Přejít k hlavnímu obsahu

Poznejte výhody chůze: Jaká je správná technika a kolik minut týdně ujít abyste spálili tuk, posílili kosti, svaly i imunitní systém

Info ikona
Chůze

Nechce se vám běhat ani chodit do posilovny? Zkuste se zaměřit na tak obyčejný a přirozený pohyb, jako je chůze. Poznejte její výhody a naučte se správné rutiny, abyste zůstali motivovaní.

Výhody obyčejné chůze

Fyzická aktivita nemusí být žádná věda. Dokonce i něco tak jednoduchého, jako je obyčejná chůze, vám může pomoci začít žít zdravěji. Pravidelná chůze mimo jiné pomáhá:

  • udržovat zdravou váhu a snižovat tělesný tuk
  • předcházet nebo zvládat různé onemocnění, včetně srdečních onemocnění, vysokého tlaku, rakoviny či cukrovky 2. typu
  • zlepšovat kardiovaskulární kondici
  • posilovat kosti a svaly
  • zlepšovat svalovou vytrvalost
  • zvyšovat hladinu energie
  • zlepšovat náladu, paměť i spánek
  • zlepšovat rovnováhu a koordinaci
  • posilovat imunitní systém
  • snižovat stres a napětí

Pochopitelně čím častěji a dále chodíte, tím větší jsou tyto výhody. Můžete začít jako obyčejný chodec a postupně se dopracovat k rychlejší chůzi. Je to skvělá aerobní aktivita, která zlepšuje zdraví vašeho srdce i vytrvalost při spalování kalorií. Můžete také střídat rychlou a pomalou chůzi. Tanto typ intervalového tréninku má mnoho výhod, kdy zlepšuje kardiovaskulární kondici a spaluje mnohem více kalorií než obyčejná chůze.

Info ikona
Chůze

Původ vody ovlivňuje náš organismus víc, než si myslíte. Revitalizace vody je zásadní pro vaše zdraví

Nic neovlivňuje náš organismus tak, jako voda, kterou pijeme. Ačkoliv „pitnou vodou“ označujeme vodu, která je schválená k přímé konzumaci, zároveň je k nám tato voda dovážená v plastových obalech, které nejsou dlouhodobé skladování vody optimální. Potom se stane, že tato voda našemu organismu už tolik prospěšná není. Některá řešení, jak si vodu optimalizovat, jsou vědecky nepodložená a složitá, jiná zase nefunkční, či často velmi drahá.
svetzeny.cz

Správná technika chůze

Ačkoliv se zdá, že na chůzi není nic složitého, měli byste mít na paměti následující doporučení. Při chůzi držte hlavu vzhůru a dívejte se před sebe, nikoliv na zem. Krk, ramena a záda mějte uvolněné, rukama pohybujte volně s mírným pokrčením v loktech. Břišní svaly držte mírně napjaté a záda udržujte rovná, nesmí být prohnutá dopředu ani dozadu.

Naplánujte si dobrou rutinu

Vyberte si na chůzi boty se správnou podporou klenby, pevnou patou a tlustou flexibilní podrážkou, která tlumí a absorbuje nárazy. Noste pohodlné a volné oblečení, zaměřte se na oblečení odvádějící vlhkost. Pokud chodíte ve tmě, nezapomeňte na reflexní prvky, díky kterým vás uvidí například vozidla. Skvělým pomocníkem je krokoměr nebo aplikace na měření vzdálenosti. Pro chůzi si vybírejte dobrý terén, vyhněte se cestám s popraskanými chodníky, výmoly nebo nepříjemným terénem. Před rychlou chůzí se projděte pomalu alespoň pět až deset minut, abyste své tělo zahřáli a připravili na cvičení. Na konci procházky se opět projděte pět až deset minut pomalu. Na konec si jemně protáhněte svaly. Pokud se chcete protáhnout i před chůzí, nejprve se trochu zahřejte.

Info ikona
Chůze

Když máte ráno zatuhlá nebo bolavá záda: Může být na vině Bechtěrova nemoc. Naučte se, jak ji rozpoznat a jak zmírnit příznaky

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrova nemoc je chronické a celoživotní nemocnění. Nejčastěji začíná mezi 15. až 30. rokem a postihuje ve větší míře muže. Jak rozpoznat toto zákeřné onemocnění, které v konečném stádiu způsobuje nepohyblivou tzv. bambusovou páteř?
svetzeny.cz

Stanovte si realistické cíle a zůstaňte motivovaní

Dopřejte si alespoň 150 minut mírné aerobní aktivity nebo 75 minut intenzivní aerobní aktivity týdně. Tyto aktivity si rozložte do celého týdne. Pochopitelně větší množství chůze poskytne větší přínosy, ale i malé množství fyzické aktivity je užitečné. Obecným cílem by mělo být alespoň 30 minut fyzické aktivity denně. Pokud si nemůžete dovolit tolik času najednou, zkuste provádět několik krátkých aktivit během dne. Jakákoliv aktivita je lepší než žádná. Pamatujte, že je lepší začít pomalu, obzvlášť pokud jste pravidelně necvičili. První týden vám tak stačí pět minut denně a poté si můžete každý týden prodlužovat čas o pět minut. Svůj pokrok si můžete zapisovat a radovat se z postupu. Chůzi si můžete zpříjemnit poslechem audioknihy, hudby nebo můžete na chůzi přizvat někoho, s kým si můžete popovídat. Pokud vynecháte některý den, nevzdávejte se a pokračujte v procházkách další dny. Výsledky stojí rozhodně za to!

Info ikona
Chůze

Jaké zdravotní potíže vám hrozí podle znamení horoskopu: Lvi, pozor na srdce, Kozorozi mívají náchylné kosti a klouby

Asi není pochyb o tom, že zdraví člověka ovlivňuje jeho životní styl a způsob stravování. Věděla jste ale, že na něj může mít vliv také znamení horoskopu? Postavení jednotlivých planet a konstelace hvězd totiž mnohdy působí nejen na povahu člověka a jeho chování, ale také na to, k jakým nemocem bude jednotlivé znamení náchylné. Zjistěte, na co byste si měla dávat pozor podle znamení zvěrokruhu.
svetzeny.cz

Zdroj: Healthline