Přejít k hlavnímu obsahu

Motýl: Skvělý cvik, který zlepší vaše celkové zdraví a přináší hned 6 výhod

Motýlí pozice je skvělým cvikem pro všechny věkové kategorie a je také často součástí většiny jógových cvičení. Je skvělým pomocníkem nejen v těhotenství, ale podporuje celkové ženské zdraví. Zlepšíte díky němu svoji flexibilitu a posílíte svaly pánevního dna. Objevte všechny jeho výhody a vyzkoušejte si tento jednoduchý cvik z pohodlí domova.

Motýl je skvělým cvikem pro ženy všech věkových kategorií

Název tohoto cviku byl inspirován pohybem motýlích křídel. Je často součástí lekcí jógy, můžete ho použít jako doplněk k vašemu cvičebnímu plánu, nebo si ho můžete zacvičit samostatně jen tak. Motýlí pozice se zaměřuje na dolní část zad, kyčle i stehenní svaly. Pomáhá snižovat bolet kyčlí, podporuje flexibilitu a zvyšuje rozsah pohybu. Tato pozice je také oblíbená během meditace nebo dechových cvičení.

6 výhod, které přináší motýlí pozice

Zvyšuje flexibilitu a rozsah pohybu

Díky motýlí pozici zvýšíte flexibilitu nohou a rozsah jejich pohybu, což sníží riziko poranění, např. kvůli špatnému pohybu nebo při sportu. Protáhnete si zkrácené svaly a uvolníte spodní záda. Díky tomu může tato pozice zlepšit celkové držení těla.

Podle studie zlepšuje zdraví pánve

V jedné studii bylo zjištěno, že tento cvik může snižovat pánevní bolesti a její dopady na každodenní pohodu i sexuální funkčnost. Studie se zúčastnily ženy s chronickou pánevní bolestí, kdy 1 hodinu týdně cvičily doma jógu, ve které byla obsažena motýlí pozice. Po 6 týdnech došlo k výraznému zlepšení bolestí.

Motýlí pozice je ideální pro meditaci

Tato pozice je ideální pro dlouhé sezení během meditace. Ani po delší době totiž nevznikají pocity nepohodlí, a tak můžete v klidu rozvíjet své vědomí a prozkoumávat svoji mysl.

Výživový poradce radí: Rýži jako přílohu při hubnutí nikdy nejezte. Způsobí více škody než užitku

Troufáme si tvrdit, že každý z nás někdy prošel fází hubnutí – ať už v létě do plavek, kvůli menšímu oblečení, nebo kvůli celkovému zdraví. Existuje ale jedna chyba, kterou při snaze zhubnout dělá skoro každý – konzumace rýže. Výživový poradce říká, že tato potravina může způsobit více škody než užitku.
svetzeny.cz

Pomůže vám odbourat stres

Motýlí pozice uvolňuje spodní část zad, boky a vnitřní stranu stehen. Toto uvolnění působí na tělo relaxačním účinkem a můžete tak odbourat část stresu. Mimořádně účinná je tato pozice v kombinaci s dechovými cvičeními.

Motýlí pozice zlepšuje náladu

Jóga je všeobecně dobrá na mentální kondici lidí. I tato pozice má pozitivní účinky na lidskou psychiku a může vám pomoci zlepšit náladu. Pravidelné lekce jógy pak dokonce mohou zmírnit projevy depresí.

Zmírňuje napětí během těhotenství

Motýlí pozice je bezpečná i pro těhotné ženy. Proto tuto pozici mohou cvičit, aby jim pomohla zmírnit napětí v kříži, bocích a vnitřní straně stehen. Podporuje také cirkulaci ve svalech pánevního dna, což může těhotné lépe připravit na porod.

Provedení motýlí pozice, která zlepší vaše celkové zdraví

Pro větší pohodlí si na zem položte podložku na cvičení nebo deku a pod stehna nebo kolena si umístěte polštářky. Pokud chcete mít oporu páteře, sedněte si ke stěně.

  1. Posaďte se na podložku s pokrčenými koleny a plosky chodidel přitiskněte k sobě.
  2. Prsty rukou se chyťte kolem malíkové hrany chodidel nebo si položte ruce na kotníky či holeně.
  3. Zkuste se co nejvíce vytáhnout hlavou do výšky a s nádechem narovnejte záda.
  4. S výdechem se předkloňte, opírejte lokty do stehen a uvolněte vnitřní stehna. Ramena stáhněte dolů a dozadu.
  5. Zůstaňte v této pozici až 5 minut a poté se vraťte do výchozí pozice s rovnými zády.  

Tohle jsou nejefektivnější cviky na vnitřní stehna podle trenérky. Zvládnete je i doma

Patříte mezi ženy, které pravidelně cvičí, chodí či běhají, a přesto je trápí povislá vnitřní strana stehen? Možná jen neděláte ty správné cviky. Trenérka prozradila, které cviky jsou pro zpevnění této problematické partie nejefektivnější, a navíc kvůli těmto cvikům nemusíte do posilovny, ale zvládnete je i doma.
svetzeny.cz
Zdroj článku