Přejít k hlavnímu obsahu

Tři cviky, díky kterým zlepšíte držení těla a zbavíte se bolesti zad: Výsledky uvidíte už za dva týdny

Dost možná byste neřekli, jak důležité je držení těla. Nejenže dopomůže k mladistvému a sebevědomějšímu vzhledu, ale především je do určité míry prevencí bolestí zad. Ke správnému držení těla vám dopomůže jednoduché cvičení. Následující tři cviky vám protáhnou a posílí záda i svaly, které je podpírají. Účinně se zbavíte potíží, bolesti a ještě budete vypadat lépe!

Bolavá záda je jedním z nejběžnějších typů tělesné bolesti, které trápí velkou část naší populace. Pokud si myslíte, že když pociťujete bolest, je lepší se příliš nehýbat, jste na omylu. Pouze doržování každodenního aktivního životního stylu je jedním z nejlepších způsobů, jak bolest potlačit a předcházet jí. A to platí i v případě, že nejprve nemáte ze cvičení příjemný pocit. Důležité je vytrvat, jelikož pohyb pomáhá zabránit zatuhnutí, udržuje svalovou sílu a napomáhá hojení. Vedle cvičení vám může pomoci i pravidelná a svižná chůze, která pomáhá zmírnit bolesti dolní části zad a posílít svaly, které udržují tělo ve vzpřímené poloze. Během dlouhého sezení si dělejte přestávky, při kterých vstanete a trochu se projdete. Vyzkoušejte i jednoduché cviky na protažení zad, které vám pomohou nejen zmírnit bolest, ale také zlepšit pohyblivost. Cviky provádějte pomalu a nikdy neprotahujte až do bolesti. Budete-li cvičit správně první výsledky zaznamenáte již po týdnu či dvou. 

Bolest, lupání a ztuhlost kloubů po delším odpočinku: Příznaky nepříjemného onemocnění je třeba odhalit včas

Artróza nepostihuje pouze seniory, potýkají se s ní i výrazně mladší lidé. Dokáže velmi znepříjemnit život, omezit pohyblivost a dokonce může vést až k trvalé invaliditě. Co artrózu způsobuje, jak se projevuje, jaká má stádia a jak probíhá její léčba?
svetzeny.cz

Nejprve záda protáhněte

Položte se na záda s pokrčenými koleny a chodidly naplocho na podlaze. Oběma rukama zvedněte jedno koleno a přitiskněte je k hrudníku. Přitom se snažte udržet celý zadek na podlaze, tak aby se nezdvihal. Díky tomu se vám uvolní SI skloubení. V pozici vydržte pět vteřin. Vraťte se do výchozí polohy a opakujte s druhou nohou a následně s oběma nohama najednou. Opakujte 2 až 3krát. Poté zůstaňte v pozici a jemně koleny pohybujte ze strany na stranu. Snažte se pokaždé přiblížit kolena blíž k zemi. Lopatky držte pevně na zemi. Opakujte na každou stranu 10krát. Protahovací cviky provádějte 2-3x denně.

Posilujte střed těla

Velmi účinným a zároveň bezpečným cvikem na posílení zádových svalů je rovnováha v kleku. Přejděte na zem na všechny čtyři. Kolena srovnejte přímo pod kyčle, zápěstí pod ramena. Ruce by měly být od sebe zhruba na šíři ramen, nohy na šířku boků. Nárty nechte položené volně na zemi a hlavu držte v prodloužení páteře. S nádechem natáhněte jednu ruku před sebe a protilehlou nohu. Snažte se vydržet v pozici na několik dlouhých nádechů a výdechů a poté končetiny vyměňte. Během cviku se neprohýbejte v bedrech ani mezi lopatkami. Během cvičení poslílíte jak střed těla, tak i zádové svaly a ruce.

Info ikona
Cvičení jógy

Kobra poslílí i protáhne záda

Položte se na zem na břicho a nohy nechte natažené s chodidly zhruba na šířku boků. Čelo položte na zem, podložte ho rukama a lokty držte u těla. Zatlačte stydkou kost do podložky, tím ochráníte svá bedra. S nádechem začněte protahovat hlavu, od země zvedat ramena a nakonec i hrudník. Lokty stále držte u těla a dlaněmi netlačte příliš do země. Nezapomeňte pravidelně dýchat a v pozici vydržte alespoň 20 vteřin. S výdechem se pomalu pokládejte na zem. “Záklonové ásany – pokud jsou prováděny správně – mají neuvěřitelně příznivý vliv nejen na celé tělo a jeho držení, pomáhají dokonce i stabilizovat hladinu hormonů a uvolňovat a zklidňovat emoce. Otvíráním hrudníku aktivují srdeční čakru, kterou do těla proudí nejen láska, ale i sebeláska, tolerance a radost. Už samotný vzpřímený postoj těla s otevřeným hrudníkem, kterého pravidelným praktikováním záklonů dosáhneme, působí daleko uvolněněji, sebevědoměji a přátelštěji než shrbená záda. Na rozdíl od nich také nebolí. Posílením zádových svalů se skutečně dočkáme zmírnění nebo úplného vymizení bolestí způsobených špatným držením těla. Při záklonu hlavy dojde jednak k prokrvení mozku, ale i obličejové části – a proto se říká, že záklonové ásany mají dokonce omlazující účinek.”, uvedla jogínka Markéta Drnková na webu o józe a zdravém životním stylu Spojujenasjoga.cz.

Zdroj článku