Přejít k hlavnímu obsahu

Letos se konečně domluvíte! 6 tipů, jak se hravě naučit cizí jazyk

Za pár týdnů vyrážíte na dovolenou do zahraničí a potřebujete se naučit základy cizího jazyka nebo si osvěžit jeho znalost? Zvládnete to i bez jazykové školy! Díky těmto šesti krokům se na dovolené hravě domluvíte!

Vždycky jste na sebe po letní dovolené naštvaná, že jste se nedokázala zeptat ani na cestu či cenu potravin, a slibujete si, že do příštího roku se základy cizího jazyka rozhodně naučíte? Tak začněte už teď! Uvidíte, že vám to půjde překvapivě snadno a na dovolené oslníte svými znalostmi!

1. Nejdůležitější je motivace

Až budete mít dilema, jestli si pustit film, nebo se učit, hned si připomeňte, proč se chcete věnovat jazyku. Chcete se přeci domluvit s kamarády, sama si objednat v restauraci, zařídit si ubytování nebo být připravena komunikovat v případě různých nenadálých situací. 

2. Domácí studium vyžaduje důslednost

Vymezte si každý den minimálně půl hodiny. Stanovte si harmonogram a cíl, určte si množství slovíček a frází, které si osvojíte v rámci jednoho dne. Vezměte v úvahu svoje schopnosti. Když přeženete nároky, hrozí, že cíl nebudete plnit, což je velmi demotivující.

3. Pracujte s jednou učebnicí

Nemá smysl přecházet od jednoho učebního materiálu k druhému. Neobcházejte základy gramatiky s tím, že je nebudete potřebovat. Bez nich byste byli omezeni pouze na používání frází.

4. Pište si slovíčka a fráze do notýsku,

který mějte stále u sebe, a využijte k opakování každou volnou chvilku. Podpořte vizuální paměť odlišnými barvami pro slovesa, podstatná jména apod. Jakmile máte možnost, opakujte si osvojenou slovní zásobu nahlas.

5. Pokaždé si nejprve zopakujte

látku z předchozího dne a pak teprve přejděte k nové lekci, slovíčkům apod. Buďte připraveni, že dříve nebo později se dostaví krize. Musíte ji překonat. Jinak budete věčný začátečník.

6. Cítíte, že to není ono? Přihlašte se do kurzu

Předpokladem domácího studia je silná vůle a píle. Pokud vám chybí, pak se raději rovnou přihlaste do kurzu. Ale i v tomto případě platí, že bez usilovné a systematické práce vás jazyk nenaučí ani ten nejlepší lektor či software. V některých jazykových školách vám „ušijí“ studijní plán na míru. Pokud není pravidelná docházka ve vašich možnostech, pak dejte přednost individuální výuce.