Přejít k hlavnímu obsahu

Chování, které vám vykrádá štěstí ze života. Vyvarujte se toxického chování

Štěstí se z pohledu psychologů dá definovat jako mentální stav, který obohacují pozitivní emoce. Zní to moc učeně? Možná. Každý své štěstí vidí v něčem jiném, někdo v novém autě, jiný v dětech, další v cestování.

Ať už je vaše definice štěstí jakákoliv, je důležité cítit se spokojeně a šťastně v životě, v aktuální chvíli. Štěstí obvykle nepřijde až vyděláte milion, až vyhrajete jackpot, pojedete na Bali, zhubnete, budete mít lepší práci. Není to věc materiální, nedá se uchopit (i když pro někoho je štěstí mobil, který uchopit jde). Štěstí si člověk ve většině případů nekoupí a když ano, jde o rychle pomíjivý pocit. Ať už máte svou definici štěstí jakoukoliv, ne vždy se cítíte šťastní. Proč to tak je? Existují věci, které vědomě i nevědomě odčerpávají štěstí z vašeho života. Zaměřte se, zda i vám zbytečně nekazí život a neodčerpávají právě vaše štěstí.

 

Mohlo by se vám líbit

Nečekaná přátelství v Hollywoodu: Meghan Markle je nejlepší přítelkyně s tenistkou Serenou Williams

Přátelství je v životě velmi důležité, s některými lidmi si vytvoříme speciální pouto, máte pocit, že se znáte roky, máte společné koníčky a funguje u vás telepatie. Zkrátka nejlepší přátelé, kterým můžete říct opravdu cokoliv, co vás napadne.
svetzeny.cz

Držíte v sobě zášť

Hněv a zášť nejsou emoce, které by vám přinášeli pocity štěstí. Ruku v ruce s nimi jde také závist a pak se stane, že už necítíte radost a ani štěstí z ničeho, co se vám v životě děje. Vždycky bude v životě někdo, kdo je úspěšnější, chytřejší, bohatší. Nedržte v sobě zášť proti němu, protože on žije šťastný život, kdežto vám štěstí utíká skrz prsty.

Porovnáváte se s ostatními

Říkat o někom, že je ošklivý vás automaticky nedělá hezčími. Citát, který vystihuje podstatu porovnávání. Doba internetu dala možnosti lidem anonymně hodnotit a poukazovat na každý špatný detail. Říkat o druhých, že jsou oškliví, malí, tlustí, tencí není slušné a ani to není klíč ke štěstí. Lidé jsou komplexní bytosti, když jednomu nejde zpěv, jde mu třeba kreslení nebo matematika. Neporovnávejte se s ostatními.

 

Info ikona
Vezměte štěstí do svých rukou

Podmiňujete své štěstí

Štěstí není určeno tím, co se děje okolo vás nebo co máte. Mít své sny a cíle je skvělé a určitě vás potěší, když si je splníte. Nepodmiňujte své štěstí tím, že zhubnete, vyděláte hodně peněz nebo pojedete na Bali. Raději se ohlédněte, co vše v životě máte a nacházejte radost v životě, který žijete dnes, pěstujte pozitivní emoce.

Scházíte se s nešťastnými lidmi

Máte okolo sebe spoustu lidí? Obvykle můžete určit pět lidí, se kterými trávíte nejvíce času, se kterými jste v pravidelném a úzkém kontaktu. Projděte si ty lidi. Jací jsou? Je mezi nimi někdo, kdo je zdrojem negativity a neustále vše neguje a sabotuje? Nic nemá cenu, protože všichni jsou lepší, všechno je špatně, nic mu nechutná, nebaví ho? Od takových lidí pryč. Možná nastal čas najít si do svého života pozitivní lidi.

 

Mohlo by se vám líbit

Jídelníček Julie Roberts: Dodržuje pravidla, ze kterých nikdy neslevuje. Zapomeňte na odříkání nebo diety

Dodržuje Julia Roberts skutečně dietní pravidla, a pokud ano, která? Můžeme vám prozradit jen toohle: její strategie je jednoduchá – a faktor požitku není zanedbán. Inspirujte se!
svetzeny.cz

Nemáte svůj cíl

Snaha být někým jiným je jen plýtváním. Lhát druhým, chtít to, co mají druzí, aniž byste se přesvědčili, že je to pro vás správné zabírá hodně energie, kterou plýtváte zbytečně. Raději si najděte svou vášeň, svůj cíl a udělejte vše proto, abyste uspěli. Ne pro druhé, ale pro sebe.

Řešíte stále minulost

Nejste šťastní, nemáte radost ze života, protože se neustále zabýváte tím, co bylo. Řešíte křivdy, které se vám staly, procházíte si reakce druhých, řešíte, co byste měli udělat jinak. Bohužel, minulost nezměníte. Raději se ze své minulosti poučte a poté žijte přítomností, nezabývejte se tím, co bylo.

 

Info ikona
Vykročte štěstí naproti

Pořád přemýšlíte o budoucnosti

To, co uděláte dnes, určuje to, kým budete zítra. Mít jasno o své budoucnosti je fajn, ale určitě se budoucností nezabývejte příliš často. Budoucnost a nějaký cíl si vytyčte, ale denně pracujte na tom, abyste jej dosáhli. Buďte šťastní v přítomnosti, v aktuální situaci. Nebudete šťastní až v budoucnu, až se vám něco splní, něco získáte nebo něčeho dosáhnete. I cesta k cíli může být dlážděná štěstím.

Lifehack