Přejít k hlavnímu obsahu

"Vždyť to říkám už podesáté" aneb Když se chováme ke starším rodičům jako k dětem

Stárneme všichni a ani naši rodiče, bohužel, nejsou výjimkou. Mluvit s nimi může někdy být obtížnější, mohou mít své názory, které se u vás nesetkávají s pochopením. Pro ně je to také nová životní situace, nezvládnou toho tolik, co předtím, nechodí do práce.

Někdy mají mladí tendence chovat se ke starším lidem jako k dětem, poučovat je, tvrdit, že doba je jiná. Někdy vám to může rozzlobit, může zvyšovat hlas ve snaze domoci se své pravdy. Jak se chovat ke starým rodičům, aby váš společný čas neprovázely hádky a neshody?

Zkuste se nehádat

Možná je to těžké, možná vzniká až příliš mnoho chvil a příležitostí, kdy se pohádat. Kvůli rozdílnému názoru, kvůli tomu, že něco chcete dělat jinak, že svět vidíte jinak. Přijměte zkrátka to, že vaši rodiče mají na svět jiný pohled, že se možná zkreslil nemocí, bolestí nebo jinými neduhy. Opakujete podesáté to, že je dnes středa nebo, že jdete na kontrolu v pátek a ne v pondělí? Oni si to zkrátka nemusí pamatovat a když zvýšíte hlas se slovy “vždyť to říkám už podesáté” nebude to příjemné ani jim.

Rodiče prarodiče - nastavte si při hlídání vnoučat pravidla a nehlídejte každý den!

Mnoho mladých rodin dnes bere hlídání dětí prarodiči jako zcela automatickou věc, protože kdo jiný, než vlastní rodina, pomůže? Doba se změnila a prarodiče dnes v mnoha případech pracují a ještě nějakou dobu pracovat budou.
svetzeny.cz

Dodat nové impulsy

Nečinné sezení je to nejhorší, co může být. Tedy pro starší lidi. Nemít co dělat, když třeba ještě před třemi lety vedly aktivní život, z práce vyzvednout vnoučata, jít cvičit, na kafe s kamarádkami, nakoupit, uvařit a podobně, je strašidelné. Nabídněte svým rodičům nové impulsy, “zaměstnejte je, ať se cítí potřební a důležití. Vezměte je na výlet, chatu, plavat, poproste je o pomoc s nějakou drobnou prací, projděte s nimi nabízené aktivity v okolí. 

Neměňte je

Nesnažte se je měnit. Ani vy jistě nemáte rádi, když vám někdo jiný říká, co máte nebo nemáte dělat. Určitě nechcete poslouchat, že vaše kolegyně kromě práce zvládne každý den péči o tři děti, rozjíždí své podnikání a ještě má doma uklizeno. Podobně to nechtějí slyšet ani vaši rodiče. Nechtějí slyšet, že mají jít ven, když se jim nechce, že si mají pořídit nový moderní telefon, když mají obavy, že s nimi nebudou umět zacházet.

Info ikona
prarodiče

Prarodiče jsou pro vnoučata důležitější, než byste si mysleli: Jak ovlivňují vývoj vašeho dítěte a jakou významnou úlohu mají v dnešní době?

Existuje nespočet studií, které dokazují, že je pro vnoučata přínosné, když mají dobrý vztah se svými prarodiči. Ti ovlivňují vývoj vnoučat víc, než si možná dokážete představit. V článku zjistíte, jak konkrétně a také se dozvíte, proč jsou dnes prarodiče důležitější, než kdy předtím.
svetzeny.cz

Nenechte se vyprovokovat

Starší lidé možná jsou agresivní, možná jsou i hluční. Ne vždycky to dělají záměrně. Za tím vztekem a agresí může být nespokojenost s momentální situací, stresy, negativa, která se na ně hrnou z televize nebo jen neschopnost přijmout to, že stárnou, mění se a ti “mladí” už dneska nejsou to, co oni kdysi. Nechat se vtáhnout do hádky a agrese není řešení. Ostatně, kdoví, jak se budete chovat vy, jakmile se přiblíží seniorský věk.

Naučte se odpouštět

Vztahy jsou citlivá věc, možná se vás dotklo to, co vám řekli rodiče před deseti lety, možná máte napjaté vztahy z dob dětství, dospívání. Není to jednoduché, musíte na tom pracovat, ale naučte se odpouštět. A to jak staré křivdy, tak vypjaté situace, které jsou čerstvé. Odpusťte, když se k vám staří rodiče nebudou chovat vděčně, když je vozíte na kontroly nebo vám dostatečně nepoděkují, že jste jim uvařili. Vnímají svět jinak a mnohdy zapomínají na věci, které kdyby byly základem.

Zdroj článku