Přejít k hlavnímu obsahu

Naučte se rozpoznat, zda je váš pes skutečně šťastný: Napoví řeč těla i chuť k jídlu

Pes je nejlepším přítelem člověka, bohužel však nemůže promluvit, a tak je někdy těžké poznat, zda je opravdu šťastný. Existují však znaky chování a řeči těla, ze kterých se dá psí spokojenost vysledovat.

Češi jsou národem pejskařů. Dle údajů Českého statistického úřadu z roku 2015 má pejska 28 % domácností. Češi na svých čtyřnohých přátelích rozhodně nešetří, v roce 2015 za péči o ně utratili zhruba dvě miliardy korun. Kdyby se ovšem připočetly i další služby a náklady na pořízení psa, částka by se mohla vyšplhat až k 12 miliardám. Přestože svému chlupatému mazlíčkovi věnujete spoustu péče a lásky, možná se sami sebe čas od času ptáte, zda je váš pejsek skutečně šťastný. Naučte se to rozpoznat.

1. Sledujte řeč jeho těla

K tomu, abyste poznali, zda je váš pes skutečně šťastný, je potřeba sledovat pozorně řeč jeho těla. Asi každý ví, že pes vrtící ocasem tak vyjadřuje svou radost, ale je třeba se zaměřit na více věcí. Pokud pes stojí strnule, jeho tělo je vzpřímené a ocasem jen lehce vrtí, nemusí to znamenat spokojenost, ale naopak se může jednat o známku strachu či napětí. Skutečně šťastný pes vrtí ocáskem volně ze strany na stranu a není ve střehu.

Psí horoskop: Poznejte osobnost svého mazlíčka podle znamení zvěrokruhu

Každá rasa má své typické vlastnosti. Vedle toho ale mají psi i další povahové rysy, které jim určuje jejich znamení zvěrokruhu. Je to podobné jako u lidí. Nahlédněte s námi do psího horoskopu, možná vám to pomůže svému mazlíčkovi lépe porozumět i beze slov.
svetzeny.cz

Dalším takovým signálem je, když s o vás pes otírá, tím naznačuje svou náklonnost k vám i to, že se cítí pohodově. Někdy to psi ovšem dělají i při žebrání o jídlo či při vyžadování pohlazení. Je to taková forma psího objetí. Zaměřte se také na jeho „úsměv“. Už jste si v minulosti možná několikrát pomysleli, že to vypadá, jako by se váš pejsek usmíval? Ačkoliv psi nemohou mluvit, svou řečí těla dovedou alespoň naznačit, jak se cítí, a psí „úsměv“ je jedním z projevů radosti.

2. Napoví i chuť k jídlu

Znakem spokojenosti psa je také to, jak je hravý. Obecně platí, že pokud se váš pejsek má čile k světu a je aktivní, je to dobré znamení. Takový pes vesele běhá, nosí vám hračky, aportuje a dovádí. Pokud ještě k tomu vrtí ocasem, můžete si být jisti, že je v dobré náladě. Kromě hravosti také sledujte to, jakou má váš mazlíček chuť k jídlu. Pokud se nadšeně pustí do jídla, jen co mu naplníte misku a nadšeně jej „zblajzne“, je to dobrý signál. Rozhodně byste měli zpozornět v opačném případě, kdy váš pes jíst odmítá, může se jednat o známku zdravotního problému.

3. Hravost

Pozor také na okusování nábytku a cupování vašich oblíbených věcí, takto pes dává najevo svou frustraci a můžete si být jistí, že se buď nudí, nebo je ve stresu.

Léčivé vlastnosti domácích mazlíčků: Co udělá jejich každodenní přítomnost s vaším tělem a psychikou?

Ať už doma svého čtyřnohého mazlíčka máte nebo o jeho pořízení teprve uvažujete, děláte rozhodně dobře. Vědci totiž už nějakou dobu potvrzují, že chlupatí přátelé mají úžasný vliv na naše zdraví i psychiku. Stojí totiž při nás v dobrém i ve zlém a je jim jedno, co máme zrovna na sobě nebo jakou máme náladu. A to už stojí za to sdílet svůj život s chlupatým společníkem, nemyslíte? Následující důvody vás v tom jen utvrdí.
svetzeny.cz

4. Jeho chování

Zda je váš pes spokojený napoví i to, jestli se chová společensky – druží se s jinými psy a je přátelský k lidem. Pokud je pes plachý či agresivní, může to být projev jeho vnitřní nespokojenosti. V neposlední řadě je stejně jako u lidí důležitý i spánek. Pokud pes spokojeně spinká ve svém pelíšku, určitě se mu dobře daří.

Zdroj článku