Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vysoká je vaše emoční inteligence: Empatie a dobrá komunikace nestačí. Co dalšího vám nesmí chybět?

Pojem emoční inteligence může zahrnovat spoustu věcí, neexistuje jednoznačná definice. Obecně však platí, že jde o určitou schopnost uznat, rozpoznat a také velmi dobře pracovat s vlastními emocemi a také mít pochopení pro emoce druhých lidí.

Máte pocit, že vám se emoční inteligence vyhýbá? Nemusí to tak být. Spousta lidí se mylně domnívá, že jim chybí. Opak může být pravdou, jen s ní nemusíte pracovat a využívat tak, jako jiní. Nejste si stále jistí, jak je na tom jste? Existuje pár znaků, podle kterých můžete poznat, zda disponujete emoční inteligencí.

1. Komunikujete asertivně

Lidé s emoční inteligencí jsou schopni řešit konflikty druhých, jejich obavy. To vše klidněji a přímočařeji než druzí. Právě asertivita pomáhá zlepšovat a posilovat komunikace mezi lidmi, ať už je to na profesní či osobní bázi. Klidně, bez afektu a křiku společně dojdete k nějakému řešení či kompromisu. Vyvolává to v druhých pocit důvěry a pohodlí.

2. Empatie

Pokud disponujete emoční inteligencí, pak je vám vlastní empatie, kdy umíte soucítit s druhými, vytvářet a rozvíjet smysluplné spojení s lidmi. Můžete být k druhým upřímní, máte společné vazby, jste k nim otevření. Rozpoznáte, když je někdo naštvaný, má problémy, vycítíte, že druhý bojuje sám se sebou a nabídnete mu pomoc. Vyslechnete, pomůžete a poradíte, když o to druzí stojí.

Mohlo by se vám líbit

18 znaků, že máte vysokou emoční inteligenci: Patříte mezi 36 % lidí, kteří se touto předností mohou pochlubit?

V populaci má být odhadem 36 procent lidí s vysokou inteligencí. Ta má být dokonce důležitější než vysoké IQ. Tito jedinci jsou prý předurčeni obchodně a kariérně uspět, zároveň vydělávají i více peněz. Patříte mezi ně? Zjistěte to.
svetzeny.cz

3. Sebevědomí vám nechybí

Je důležitou složkou vaší osobnosti. Vědět, kde jsou vaše silné a vaše slabé stránky, porozumět jim a pracovat s nimi je potřeba. Když se umíte prosadit a dát jasně najevo svůj názor, ale zároveň nezpochybňujete cizí názory a jste otevřeni diskuzi.

4. Jste otevření v tom, co cítíte

Nemusíte být křičící hulváti ani hysterický uplakánek. Dát emoce najevo jde jednoduše a kldině. Neříkáte “vše je v pořádku” když není, umíte si nepříjemné situace vykomunikovat. Dáte druhým najevo, jak se cítíte, co se vám nelíbí, ale ne agresivním způsobem. Jste upřímní v tom, co cítíte, sladíte své chování s emocemi. Tomu se říká skutečná emoční inteligence.

Info ikona
žena

5. Dobré sociální dovednosti

Emoční inteligence a sociální dovednosti jsou propojeny. Navazování kontaktů s ostatními, umět si poradit v každé situaci, vědět, co říct, jakým tónem a co si ke komu můžete dovolit. Sociální dovednosti neustále zlepšujete, rozlišujete na pracovní a osobní.

6. Znáte své silné a slabé stránky

Nerozumíte pouze emocím, ale víte také, v čem jste dobří. Umíte pojmenovat, že vám jde například kreativita a vše okolo ní. Naopak umíte o sobě říct, že technické záležitosti jsou ty, kterými nedisponujete. Víte, že nikdo není dokonalý a znát své silné i slabé stránky vám umožní s nimi mnohem lépe zacházet a pracovat.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku