Přejít k hlavnímu obsahu

Paměťová jóga je vynikající pro ženy nad 50 let: Stačí pár minut denně a váš mozek bude v kondici

Paměťová jóga. Možná to zní jako další módní výstřelek, ale v tomto případě jde o něco, co by si měla každá žena nad 50 let zapsat na svůj seznam priorit – pokud si to tedy ještě pamatuje! V době, kdy jsou naše hlavy přeplněné seznamy úkolů, termíny a starostmi, je péče o paměť stejně důležitá jako péče o tělo. A dobrou zprávou je, že stačí jen pár minut denně, abyste udržely svůj mozek v kondici.

Co je to paměťová jóga?

Paměťová jóga spojuje tradiční jógu s technikami, které pomáhají zlepšovat paměť, koncentraci a kognitivní funkce. Její základy spočívají v dechu, pohybu a meditaci, ale přidává se i něco navíc – mentální cvičení, která stimulují mozek a podporují jeho pružnost. Paměťová jóga je tedy něco jako balíček zdraví pro tělo i mysl, který si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv. A nejlepší na tom je, že nepotřebujete žádnou speciální výbavu ani hodiny času. Stačí vám jen pohodlné oblečení, podložka a hlavně chuť postarat se o svůj mozek.

Mohlo by se vám líbit

Alzheimer hrozí i mladším ročníkům: Počátky nemoci lze odhalit díky jednoduchému testování

Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a vyhasínají jejich funkce. Nemoc zásadním způsobem zasahuje do kvality života nejen pacienta, ale také pečujících osob z okruhu rodiny. Nemocný zapomíná vše, co dříve znal. Nepoznává své blízké, ztrácí orientaci v čase i prostoru, nerozumí významu slov, neumí použít předměty, které denně používal, ztrácí hygienické návyky.
svetzeny.cz

Proč je paměťová jóga důležitá pro ženy nad 50 let?

Jakmile překročíte padesátku, je možné, že čím dál tím častěji zapomínáte, kam jste dala klíče, jméno té sousedky odnaproti, nebo dokonce to, co jste chtěla říct. Stává se to i vám? Paměťová jóga je tu od toho, aby vám pomohla se s těmito „výpadky“ vypořádat. S přibývajícím věkem totiž přirozeně klesá schopnost mozku ukládat a vyvolávat informace. To ale neznamená, že musíte jen pasivně přihlížet. Stejně jako cvičení pomáhá udržovat tělo v kondici, může podle vědecké studie paměťová jóga udržet váš mozek v dobré formě. “Jóga má velký vliv na naši psychiku a mozek. Klíčem a symbolickým průvodcem v józe je náš dech. Tím, že se na chvíli zastavíme, upřeme pozornost ke svému dechu, se naše roztěkaná mysl začne automaticky zklidňovat. Různé meditační i dechové techniky pomáhají propojení mozkových hemisfér, a tím i zlepšení paměti,” dodává Jana, lektorka jógy na webu Jóga Spirit.

Mohlo by se vám líbit

Jediný cvik vám pomůže zhubnout a napraví držení těla: Není složitý a zabere jen pár minut

Hledáte zázračný cvik, který by vám pomohl zhubnout, zlepšit držení těla, ale nezabral hodiny času denně? Mám pro vás dobrou zprávu. Takový cvik skutečně existuje! Dokonce nepotřebujete žádné speciální vybavení ani členství v posilovně. Vše, co potřebujete, je kousek prostoru, trocha odhodlání a chvilka denně.
svetzeny.cz

Jak začít s paměťovou jógou?

Začít s paměťovou jógou je snadné. Najděte si klidné místo, ať už je to váš obývací pokoj, zahrada nebo dokonce kancelář. Důležité je, abyste se cítila pohodlně a mohla se plně soustředit. Začněte s dechem, zavřete oči, zhluboka se nadechněte a pomalu vydechněte. Opakujte několik minut. Tento jednoduchý dechový cvičební úvod vás přenese do přítomného okamžiku a připraví mozek na další fázi. Přidejte pohyb. Například jednoduché jógové pozice jako jsou pozice dítěte, pozdrav slunci, stoj na hlavě nebo pozice kočky pomohou uvolnit tělo, zapojit soustředění mysli a stimulovat krevní oběh v mozku. Cvičte v rytmu s vaším dechem. Když se budete cítit dostatečně uvolněni, přejděte na mentální cvičení. Vyberte si řadu slov, čísel nebo barev a snažte si ji zapamatovat. Můžete také využít techniky vizualizace nebo asociace, které pomáhají posílit paměť. Představovat si můžete například procházku známým místem, přičemž se budete snažit vzpomenout si na všechny detaily.  Zakončete cvičení krátkou meditací. Soustřeďte se na pozitivní myšlenky a nechte stres odplout. Paměťová jóga nemusí trvat dlouho, stačí 10-15 minut denně. Je lepší věnovat se jí krátce, ale pravidelně.

Mohlo by se vám líbit

Ne každý dokáže vyřešit tento jednoduchý rébus: Zapojte mozek a doplňte hodnotu každé rostliny

Kromě toho, že nám rébusy pomáhají rozvíjet logické myšlení, mají také pozitivní vliv na naši psychickou pohodu. Řešení hádanek může fungovat jako forma mentálního cvičení, které stimuluje mozek a podporuje jeho zdraví. Dokážete uhodnout hodnotu rostliny ve žlutém, hnědém a fialovém květináči tak, aby rovnice seděly?
svetzeny.cz

Jak si udržet paměť v kondici? Další tipy pro každodenní trénink

Paměťová jóga je skvělým způsobem, jak pečovat o svou paměť, ale existuje mnoho dalších metod, jak si mozek udržet ve formě. Tady je několik praktických tipů, které můžete snadno zařadit do svého každodenního života. Hrajte paměťové hry jako je pexeso, sudoku nebo křížovky, jsou totiž skvělým způsobem, jak stimulovat mozek. Navíc jsou zábavné a mohou se stát příjemnou součástí vaší každodenní rutiny. Nikdy není pozdě na to, začít se učit něco nového. Ať už se jedná o nový jazyk, hudební nástroj nebo třeba pletení, učení se novým dovednostem pomáhá udržovat váš mozek aktivní a pružný. Každá nová dovednost vytváří v mozku nové spoje, což je důležité pro udržení paměti v kondici. Také čtení, zapisování si poznámek nebo vedení deníku jsou skvělými způsoby, jak si procvičit paměť. Velký vliv na váš mozek má i to, co jíte. Jezte proto stravu bohatou na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou ryby, ořechy nebo semínka a také antioxidanty, které najdete v ovoci a zelenině. Kromě zdravého jídelníčku je pro mozek nezbytný pravidelný spánek alespoň 7-8 hodin denně a fyzická aktivita, jako je chůze, plavání nebo jóga.

Věděli jste, že pro mozek je důležitý také dostatek vitamínu K2? Oceníte ho zejména po pětačtyřicítce.

GALERIE: Paměťová jóga je nezbytná pro ženy nad 50 let: Stačí pár minut denně a váš mozek bude v kondici
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: