Přejít k hlavnímu obsahu

Šest zlatých pravidel úspěšného hubnutí

Vlastně to vůbec není složité – snižovat váhu bychom měli přirozeně a v pohodě, jinak se trvalého úspěchu nedočkáme.

1. Nepodceňujte snídani

Naučte se zahájit každý den pravidelným snídaňovým rituálem. Jako první jídlo dne si vyberte potraviny s obsahem kvalitních sacharidů. Ráno je potřebujeme k tomu, aby se nám nastartovalo tělo i mozek. Když si cukry dopřejete dopoledne, nebude vás pak tolik honit mlsná v odpoledních a večerních hodinách.

2. Dopolední svačina – bez ovoce

Domníváte se, že ovoce můžete sníst, kolik hrdlo ráčí? Pozor, to je jeden z nejběžnějších omylů. Dlouholeté zkušenosti potvrzují, že nejefektivnější způsob, jak nastartovat redukci hmotnosti, je omezit přísun ovoce v prvních týdnech redukčního programu. Ovoce totiž obsahuje vysoký podíl jednoduchých sacharidů. Stabilní příjem ovoce by měl být 100–150 g. Konzervované a přezrálé raději vynechte a vyhněte se i banánům, hroznovému vínu a sušeným plodům.

3. Vydatný oběd – musí být pestrý

Nejlepším řešením je samozřejmě jídlo připravované doma, protože přesně víte, co tělu dáváte. Důležité je, aby jídlo bylo opravdu pestré. Není nic lepšího než se těšit na polední pauzu! Střídejte druhy potravin – jeden den těstoviny, druhý den rýže, hovězí maso, vepřové, kuřecí... Porce dodržujte v rozmezí 200–270 g včetně přílohy.

4. Odpolední svačina – sacharidy už ne!

Zapomeňte na kávu se sušenkou. Odpoledne už není čas na cukry, ale na kvalitní bílkoviny, ty totiž tvoří hlavní pilíř snižování váhy a tvorby svalové hmoty! Vhodná je i zelenina, která by v redukčním jídelníčku měla být základem stravy, a ne jen pouhým doplňkem. Ovšem ne všechna zelenina je na začátku redukce vhodná, a to kvůli rozdílnému glykemickému indexu. Dejte přednost druhům s nízkou energetickou hodnotou, jako je například salát, zelí a pekingské zelí, špenát, okurky, rajčata, květák, brokolice. Pečivo nemusíte úplně zavrhnout, ale vybírejte si kvalitní celozrnné nebo vícezrnné pečivo a chléb.

5. Večeře – libové maso

Jako poslední jídlo dne zvolte kombinaci bílkovin se zeleninou, popřípadě si dejte netučnou rybu, například tresku, pstruha či pangasia. Snažte se dodržet čas večeře minimálně 1,5–2 hodiny před spaním.

6. Nezapomeňte se hýbat!

Bez fyzické aktivity to bohužel nejde, i když některá média a prodejci různých potravinových doplňků slibují něco jiného. Základem redukce hmotnosti je především větší podíl vydané energie než té přijaté, a je jen na vás, jaký typ pohybu pro svůj „výdejový režim“ zvolíte. Najděte si ale něco, co vás bude opravdu bavit, jinak hrozí, že to dlouho nevydržíte.

Foto: Depositphotos (1)