Přejít k hlavnímu obsahu

Jediný cvik zažene bolesti zad, zlepší spánek a zbaví vás otoků. Zjistěte, kdo by měl zkusit obrácenou svíčku

Možná si ji pamatujete z hodin tělocviku, možná se o ni pravidelně pokoušíte na lekcích jógy. Cvik svíčka je velmi univerzální a ideální je z mnoha důvodů zejména pro ženy po padesátce.

Pokud nenacházíte na cvičení moc času a párkrát týdně si vyhradíte sotva desetiminutovku, svíčka je cvik, který byste do svého cvičebního plánu rozhodně měli zahrnout. Pomáhá předcházet chorobám, které postihují právě ženy, a to zejména po padesátce a nástupu menopauzy. Tato pozice přináší mnoho výhod nejen pro tělo, ale i pro mysl, a je stálicí i v jógovém cvičení.

Jak na to

Lehněte si na záda s nataženýma nohama a rukama podél těla. Pomalu zdvihejte naráz obě nohy směrem ke stropu, dokud nejsou kolmo k podložce. Podepřete si pánev rukama a pokračujte ve zvedání nohou, zadku, beder a trupu, až budou vaše nohy a trup v jedné linii. Váha těla je na šiji, ramenou a nadloktích. Držte pozici, přičemž se soustřeďte na dýchání a udržování rovnováhy. Pokuste se v pozici vydržet minimálně jednu, ideálně až pět minut. S výdechem pokrčte nohy a pomalu obratel po obratli a s pokrčenými koleny vracejte nohy na podložku do výchozí polohy.

Láká vás jóga? Zjistěte, který typ je pro vás nejvhodnější. 

Mohlo by se vám líbit

Geniální školní cvik most vám posílí ruce, nohy a zpevní střed těla: Zvládnete ho kdekoliv. Jak na něj, krok za krokem

Pozice mostu patří mezi nejlepší cviky s vlastní vahou. Je výzvou pro milovníky jógy, ale i geniálním cvikem pro všechny, kteří si chtějí narovnat záda. Díky mostu rozevřete hrudník, posílíte ruce, nohy a zpevníte střed těla. Zvládnout tento cvik dokonale vyžaduje ale trochu snahy a tréninku.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Nejlepší cviky na rozproudění lymfatického systému. Zvládnete je v pohodlí domova

Býváte často unavení a bez energie? Možná si říkáte, že na vás leze jarní únava, ale pocit únavy může mít na svědomí také ucpaný lymfatický systém. Zkuste rozproudit lymfu v těle pomocí následujících cviků.
svetzeny.cz

Platí na srdce, štítnou žlázu i křečové žíly

Cvičení zvané svíčka, v józe sarvangasana, je skvělý způsob, jak posílit a protáhnout různé části těla a přispět k celkovému zdraví. Prospívá v mnoha ohledech.

Zlepšení krevního oběhu: Většinu dne trávíte na nohách nebo vsedě. Svíčka, stejně jako další obrácené jógové pozice, při kterých nohy směřují vzhůru, pomáhají tuto skutečnost kompenzovat a zlepšuje krevní oběh a stav kardiovaskulárního systému horní části těla. Tento obrácený tok krve může pomoci zlepšit funkce mozku, zvýšit koncentraci, harmonizovat mysl a snížit únavu. 

Posílení svalů: Tato pozice posiluje svaly břicha, zad a ramen. Pravidelné provádění cviku může pomoci zlepšit celkový svalový tonus a stabilitu.

Prevence bolesti zad: Protažení krční páteře a aktivizace často povolených nebo ztuhlých zádových svalů pomáhá předcházet bolestem zad, podobně jako toto cvičení, a napravuje špatné držení těla.

Podpora trávicího systému: Svíčka stimuluje trávicí systém a může pomoci při problémech s trávením i v prevenci zácpy. Obrácené jógové pozice podporují lepší průtok trávicích šťáv. Tlak na břicho posiluje také bránici, která hraje důležitou roli při správném dýchání, podílí se na silném středu těla a dobrém stavu důležitých orgánů, umístěných v břišní dutině.

Úleva od stresu a úzkosti: Jako mnoho jiných jógových pozic, i svíčka má uklidňující účinek na mysl. Pravidelné cvičení může pomoci snížit vliv každodenního stresu a pocity úzkosti, a tím zlepšit celkovou duševní pohodu i kvalitu spánku.

Usměrnění funkcí štítné žlázy: Stimuluje činnost štítné žlázy při její snížené funkci, zlepšuje produkci hormonů.

Odlehčení žilnímu oběhu v nohách: Pomáhá ulevovat při pocitu těžkých nohou, předchází otokům, je důležitá i v prevenci křečových žil.

Kdy raději opatrně 

Svíčka je úžasný cvik, který může výrazně přispět ke zlepšení fyzického i duševního zdraví. Je však důležité dbát na správné provedení a uvědomit si svá vlastní omezení. Opatrní by měli být například lidé, kteří trpí bolestmi krční páteře nebo mají problémy s páteří. Svíčka může způsobit nepohodlí nebo zhoršit existující problémy, raději si nechte sestavit individuální cvičební plán od fyzioterapeuta nebo rehabilitačního lékaře.

Opatrné by měly být rovněž osoby s vysokým krevním tlakem, obrácené pozice mohou zvýšit tlak v hlavě. Dokážou také vyvolat závratě. Kvůli tlaku na břicho se cvik svíčka nedoporučuje ani v těhotenství. Pokud jste začátečník, nebo jste se aktivnímu pohybu dlouho nevěnovali, je nejlepší začít pod dohledem zkušeného instruktora jógy, abyste předešli zbytečným zraněním.

Baví vás tyto domácí cviky? Vyzkoušejte pak poloviční most. Jak na něj jsme psal zde.

Zdroj článku