jako v otevřené knize, samozřejmě neexistuje. Dají se ale použít různé kroky, které vám o dané osobě napoví základy, podle kterých si můžete utvořit obrázek, na základě kterého budete s konkrétním člověkem jednat. Pokud tedy nejste natolik sociálně zdatná, abyste osobu okamžitě odhadla, nechte si pomoct. Věda totiž přišla s celkem jednoduchým návodem.

Japonský test: Odhalí skryté stránky vaší osobnosti z vašeho podvědomí

Japonský test osobnosti odkryje mnoho skrytých aspektů vaší duše. Důležitou roli hraje vaše představivost. Vezměte si tužku a papír, na který budete zaznamenávat vaše odpovědi. Spoléhejte na vlastní emoce a fantazii a uvidíte, že výsledky testu budou velmi přesné. S jeho pomocí totiž odhalíte stránky vaší duše, které se skrývají ve vašem podvědomí.
svetzeny.cz

Vnímání druhých

To, jak pozitivně člověk, kterého poznáváte, vidí ostatní lidi, souvisí s tím, jak je tento člověk šťastný, dobrosrdečný a emocionálně stabilní. Vyplývá to z výzkumu profesora psychologie z Wake Forest University Dustina Wooda z roku 2010. "Vaše vnímání druhých prozrazuje hodně o vaší vlastní osobnosti. Vidět ostatní pozitivně odhaluje naše vlastní pozitivní vlastnosti," říká Wood, hlavní autor studie. Ta také zjistila, že to, jak pozitivně vidíte ostatní lidi, ukazuje, jak jste spokojená se svým vlastním životem a jak moc jste oblíbená u druhých.

Funguje to ale i naopak. Má-li někdo tendence mluvit o druhých a popisovat je v negativním měřítku, a to i přesto, že daná osoba opravdu negativní rysy má, pak je velká pravděpodobnost, že člověk, se kterým mluvíte, má větší sklony k narcismu a není příliš sociální. "S negativním pohledem na ostatní je spojena obrovská řada negativních osobnostních rysů. Prostá tendence vidět lidi negativně ukazuje na větší pravděpodobnost deprese a různých poruch osobnosti," říká Wood.

Zábavný test osobnosti: Vyberte si motýlka a zjistěte, jací doopravdy jste

Psychologové mají různé způsoby, kterými dokážou prozkoumat, jaké jsou vaše přednosti a kde máte i nějaké ty rezervy. Často se tak děje například pomocí fotek a obrázků. My jsme pro vás připravili zábavný test s obrázky motýlů.
svetzeny.cz

Magická otázka prozradí povahu druhého člověka

A jaká je tedy ta kouzelná otázka, která vám pomůže odhalit, co se skrývá uvnitř druhého člověka? Není to nic složitého, stačí se zeptat, co si myslí o někom dalším. Samozřejmě taková otázka může zavánět pomlouváním a řada lidí je natolik opatrná, že si dá pozor, a z odpovědi diplomaticky vybruslí tak, aby si nezpůsobili případné problémy. Proto je důležité umět se správně ptát a jít na to takzvaně „od lesa“.

Jedná-li se například o situaci, kdy se dostanete do konverzace s novým kolegou, a chcete si ho tak trochu proklepnout, začněte otázkou, jak se mu v nové práci líbí. Pak teprve může následovat kouzelná otázka například v takovémto znění: „A jak se ti spolupracuje s…? Místo teček dosaďte jméno dalšího kolegy, případně nadřízeného. Z nadcházející odpovědi pak už můžete lehce vytušit, co si o nováčkovi myslet.

Jste kariéristka, nebo ambiciózní koketa? Zjistěte, jak měsíc narození ovlivňuje vaši osobnost

Objevte kouzlo měsíce svého narození a zjistěte, jak ovlivňuje vaši jedinečnou osobnost. Každý měsíc totiž nese své vlastní tajemství. Přečtěte si fascinující pohled na to, jak může být vaše já formováno měsícem, kdy jste poprvé přišli na tento svět. Porovnejte charakteristiku s vašimi vlastnostmi a odhalte osobnosti i vašich blízkých.
svetzeny.cz
Zdroj článku