Přejít k hlavnímu obsahu

Rozdýchejte to: Terapie dechem

Rozdýchejte to: Terapie dechem

Správné a dostatečně hluboké dýchání je klíčem ke zdraví a pohodě. Některé problémy se tedy opravdu dají „rozdýchat“.

Technika

Jen hluboké pravidelné dýchání do břicha umožňuje dostatečný přísun kyslíku do plic, do krve a do všech buněk. Většinou však tuto životně důležitou činnost odbýváme. Za mělký dech pak platíme bolestmi hlavy a zad a dalšími neduhy. Nedostatek kyslíku může způsobovat dokonce i psychické obtíže. Zkuste jednoduchý nácvik správného dýchání. Nadechněte se nosem tak, aby se vám lehce nadzvedlo bříško. Při výdechu počítejte do tří. Osvojte si i další dechové techniky, které vám pomohou zvládnout náročnější situace.

Konec paniky

Strach ze vzteklého psa, úzkost při létání a další obavy můžete mít pod kontrolou. Zhloboka dýchejte a při výdechu zapojte tzv. retní brzdu. Vzduch pomalu vypouštějte jen minimálně pootevřenými rty. Zároveň si představujte, že vám tělo zaplavuje vlna příjemného tepla. Pravidelně dýchejte a vydechujte, dokud se nedostaví úleva.

Znovunabytá sebejistota

Při dialogu se šéfem se potíte nervozitou? Osvojte si jednoduchý cvik, který vám pomůže vypořádat se s pocitem nejistoty a s pokleslou sebedůvěrou. Posaďte se pohodlně na židli, opřete se, nadechněte se a stiskněte zuby, s výdechem zuby povolte. Opakujte desetkrát. Dechové cvičení prováděné v pravidelném rytmu vám vrátí klid a dodá vnitřní sílu a odhodlání. S nervozitou je konec.

Proti horku

Jogíni doporučují techniku dýchání s ochlazujícím efektem, tzv. sitali.  Vyplázněte jazyk a vytvořte z něj trubičku (pokud vám to nejde, zapřete jazyk o zuby), potom se zhluboka nadechněte, jazyk vraťte do úst a vzduch ceďte přes zuby. Pak pomalu vydechněte oběma nosními dírkami. Několikrát opakujte, dokud pocit horka neustoupí.

Povzbuzení energie

Jste tak vyčerpaná, že byste se nejraději schoulila doma na pohovku, ale čeká vás důležitá schůzka? Potřebujete okamžitě dobít baterky! Postavte se, desetkrát se zhluboka nadechněte a vydechněte, přičemž konce prstů položte na sebe a tlačte proti sobě. Opakujte ve třech sériích, a na schůzku dorazíte svěží.

Hlavně klid

Čeká vás proslov před publikem a přepadá vás tréma? Opět se zkuste spolehnout na svůj dech. Nadechněte se hodně zhluboka, pak zadržte dech na šest až deset sekund podle toho, co je vám příjemné, a pomalu úplně vydechněte. Vydržte opakovat po dobu dvou až tří minut, budete citelně klidnější a uvolněnější.

Pryč s frustrací

Neduste v sobě hněv ani jiné negatiní emoce. Snažte se je „vydýchat“. Posaďte se, zhluboka se nadechněte a energicky vydechněte, výdech doprovoďte zvukem a klidně i bouchnutím rukama. Opakujte alespoň třikrát (pokud možno někde v ústraní), a nával vzteku odezní.

Ohnivý dech

Pohodlně se posaďte, záda a šíji držte vzpřímeně. Rychle a intenzivně vydechněte nosem, soustřeďte se, abyste zapojila bránici. Pak uvolněte břišní svaly a zhlubka se nadechněte. Začněte dvaceti výdechy a postupně se dostaňte až na šedesát opakování. Zvyšuje se okysličení krve. Při správné technice aktivujete oblast solárního plexu, který ovlivňuje emoce.

Probouzení múzy

Stojíte před novým projektem, a inspirace žádná? Blokace kreativity se usazuje mezi bránicí a břichem. Jak ji uvolnit? Postavte se a při nádechu se jako stéblo trávy mírně zakloňte a s výdechem jděte do lehkého předklonu. Snažte se mít břicho povolené. 

Souznění

V každodenním spěchu zbývá na něhu málo času. Přitom pocit souznění s partnerem má terapeutické účinky. Zkuste se ze zajetí stresu pracovního dne vymanit už jen tím, že si sednete vedle sebe a v objetí sesynchronizujete dech. Stačí několik společných výdechů a nádechů, aby se začal vyplavovat hormon štěstí oxytocin.

Foto: Depositphotos (1)