Přejít k hlavnímu obsahu

Zbavit se stresu během pár minut? Víme, jak na to!

Známe to všichni. Hodně starostí, málo času pro sebe a někdy už máme jen kousek od toho, abychom bouchli jako „papiňák“. Přinášíme pár tipů, které vám pomohou nepříjemné situace rozdýchat a vyhnete se tak zbytečným hádkám nebo přehnaným projevům emocí.

Nádech, výdech
Nejpoužívanější metoda je napočítat do deseti. Shodneme se, že někdy by nás neuklidnilo ani počítat do sta. Lepší variantou je odejít do místnosti, kde budete jen vy. Zklidnit se a začít zhluboka dýchat. Stačí pár hlubokých nádechů a výdechů a budete sami překvapeni, co to s vaším nervovým systémem udělá. Už po chvíli budete mnohem klidnější a nervový systém se pomalu ale jistě zklidní.

Úsměv, prosím
Myslíme to vážně! Usmívejte se, klidně se i chechtejte. Výzkumy mluví jasně. Pokud se smějete, zlepšuje se postupně vaše nálada navzdory tomu, jak jste se cítili předtím. Určitě znáte jógu smíchu, která funguje na stejné bázi.

Domácí mazlíček jako antistresový parťák
Trávit čas se svým domácím mazlíčkem pomáhá našemu duševnímu zdraví, zmírňuje stres a dodává nám porci dobré nálady. Pokud můžete s mazlíčkem na procházku, máte vyhráno. Pobyt na čerstvém vzduchu někde v lese nám totiž prospívá také.

Romantické chvíle
Se zbavením stresu vám může dost dobře pomoci i partner. Je vědecky dokázáno, že mazlení, líbání a sex uvolňuje v našem těle oxytocin. Ne nadarmo se mu říká hormon lásky. Přitulte se k partnerovi a užijte si společné chvíle.

Vyspěte se na to
Spánek je velice účinný, co se redukce stresu týče. Po kvalitním spánku, kdy si naše tělo odpočine, se zlepšuje koncentrace, vhodněji řešíme krizové situace a máme dobrou náladu. Není důležité kolik hodin spíme, ale jak kvalitně. Vypněte v ložnici veškerou elektroniku, vyvětrejte, zatáhněte závěsy a pohodlně si lehněte. Kvalitní spánek podpoříte dobrým bylinkovým čajem před spaním.

Přítomný okamžik
Velmi často nás stresují věci, které se týkají naší minulosti. Mnohdy si s sebou i roky „táhneme“ břemeno, které nám jen ubližuje a nejsme schopni se soustředit na přítomnost. Důležité je si uvědomit, že minulost už neovlivníme a v budoucnosti ještě nejsme. Co je teď a tady je situace, kterou můžeme řešit.

Vděk jako účinný lék
Všechno je špatně? Zastavte sebe a své myšlenky na chvíli a zkuste si vzpomenout, za co jste ve svém životě vděční nebo co vám dnes udělalo radost. Pokud začnete myslet na pozitivní věci, automaticky se začnete cítit lépe. Můžete být vděční za své děti, za dobrou snídani nebo za hezký dárek od partnera. Co napadá vás?