Přejít k hlavnímu obsahu

Všechno, co se nám v životě děje, má svůj důvod: Víra v osud dělá lidi šťastnějšími, víte proč?

Info ikona
osud

Myšlenka, že se vše děje z nějakého důvodu, se zrodila už v předsokratovském Řecku. Dodnes lidi fascinuje, ať už sami věří v osud, nebo ne. Víte, jakým způsobem nám může fatalismus pomoci překonat těžké životní situace?

Děje se vše z nějakého důvodu?

Zde záleží, z jakého úhlu pohledu se na osud díváte. Pokud čistě racionálně, kdy odmítáte věřit, že existuje cokoliv jako „něco mezi nebem a zemí“, tak potom vnímáte události ve vašem životě jako náhody a dále nad tím nehloubáte. Fatalisté však věří, že pro každého z nás je připravena určitá životní cesta, ze které se dá jen těžko sejít. Tato myšlenka vznikla už v předsokratovském Řecku. Od té doby myšlenka předem daného osudu lidi fascinuje. Už jako malé děti jsme v pohádkách četli o sudičkách, které ke kolébce přicházejí a dávají děťátku do vínku určité vlastnosti a předpovídají mu budoucnost. Myšlenky osudovosti se objevují i v náboženství, například v hinduismu a buddhismu.

Karma: Lze ji vylepšit dobrými skutky? Vyvracíme 4 největší nesmysly, které se můžete dočíst

svetzeny.cz

V současném době se hodně pracuje s pojmem „vesmír“, který by měl být onou „řídící jednotkou“, která nám do života přináší různé události. Na rozdíl od původního fatalismu, ale lidé věřící v sílu nekonečného vesmíru mají zato, že svůj osud můžeme měnit tím, že si do života určité věci přitáhneme, že funguje zákon příčiny a následku. Dohadovat se o existenci osudu je stejné, jako se snažit ověřit „pravost“ bohů jednotlivých náboženství, prostě to není možné. Avšak každý asi bude souhlasit s tím, že nás určité události v životě formují jako osobnost a mnohdy jsou to věci, které se udály náhle a nečekaně, a jejichž důsledek silně pocítíme.

Víra v osud pomůže v těžké životní situaci

Víra v osud může dle některých psychologů pomoci překonat těžké životní situace. Jak? Za prvé, dodá vám odvahu jít dál. Lidé, kteří věří v osud, se rychleji se situací smíří. Jsou totiž přesvědčeni, že je to zásah vyšší moci a aktuální nepohodlí, negativní pocity a myšlenky brzy skončí, a otevře se jim cesta ke světlejším zítřkům. Pro naši mysl je totiž nejhorší pocit nejistoty. V momentě, kdy se naše mysl začne v problému „vrtat“ a dopodrobna ho analyzovat, mohou nastoupit úzkosti i strach z budoucnosti. Pokud byste si měli z fatalismu odnést nějaký poznatek, tak by to potom bylo přijmutí faktu, že nemůžeme ovlivnit minulé události. Nemá cenu se k ní vracet, elaborovat nad tím, jak by se daly změnit. Je to těžké, ale s tímto přístupem a výčitkami se nikdy nepohnete vpřed.

Strážní andělé: Víte, jak poznáte, že nad vámi drží ochrannou ruku? Video vás přesvědčí o tom, že skutečně existují

svetzeny.cz

Info ikona
Smutek

Rovněž nás každá výzva a těžká životní zkouška činí silnějšími. V daný moment, kdy se utápíte v žalu, to tak určitě nevnímáte, ale je to pravda. Některé zkoušky nám osud dává, abychom se stali odolnějšími a pokračovali na cestě, která nám byla předem dána. Víra v osud nám také může pomoci lépe snášet psychickou bolest. To je ten pravý důvod, proč se lidé upínají k náboženství, jeho účelem bylo zmírnit, pochopit a smířit se s prožitým utrpením. Potřeba „berličky“, která nám pomůže vyrovnat se se ztrátou a strastmi života, je v lidech zakořeněná už od nepaměti. Posledním benefitem víry v osud je snadnější se vyrovnání s chaosem kolem nás. Jak to funguje, vysvětluje profesor psychologie Univerzity Yale, Paul Bloom: „Myslím, že nejde ani tak o intelektuální potřebu, ale o emocionální potřebu. Je velmi uklidňující si myslet, že když se stanou špatné věci, je za nimi skrytý účel. Představa, že svět je nelítostné místo, kde se děje jedna strašná věc za druhou, je pro mnoho lidí děsivá.“

Jak stará je vaše duše?

svetzeny.cz