Přejít k hlavnímu obsahu

Co všechno o vás vypovídá oblíbená barva: Modrá probouzí empatii, žlutá komunikaci, bílá je nezávislá

Info ikona
Co o vás vypovídá vaše oblíbená barva

Jsou všude a hrají významnou roli v našich životech. Připadají nám samozřejmé, ale ovlivňují nás víc, než jsme si ochotni připustit. Barvy jsou každodenní jistotou i jednou z cest, jak se dostat blíž k lidské povaze. To, kterou máte nejraději, o vás mnohé vypovídá.

Barvy ovlivňují ledasco. To, jestli pracujete v prostředí se žlutými doplňky, usínáte v modré místnosti, máte na sobě červené šaty, anebo jíte z růžového talíře má na vaše pocity daleko větší vliv, než si myslíte. S barvami se dá „čarovat“ v téměř jakékoli oblasti života a (ne)správná volba barvy či barevné kombinace může mít někdy i velmi překvapivé důsledky. Podle toho, kterou barvu preferujete, se dá zčásti odtušit také váš charakter a skutečnost, že se oblíbenost jednotlivých barev v průběhu let mění, jde ruku v ruce s tím, jak se vyvíjí a mění také lidská povaha.

Barevný kvíz původem z Japonska je hitem internetu: Dva vybrané odstíny přesně popíší vaši osobnost. Sedí to i na vás?

svetzeny.cz

Bílá barva

Obecně:

Jde o symbol neposkvrněnosti, čistoty a sjednocení. Bílá bývá v západním prostředí obvykle považována za barvu počátku a znovuzrození, nalezení nové naděje a cesty z temnoty. Na lidskou psychiku působí osvěžujícím dojmem a celkově podporuje změnu. Bílou jako šťastnou barvu ovšem nevnímá každá kultura; například země Dálného východu ji vidí jako symbol nevyhnutelného konce a truchlení.

O vás, preferujete-li bílou:

Pokud je mezi vašimi top barvami bílá, nejspíš patříte k lidem s dobře vyvinutým intuitivním vnímáním. Jste humanista každým coulem, nezávisle na věku i moudrý člověk. Věříte v dobré konce a nikdy neztrácíte naději. Jste empatičtí, vždy ochotní podat pomocnou ruku. Druzí se na vás často obracejí se svými problémy, protože vědí, že u vás naleznou pochopení a odejdou s dobrou radou. Jste jedinečné a nezávislé bytosti, které ctí život se vším, co k němu patří.

Osmisměrka: Barva, kterou vidíte jako první, vypovídá o vaší povaze. Zjistěte, zda se vám jako první ukáže bílá, černá, růžová či jiná barva

svetzeny.cz

Černá barva

Obecně:

Tato barva je u nás vnímána jako barva smutku, temnoty i tajemství. Mnozí z ní mají strach, protože ji spojují se zlými silami a těžkostmi obecně. Naopak ale existují kultury, kde černá symbolizuje úrodnou zem a plodnost, která s ní úzce souvisí. Stoupenci mystického učení kabala pak barvu považují za znak moci a hlubšího pochopení životních souvislostí.

O vás, preferujete-li černou:

Je-li právě černá vaší top barvou, budete nejspíš osobnost rezervovaná a spíše odtažitá. Držíte si svá tajemství a jen tak někomu je nesvěříte. Nejste zvlášť kontaktní a obvykle trvá déle, než se někomu otevřete. Od druhých si jen sotva necháte mluvit do života, raději se držíte stranou a uvnitř sebe sama. Záliba v černé barvě bývá častá také u osob protestujících proti diktátu současného nastavení světa, u členů mnoha subkultur (například Gothic nebo Emo).

Test osobnosti: Co o vás vypovídá vaše oblíbená květina?

svetzeny.cz

Červená barva

Obecně:

Jde o barvu energie a radosti, chuti do života, vášně, lásky a sexuality. Je v ní nespoutanost a spontánní nadšení. Červená má však i nežádoucí účinky – podněcuje zlost a agresivitu, vyzývá k boji a konfrontaci, chce poměřit síly. Dokáže účinně stimulovat na více úrovních, pomáhá od únavy, léčí deprese a je-li na obalech zboží, lépe jej prodá.

O vás, preferujete-li červenou:

Je-li červená vaší barvou číslo 1, jste nejspíš výrazná osobnost. Nechybí vám sebevědomí, dokážete se „prodat“ a znáte své kvality, na kterých stavíte. Jste zvyklí vítězit a z boje jen tak neodcházíte. Toužíte se prosadit a zůstat na výsluní, chcete bát vidět. Průměrnost vám nic neříká, máte vysoké nároky jak na sebe, tak na lidi kolem vás. Potřebujete cítit život v každém milimetru svého těla, jste autentičtí a živelní. Ne každý vaši energii unese.

Psychologický test: Vyberte si jeden ze šesti klíčů a zjistěte, co to vypovídá o vaší osobnosti. Překvapí vás, jak to sedí!

svetzeny.cz

Modrá barva

Obecně:

Modrá patří k jedné z terapeutických barev. Uvolňuje napětí, tiší neklidnou mysl a harmonizuje duši. Pomáhá při potížích s nespavostí – navozuje snadnější usínání. Ochlazuje, zmírňuje záněty a má podobně jako zelená dobrý vliv na oči. Trpíte-li častou neurózou, noste modrou barvu, zklidní vás. Mimoto budete na své okolí působit seriózním dojmem.

