Přejít k hlavnímu obsahu

Známky, že zažíváte záchvaty úzkosti. Netrpíte některou z nich?

Úzkost je to, co lidé zažívají, když se buď obávají, nebo se cítí něčím ohroženi. Takto reaguje mysl a tělo, když je pod tlakem nebo prochází obtížným obdobím. Když má člověk záchvat úzkosti, pravděpodobně pocítí určité změny v těle. Někdy může být obtížné určit povahu vaší úzkosti, a proto zde uvádíme některé příznaky záchvatu úzkosti, na které si musíte dát pozor.

Ohromující emoce

Emoce jsou nemoce!,“ to je motto, který razí nejeden psycholog nebo terapeut. Lidé, kteří zažívají záchvat úzkosti, mají obvykle návaly ohromných emocí. Neustálé napětí, strach nebo vymanění se z něčeho může způsobit, že se člověk dostane do konfliktu s vlastní myslí. Pocit, že nemáte nic pod kontrolou, můžete zažít, když máte záchvat úzkosti.

Rychlé bušení srdce

Častým příznakem záchvatu úzkosti je intenzivní bušení srdce. Také se jí říká bušení srdce, takže se můžete cítit, jako by vaše srdce bušilo, bušilo nebo mohlo vynechat rytmus.

Dýchací potíže

I když se špatné dýchání nebo jiné dýchací potíže mohou zdát extrémně děsivé, může to být běžný příznak úzkosti. Během záchvatu úzkosti na něj tělo reaguje několika způsoby. Útoky úzkosti vám mohou ztěžovat dech. Bude vám připadat, že nemůžete popadnout dech, až po pocit dušení.

Neschopnost soustředit se

Když máte záchvat úzkosti, chybí vám schopnost zůstat klidná a vyrovnaná – logicky. A když se zdá, že nic nemáte pod kontrolou, začínáte ztrácet pozornost. Pokud pociťujete zmatený stav mysli spolu s dalšími příznaky úzkosti, je pravděpodobné, že máte záchvat úzkosti.

Pocení nebo zimnice

Pokud jste v panice a máte záchvat úzkosti, je pravděpodobné, že se budete buď silně potit, nebo se budete zimou třást. Obojí je projevem, který jde ruku v ruce se záchvaty úzkosti.

Tíha na hrudi

Bolest na hrudi spojená se záchvatem úzkosti je velmi odlišná od momentů, kdy se necítíme fyzicky dobře nebo nás pálí žáha. Tento pocit je zcela jiný. Pokud jde o úzkost, může vám ztuhnout hrudník a můžete pociťovat ostrou bolest, která může přetrvávat.