Přejít k hlavnímu obsahu

Najděte cestu ke štěstí podle nové vědecké studie: Důležité jsou zájmy i možnost volby

Máte pocit, že vám ke štěstí neustále něco schází? Pokud vám přijde, že snad nebudete nikdy spokojená, možná vás uklidníme. Podobný problém totiž řeší velké množství lidí. Všichni máme nějaké představy o tom, jaký život chcete mít, ovšem realita je mnohdy jiná. Přitom podle vědců stačí málo a budeme šťastnější. Jak je to možné? Vyzkoušejte rady, se kterými přišli výzkumníci ve své nové studii.

Vědci v jedné z nedávných studií přišli s novým receptem na štěstí. Studie zveřejněná v časopise The Journal of Positive Psychology totiž přišla hned s několika radami pro šťastný život. Nejspíš vás překvapí, že k tomu, abyste zažila pocit skutečného štěstí, stačí, když změníte ve svém chování pár drobností. Nevěříte? Vyzkoušejte rady odborníků, a přesvědčte se. Co užitečného potvrdili odborníci?

Klíč ke štěstí

I když každého člověka dělá šťastným něco trochu jiného, pocity štěstí mají přece jenom něco společného. Odborníci totiž nedávno přišli s jasnou definicí toho, jak jich můžeme docílit. Podle vědců totiž pocity štěstí závisí na hlavně náladě, vlastní angažovanosti a na smyslovém vnímání. V nové vědecké studii dokázali díky těmto zjištěním shrnout rady, jak být spokojenější. Podle psychologů zázrak v podobě spokojenosti spočívá především ve svobodném rozhodování, které dělá člověk sám podle sebe a svých pocitů, nikoliv podle svého okolí. Dalo by se tak shrnout, že abyste byla šťastná a měla se dobře, nesmíte podléhat tlakům svého okolí. Něco na tom bude, že?

Naučte se rozhodovat sama za sebe

Během vědeckého výzkumu se odborníci ptali účastníků studie na jejich denní rozvrh. Zjišťovali přitom, jaké aktivity dělají během dne dobrovolně, a které berou naopak jako své povinnosti. Mimo jiné měli všichni jedinci zhodnotit smysluplnost svých aktivit a také s jakou chutí a do jaké míry se do nich pouštějí. Výsledky studie pak prokázaly, že hraje velkou roli fakt, zda si lidé svou aktivitu zvolili sami a dobrovolně, nebo ji vnímají jako povinnost. V případech, kdy si činnost vybrali sami, ji totiž podle vyjádření většiny zúčastněných dobrovolníků dělají s větší chutí a má pro ně větší smysl. Navíc jim také zlepšuje náladu. Na základě těchto vědeckých zjištění tedy můžeme jasně říct, že to, co děláte na základě svých vlastních rozhodnutí, nikoliv pod tlakem, vás bude bavit a budete díky tomu šťastná. Pokud se naopak necháte do věcí nutit, spokojená pravděpodobně nikdy nebudete.

Mohlo by se vám líbit

Horoskop: Úplněk je za dveřmi. Býkům, ale i Lvům může změnit život

Každý úplněk má své kouzlo a účinek, ale tento úplněk, 16. února, ve Lvu by mohl změnit úplně všechno. Speciálně to platí pro čtyři znamení zvěrokruhu.
svetzeny.cz

Najděte si čas na to, co vás baví

Právě samostatné rozhodování dělá většinou ženám problém. Často berou ohledy na svou práci, svou rodinu nebo dokonce na celou společnost a své okolí. Podléhat společenskému tlaku a zapomínat na své vlastní potřeby se ale, jak je vidět podle výsledků nových vědeckých studií, nemusí vůbec vyplatit. Pokud hledáte štěstí, možná je na čase začít sama u sebe a pořádně se zamyslet. Jste spokojená v práci, nebo do ní chodíte jen kvůli pravidelné výplatě? Bojíte se vyzkoušet krátký účes, protože vám vaše okolí říká, že se k vám nehodí? Zapomínáte na své koníčky, protože máte málo času? Buďte si jistá, že děláte chybu. V práci tráví člověk hodně času, takže by vás měla alespoň trochu bavit, nebo by vás alespoň neměla stresovat. Stejně tak nerudného šéfa je na čase vyměnit za vstřícnějšího a milejšího zaměstnavatele. V případě svých snů byste se měla vždy snažit následovat svá přání. Pamatujte, že byste jednou mohla litovat toho, co jste nikdy neudělala. Otevřete se proto svým přáním, snům i novým koníčkům a dopřejte si zážitky, o kterých jste vždycky snila.

Nejen tyto chyby, ale spoustu dalších dělá většina žen, které tak zapomínají myslet samy na sebe a svá vlastní rozhodnutí. Právě samostatné rozhodování by je ale podle psychologů učinilo šťastnější. Není totiž nic důležitějšího, než dělat to, co vás skutečně baví. Je jasné, že vždycky budete mít i nějaké povinnosti. Právě proto je ale důležité je správně okořenit vlastními zájmy a naučit se i odmítat a říct svému okolí „ne“, když je to třeba. Nebojte se jít svému štěstí naproti tím, že seberete odvahu a přestanete dělat pouze to, co se od vás očekává. Uvidíte, že to především vy sama brzy oceníte.

Zdroj: tandfonline.com

Mohlo by se vám líbit

Bezchybný první dojem? Záleží na čase schůzky, barvě oblečení, i na tom, co říkáte

Chystáte se na důležitou schůzku, pracovní pohovor, na rande nebo jenom chcete zazářit v nové práci či na setkání s novými přáteli? První dojem je nejdůležitější. Nenechte si proto uniknout příležitost skutečně zazářit. Když se vám totiž povede zapůsobit na své okolí hned napoprvé, máte velkou šanci, že si jeho přízeň udržíte. Jak na to? Vyzkoušejte pár následujících triků, díky kterým budete za největší sympaťačku.
svetzeny.cz