O vás, preferujete-li modrou:

Patří-li odstíny modré k barvám, po kterých sáhnete nejraději, jste nejspíš citlivá, přemýšlivá a vysoce empatická osobnost. Na žádná ze svých rozhodnutí nespěcháte a ani na druhé obvykle nevyvíjíte zbytečný tlak. Vyhledáváte klidná místa, kde si hezky stranou můžete uspořádat myšlenky. Emoce, ač jsou jakkoli silné, vámi nijak zvlášť necloumají, protože s nimi dokážete dobře pracovat. Jste loajální a uvnitř i navenek vyrovnaní.

Zelená barva

Obecně:

Jde o barvu přírody, úrody a růstu. Symbolizuje prosperitu, mládí a má uzdravující účinky. Navozuje rovnováhu těla a ducha, učí životnímu nadhledu a obnovuje ztracenou energii. Pomáhá od bolestí hlavy, především v souvislosti s očima. Celkově harmonizuje. Pokud zvolíte zelený outfit, budete působit vyrovnaně a přátelsky.

O vás, preferujete-li zelenou:

Milujete-li zelenou, budete nejspíš laskavá, trpělivá a houževnatá osobnost. Máte rádi to své jisté a překvapení příliš v oblibě nemáte. K přírodě máte přirozeně blízko, potřebujete cítit dobré zázemí a souznění s místem, kde se nacházíte. Nejste velcí snílci, žijete spíše v realitě, tady a teď. Vaše klidná povaha vás nikam nežene, nemáte potřebu s někým závodit. Narazit můžete díky své naivitě – ne každý to s vámi myslí tak dobře, jak tvrdí.

Co o vás prozradí datum vašeho narození? Budete překvapení, jak to sedí

svetzeny.cz

Žlutá barva

Obecně:

Jde o veselou barvu velmi optimistických vibrací. Podporuje komunikaci, zvyšuje pracovní aktivitu, podněcuje ke studiu a celkově dobíjí baterky. V prostředí, kterému dominuje žlutá, se lidé cítí šťastnější a schopnější. Ke slovu se dostává i vyšší kreativita a větší schopnost řešit problémy nekonvenčně.

O vás, preferujete-li žlutou:

Máte-li v oblibě žlutou barvu, patříte k přátelským a společenským lidem. Jste otevření, vstřícní a empatičtí, nikoho nesoudíte. Vynikáte skvělou komunikací, reagujete spontánně, někdy až příliš. Jste umělecky nadaní, kreativní a nekonvenční. Hledíte vpřed a nazpátek se zbytečně neotáčíte. K tomu, abyste dokončili započaté však potřebujete silnou míru motivace.

Fialová barva

Obecně:

Jde o barvu duchovní, pro níž jsou charakteristické velmi jemné vibrace. Působí ctnostně a tajemně, ovlivňuje podvědomí a usnadňuje cestu do nitra. Vhodná je při meditacích, podporuje ztišení a posiluje intuici. Pomáhá pochopit hlubší souvislosti.

O vás, preferujete-li fialovou:

Upřednostňujete-li fialovou před ostatními barvami, jste zřejmě vnímavá intuitivní osobnost se sklonem k duchovnu. Žijete přítomným okamžikem a věříte, že nic se neděje náhodou. Chápete, že i situace bez zdánlivého smyslu svůj smysl mají, protože vše je výsledkem spravedlivého vesmírného řádu. Hledáte a nacházíte skryté souvislosti a kráčíte nevyšlapanými cestami.

Barvy mají vliv na vaši osobnost: Otestujte se a poznejte, jací doopravdy jste

svetzeny.cz

Růžová barva

Obecně:

Snad nejněžnější barva, růžová, je dílem kombinace červené, modré, fialové a žluté, tedy barev veskrze pozitivních vibrací. Jde o barvu čisté lásky, křehkosti a klidu. Evokuje lehkost a jemnost, delikátnost událostí a sounáležitost s druhými. Dokáže stabilizovat a pomáhá k lepšímu pochopení sebe sama. Probouzí však chuť na sladké a nejvíc nezdravého sníte právě z růžového nádobí.

O vás, preferujete-li růžovou:

Je-li právě růžová vaší nejoblíbenější barvou, patříte nejspíš k velmi romantickým duším. Hledáte pevnou náruč, bezbřehou lásku a neochvějné bezpečí, milujete velká gesta a filmové romance. Věříte v lásku až za hrob a největší radost vám udělá kytice voňavých růží. Jste zkrátka žena s velkým Ž navzdory trendům a nejrůznějším hnutím, která ženství ve své ryzí podstatě popírají. Ačkoli se to nemusí zdát, dokážete se v případě potřeby sama za sebe postavit a ukázat sílu své osobnosti.

Hnědá barva

Obecně:

Jde o barvu úzce spojenou se zemí a přírodou obecně. Je synonymem tradice a osvědčeného řádu, solidnosti a vážnosti. Evokuje pocit jistoty a dobrého zázemí, vůni domova, rodiny a sounáležitosti člověka s přírodou. Nudná je jen zdánlivě; obsahuje širokou škálu odstínů, je hřejivá a v kombinaci s vhodnou barvou – například bílou – působí čistě a nadčasově.

O vás, preferujete-li hnědou:

Je-li právě hnědá vaší nejoblíbenější barvou, jste nejspíš charakterní a stabilní osobnost. Nohama stojíte pevně na zemi, a přestože hledíte do dálky, nikdy nezapomínáte na realitu, jíž jste velmi pevnou součástí. Vaše houževnatost je ukázková, musíte se ale rozhodnout, že to opravdu chcete. Primárně nepatříte k lidem s ostrými lokty a razíte heslo, že kdo si počká, ten se dočká. Fyzično je pro vás důležité, proto mu věnujete často větší pozornost než duchovní stránce života.

Zdroj článku