Přejít k hlavnímu obsahu

Jednoduchá a skvělá technika, díky které si vzpomenete na cokoliv

Info ikona
Paměť

Zapomínáte na důležité úkoly a informace? Pak vás potěší, že existuje jedna skvělá technika, která vám pomůže zapamatovat si téměř cokoliv. Využijte naplno vaši fantazii a přečtěte si, jak mohou příběhy a mentální obrazy přispět ke zlepšení vaší paměti. Zjistíte, jak můžete tuto jednoduchou techniku použít dokonce i pro každodenní úkoly, jako je seznam nákupů.

Využijte naplno vaši fantazii a naučte se speciální paměťovou techniku

Možná si děláte poznámky do telefonu, na nástěnku, nebo si je dokonce píšete na ruku, abyste si zapamatovali důležité informace či úkoly. Jenže i přesto se některým lidem stává, že zkrátka na některé věci zapomenou. Každý má nějaký způsob, jak si pamatovat různé věci, ale existuje jedna věc, která vám může pomoci zapamatovat si téměř cokoliv, a to je příběh. Příběh je mocný nástroj, který pomáhá lidem zapamatovat si informace i úkoly. Lidský mozek si totiž příběhy pamatuje mnohem lépe než na suchá fakta nebo data. Když slyšíte nebo čtete nějaký příběh, vaše mozkové buňky pracují společně a tvoří spojení, což vám umožňuje lépe si pamatovat informace spojené s tímto příběhem.

7 nečekaných znaků toho, že jste geniální! Zjistěte, kolik z nich splňujete právě vy!

svetzeny.cz

Vytvořte si jednoduchý příběh, který se snadno pamatuje

Jak to funguje? Představte si, že se snažíte zapamatovat si nové slovo. Může být obtížné si toto slovo zapamatovat bez kontextu. Ale když bude slovo součástí vtipného příběhu, snadno si na něj vzpomenete. Pokud se tedy snažíte zapamatovat si něco důležitého, ať už jde o slovo, úkol či informaci, zkuste si k tomu vytvořit příběh. Příběh si můžete vymyslet sami, nebo můžete využít existující příběhy a spojit je s informacemi, které chcete zapamatovat. Pokud se třeba snažíte zapamatovat si historické události, můžete si představit, že jste svědkem těchto událostí a vytvořit si živý příběh, který vám pomůže si pamatovat data a detaily. Příběh by měl být jednoduchý a měl by vás bavit, abyste si ho snáze zapamatovali.

Příklad: Máte úkoly, které potřebujete splnit: návštěva lékaře v 9 hodin, koupit sůl, zalít květiny, popřát kolegovi v práci. Příběh, který vám pomůže si úkoly zapamatovat: Lékař mi dal 9 rad. Mám méně solit, pěstovat květiny a zbylé rady mi prý poví kolega z práce.

Pokud se vám nedaří vymyslet příběh, zkuste si představit obraz

Dalším způsobem, jak si zapamatovat určité věci, je vytvořit si v hlavě obrázek nebo scénu, která obsahuje informace, které si chcete zapamatovat. Tato scéna může být vtipná nebo bizarní, což vám pomůže si ji lépe zapamatovat. Tato metoda jde skvěle využít například pro nákupní seznam. Při imaginaci nehleďte na reálnost obrazu, ale na to, abyste si ho snadno představili.

Příklad: Potřebujete koupit následující položky: vejce, cukr, mléko, jablka, pytle na odpadky, tužkové baterie, špejle, krmení pro rybičky a pepř. Nyní si v hlavě vytvořte jednoduchý obraz, ve kterém budou všechny věci zakomponovány. V našem případě si tedy zkuste představit stůl, na kterém bude akvárium se dvěma rybami. Jedna se tváří zhnuseně, protože místo krmení dostala pepř, druhá je spokojená, protože dostala cukr. Máte zde tedy obsaženy tři věci: krmení, pepř a cukr. Dále bude na stole jablečný koláč. K výrobě většiny koláčů potřebujete právě vejce a mléko. Další tři věci jsou obsaženy: vejce, mléko a jablka. Jako třetí věc si představte robota ze špejlí na baterky, který je vhozený v koši. Poslední tři věci jsou obsaženy: baterky, pytel na odpadky a špejle.

Jak vysoká je vaše emoční inteligence? Otestujte se pomocí několika jednoduchých otázek

svetzeny.cz

Zdroj článku