Přejít k hlavnímu obsahu

Naučte se pozici zajíce. Do Velikonoc si díky ní srovnáte páteř a má i další přínos pro zdraví. Podle ukázek v galerii ji zvládne i začátečník

Může to bude znít jako trochu nadnesený slib, ale jóga umí zázraky. A protože se nám blíží Velikonoce, proč nevyzkoušet pozici, která se tematicky přímo nabízí: pozici zajíce, známou v józe jako šašankásana. Srovná záda, uvolní v nich napětí a prohloubí dech. A přínosů má ještě mnohem víc.

Šašankásana, neboli pozice zajíce, patří mezi jednoduché, ale velmi účinné cviky, které zvládnou i začátečníci. V józe je považována za relaxační polohu, která uvolní napětí v zádech a prohloubí dech. Přestože na první pohled působí jednoduše, když ji budete cvičit pravidelně, dokáže výrazně zmírnit bolesti krční a bederní páteře, a dokonce upravit drobné neduhy, které jsou spojené se sedavým způsobem života.

„Já šašankásanu miluju, cítím, jak mi hezky táhne celá záda a ramena. A když ji cvičím pravidelně, je pryč i ta věčná bolest v bedrech po celodenním sezení u počítače,“ svěřila se nedávno moje kamarádka Petra, a to už je co říct. Petra totiž patří k těm, kteří józe dříve moc nevěřili. A jak to dopadlo? Teď bez své jógové podložky neodjede ani na víkend.

Mohlo by se vám líbit

Díky tomuto jednoduchému cviku vytrénujete rovnováhu a zpomalíte stárnutí

Stárnutí se sice nevyhneme, ale rozhodně jej můžeme zpomalit. A teď pozor, nebudeme mluvit o žádných zázračných krémech ani elixírech mládí. Místo toho se podíváme na jednoduché a přitom geniální cviky, které posílí nejen vaše svaly, ale i rovnováhu. Proč? Protože stabilita je klíčová pro pohyb i zdravé stárnutí. Přidejte pár minut denně k tréninku rovnováhy a budete si připadat mladiství jako před lety.
svetzeny.cz

Jak na pozici zajíce krok za krokem

Nejprve si klekněte, posaďte se na paty a uvolněte ramena. S nádechem protáhněte ruce nahoru, hezky se vytáhněte vzhůru za konečky prstů a s výdechem pomalu klesejte trupem dopředu a dolů. Čelo jemně opřete o podložku. Paže mohou být buď natažené vpřed, nebo podél těla směrem k chodidlům, což je trochu jednodušší varianta. Určitě se hned nemusíte dostat do krajní pozice, důležitější je zaměřit se na to, abyste se cítili pohodlně a měli příjemný pocit z protažení. Zůstaňte v pozici třeba půl minuty, ale pokud máte čas a je vám pozice příjemná, vydržte klidně i dvě minuty. Plynule dýchejte, nespěchejte, nepřemáhejte se. Neměli byste cítit žádné napětí, a ramena i krk byste měli držet uvolněná.

Mohlo by se vám líbit

4 účinné cviky proti vdovskému hrbu, které vám narovnají páteř. Jak je cvičit, radí pohybová specialistka

Máte pocit, že se vám za krkem začíná formovat něco nevzhledného? Vdovský hrb je častým problémem nejen starších generací, ale také těch, kteří tráví hodiny v kanceláři nebo na mobilu. Co to vlastně je a jak proti němu bojovat, poradí pohybová specialistka Zuzana Rybářová, která už roky pomáhá lidem se správným držením těla.
svetzeny.cz

Když zajíc léčí: zdravotní benefity šašankásany

Kromě toho, že se během cvičení krásně protáhnete, šašankásana pomáhá uklidnit nervový systém. Její hluboký uklidňující účinek ocení všichni, kteří jsou ve stresu, trápí je úzkosti nebo nespavost. Z hlediska fyzického zdraví oceníte především příznivý vliv na záda. Pozice krásně protáhne zádové svalstvo, uleví ploténkám a dokáže zmírnit i chronické bolesti hlavy, které často vycházejí právě od krční páteře. Jestliže vás trápí problémy s trávením, i tady může zajíc pomoci. Jemné stlačení břicha podporuje trávení, stimuluje vnitřní orgány a ulevuje od plynatosti a pocitu plnosti.

 

Mohlo by se vám líbit

Boční plank neboli prkno: Tento nenápadný cvik zpevní střed těla, posílí paže a zlepší rovnováhu

Většinu dne trávíme shrbení nad počítačem, telefonem nebo v autě, což se následně projevuje bolestí v zádech, ochablými břišními svaly a mizernou rovnováhou. Svůj stav můžete ale zlepšit praidelným cvičením, aníž byste přitom museli trávit hodiny v posilovně. Boční plank, zdánlivě nenápadný cvik, který zapojuje celé tělo najednou, je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak získat pevný střed těla, lepší rovnováhu a silnější paže.
svetzeny.cz

Pozor na kolena a tlak v hlavě

Pokud trpíte silnějšími bolestmi kolen, raději buďte opatrní. Pod hýždě si můžete zkusit dát polštářek nebo deku. Pokud jste po úrazu nebo máte chronické problémy s krční páteří, při cvičení se vyhněte přílišné zátěži hlavy a krku. Také lidé s vysokým krevním tlakem by měli být opatrní, protože pozice může zvyšovat tlak v hlavě, v tom případě necvičte dlouho a dýchejte klidně, a vyvarujte se prudkých pohybů.

Mohlo by se vám líbit

Jógovou pozicí půlměsíce posílíte břicho, kotníky, stehna, hýždě i páteř. Zacvičte si ji po prosezeném dni v práci, je na pohled velmi snadná

Pozice půlměsíce, nebo také Ardha Chandrasana, je jeden z těch cviků, které na první pohled vypadají docela jednoduše. Jenže, nenechte se zmýlit. Nejen že zapojuje hned několik částí těla, ale zároveň vyžaduje soustředění a rovnováhu. Když ji zařadíte do svého tréninkového plánu, zpevníte nejen břicho, kotníky, stehna a hýždě, ale budete překvapení, jak se zlepší i vaše celková flexibilita i rovnováha.
svetzeny.cz

Zajíc mnoha tváří – jaké varianty vyzkoušet

Existuje spousta drobných variant této pozice, které stojí za to vyzkoušet. Můžete například ruce spojit za zády a jemně je protáhnout vzhůru, krásně tím otevřete ramena a hrudník. Další možností je položit dlaně pod čelo nebo sevřít zápěstí za hlavou, čímž prohloubíte uvolnění horní části zad.

6 běžných věcí, které vás úplně vysávají, ani o tom nevíte: Udělejte tyto změny a uleví se vám. Začněte třeba toxickými lidmi

Naučte se pozici zajíce, do Velikonoc srovnáte páteř do správné polohy
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×