Přejít k hlavnímu obsahu

Tohle jsou nejlepší metody, jak po 50 udržet mozek v kondici. Dělejte je pravidelně

Info ikona
Hraním společenských her trénujete mozek.

Mozek patří mezi nejdůležitější orgány v těle, proto je více než nutné o něj důkladně pečovat. Abyste si mozek udrželi ve skvělé formě, zařaďte mezi své každodenní rituály snadné mozkové cvičení. Zvláště, pokud máte více než 50 let.

Věk je jen číslo! A to platí i o mozku. Když budete neustále pracovat na své duševní bystrosti, váš mozek zůstane zdravý bez ohledu na věk. Především lidé po padesátce by měli mozek cvičit každý den! Pomocí následujících tipů a cvičení posílíte paměť, soustředění a zvládání každodenních úkolů nejen ve stáří.

Skládejte puzzle, váš mozek bude ve skvělé formě

Jeden z nejlepších způsobů, jak cvičit mozek a stimulovat paměť v každém věku je skládání puzzlí. Tato činnost zvyšuje četné kognitivní schopnosti a skvěle chrání mozek před stárnutím. Během skládání puzzle si prohlížíte různé obrázky a musíte přijít na to, kam zapadají do většího celku, a to mozku velmi prospívá.

Hrajte karty, procvičíte paměť i myšlení

Začněte hrát s rodinou karty, nejen že uděláte skvělou věc pro vaše duševní zdraví, ale užijete si i spousty zábavy. Karetní hra zvýší váš objem mozku, zlepší paměť i myšlení. Nejlepší karetní hry pro mozek jsou žolíky, kanasta, poker nebo třeba mariáš.

Co vidíte na obrázku jako první? Optická iluze odhalí skryté vlastnosti vaší osobnosti i to, jak funguje váš mozek

svetzeny.cz

Budujte slovní zásobu, luštěte křížovky

Pro zdravý mozek je důležité rozšiřování slovní zásoby. To se vám povede pomocí křížovek nebo stolní hrou scrabble. Čím větší slovní zásobu budete mít, tím na tom budete samozřejmě lépe a budete i chytřeji působit na své okolí. Ideální je také učení se cizím jazykům. Své znalosti si můžete procvičovat sledováním filmů v originálním znění, posloucháním podcastů nebo čtením článků a knížek ve vybraném jazyce.

Řešte rébusy, logické hádanky, hrajte šachy

Jakákoli aktivita, která vás donutí přemýšlet, je pro mozek naprosto geniální. Hraní stolních her zlepšuje verbální zdatnost krátkodobou paměť, zabraňuje poklesu kognitivních funkcí a podporuje koncentraci. Řešení logických hádanek vám zase vytrénuje pozornost a naučí vnímat souvislosti.

Mozku prospěje i dostatečný pohyb

Choďte hodně na procházky, dívejte se kolem sebe a pokud vám to zdraví dovolí, sportujte. Skvělým nástrojem, jak stimulovat mozek, je tanec. Během tance se musíte naučit a zapamatovat taneční pohyby, čímž svému mozku velmi prospějete. Přihlaste se na kurz společenských tanců, stepu nebo třeba zumby, zkrátka čehokoliv, u čeho si budete muset zapamatovat taneční sestavy a reagovat na hudbu. Pokud ve svém okolí žádný vhodný kurz nemáte, tančit i cvičit můžete pomocí YouTube.

Největší zabijáci vašeho mozku. Určité potraviny byste měli vyřadit z jídelníčku, některé omezit

svetzeny.cz

Vnímejte svět kolem vás

Dokonce i důkladným používáním všech pěti smyslů, budete mozek posilovat. Vše si ovoňte, ochutnejte, pozorujte, ohmatejte a také se zaposlouchejte. Zkrátka, když více zpozorníte, váš mozek bude přijímat mnoho impulsů, které ho posílí. Nebojte se ani ničeho neznámého, zkoušejte nové věci. Jakékoli učení stimuluje mozek a udržuje jeho mentální pružnost.  

Nakrmte svůj mozek a nechte ho i odpočinout

Pro zdravý mozek je důležitá i zdravá strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Zahrňte do svého jídelníčku ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, ryby a ořechy. Dostatek kvalitního spánku je také pro optimální fungování mozku klíčový.

 

Hry na procvičení mozkových závitů
Zdroj článku