Přejít k hlavnímu obsahu

NOVÝ PODCAST ČASOPISU MARIANNE: Monika Mudranincová a Martin Zikmund mluví o 13 hříších rodičovství

Jste málo sebevědomí? Potřebujete, aby vás pořád někdo chválil? Nedotahujete věci do konce? A víte, že většina vašich problémů pramení z dětství? Pojďme s tím něco udělat.

Ideální rodiče neexistují. Smiřte se s tím. I když vás milují, chybují - mnohdy nechtíc a nevědomky. Co myslíte, že to s vámi udělá, když vám tatínek řekne: „Nepřibrala jsi trochu?“ Nebo když maminka v návalu vzteku vyhrkne: „Nemám tě ráda, když tohle děláš!“ Zdánlivě neškodné výroky se mohou zarýt pod kůži a způsobit vážné problémy v dospělosti. Jaké? To se dozvíte v podcastové sérii 13 hříchů rodičovství, která je určena pro všechny, kdo kdysi byli dětmi.

 

V jednotlivých epizodách se šéfredaktorka Monika Mudranincová baví s psychoterapeutem Martinem Zikmundem o tom, jak klíčovou úlohu v našem životě hrají rodiče, a to jak v dobrém, tak ve zlém. „Díky 13 hříchům rodičovství své rodiče lépe pochopíte. Dojde vám, že jsou to taky jen lidi. A že rodičovství je ta nejtěžší životní disciplína, která se nikde nevyučuje,“ říká Monika. A Martin ji doplňuje: „Musíme vás ale varovat, že tohle naše povídání bude vzbuzovat emoce, a ne vždy pozitivní. Možná se budeme dotýkat i vašich niterních pocitů a vzpomínek, na které chcete zapomenout.“

Oba autoři ale slibují, že se v každém díle doberou šťastného konce a dojdou k bodu, kdy se posluchačům i hodně uleví - díky Martinovým analýzám a radám se budou moci z přešlapů svých rodičů poučit a pokusit se neopakovat chování, které jim ubližovalo.

Mottem našeho podcastu je i to, že je vlastně úkolem rodičů svým dětem tak trochu pos*at život, protože právě vůle dělat věci jinak je tím, co pohání lidstvo kupředu a děti k budoucí samostatnosti a zodpovědnosti za svůj život. Jestli je totiž něco pro rodiče i děti opravdu zhoubné, tak je to úzkostný strach z toho udělat nějakou chybu, který některým rodičům dokáže třeba i sebrat veškerou radost z rodičovství,“ dodává Martin.

Bůh či hypothalamus (dle vaší preference) nás vybavil intuicí, schopností vnímat své tělesné pocity a reagovat na jejich základě. Někdy stačí intuici prostě jen naslouchat. Těm největším rodičovským přešlapům lze totiž docela snadno předejít. A o tom je právě nový podcast, který si můžete poslechnout na webu Marianne zde, dále pak na Spotify a Apple Podcast.