Přejít k hlavnímu obsahu

Rady od babiček proti bolesti kyčlí: Skvěle funguje domácí mazání i obklady. Vyzkoušejte zelný nebo křenový

Bolest dokáže každému z nás pořádně otrávit život. Zvlášť, když trvá delší dobu a omezuje nás v každodenních aktivitách. Mezi časté potíže patří bolest kyčelního kloubu, která vás může zastihnout, ať je vám třicet nebo třeba padesát. Než si vezmete pilulku proti bolesti, zkuste vsadit na pomoc ze zelené lékárny.

Příčin bolestí kyčelního kloubu může být podle západní medicíny více. Mezi ty nejčastější patří artritida, která způsobuje zánět kloubní tkáně a postupnou degradaci chrupavky a objevuje se spíše ve vyšším věku. Na vině může být svalové napětí a nerovnováha, jež vzniká opakovaným stresem a špatným držením těla. To vede k nadměrnému namáhání svalů a přilehlých struktur, což se projeví nepříjemnou bolestí. Takový typ bolesti může zaskočit i mladší ročníky. Další příčinou problémů s kyčlemi pak mohou být různá poranění.

Co vám chce tělo říct?

Dnes se stále více mluví o tom, že tělo a duše jsou spojené nádoby a většina fyzických bolestí souvisí s psychikou. Co nám chce tělo říci, když nás bolí právě kyčelní kloub? Tato část těla reprezentuje naše vztahy s okolním světem a naši schopnost se přizpůsobovat. Když začne kyčel bolet, začínáme ztrácet půdu pod nohama, hroutí se naše přesvědčení a názory, kterých jsme se vždy drželi. Můžeme se také cítit najednou zrazení, opuštění, máme pocit, že už dnešnímu světu nerozumíme a on zase nechápe nás.

Pozor na pánevní dno u žen nad 50 let: Hrozí únik moči, vyvarujte se problémům včas

Hodně se o něm mluví, ale co to vlastně pánevní dno je? Jde o celý soubor svalů a vazů, který je součástí pánevní dutiny. Jsou v něm uloženy orgány jako je například močový měchýř a močová trubice, tlusté střevo, ale i pohlavní orgány. Protože jde o příčně pruhované svaly, je nutné je pravidelně aktivovat a posilovat. Jinak ochabnou a přestanou plnit svoji funkci. To se projeví nepříjemnými zdravotním problémy.
svetzeny.cz

Před tím, než zaklepete na ordinaci lékaře, který vám předepíše léky na bolest, se zkuste napřed zamyslet nad tím, zda nemohou právě vaše bolesti souviset s některými vašimi životními pocity nebo postoji. Než tuto myšlenku odmítnete, ponechte si ji na chvíli v hlavě. Prociťte ji také prostřednictvím své intuice. Pokud zjistíte, že na tom "něco bude", začněte pracovat na svém podvědomí, psychice a vztazích. To je ale běh na dlouhou trať. Mezi tím nabídněte svému tělu úlevu od bolesti. Způsobů existuje více a ne vždy se musí jednat o analgetika.     

Vsaďte na zelenou lékárnu

Pro úlevu od bolestí pomohou léčivé zábaly a obklady. Vyzkoušejte například tyto:

Křenový: Nastrouhejte čtyři lžíce čerstvého křenu a asi 20 dkg syrových brambor (vymačkejte z nich šťávu). Směs zabalte do plátýnka nebo gázy. Bolavé místo potřete sádlem a přiložte na ně obklad. Nechte působit asi 30 minut.  

Kostivalový: Křen kostivalu nastrouhejte, vložte do sklenice z tmavého skla a zalijte lihem. Nechte několik dní odstát. Směsí pak potírejte bolavá místa. Pokud si netroufáte na přípravu tinktury sami, můžete si ji zakoupit v lékárně.

Zelný: Rychlou pomoc nabízí i syrové bílé zelí. Zelný list jemně promněte v ruce, přiložte na bolavý kloub a převažte gázou či šátkem. Vyměňujte každých třicet minut.

Ženy nad 50 a nadměrné pocení: Důvodem nemusí být vždy menopauza, pomoci vám mohou i bylinky

Pocení je sice přirozené a našemu tělu prospěšné, ale čeho je moc, toho je příliš. Propocené prostěradlo po probuzení, neustále vlhké dlaně nebo pot po návalu horka dobře znají ženy kolem padesátky. Jaké jsou důvody a jak s takovými potížemi bojovat?
svetzeny.cz

Upravte životní styl

Kloubům je také třeba ulevit od přetížení, což platí pro všechny, kteří mají kila navíc. Na místě je odlehčený jídelníček, v němž budou hojně zastoupeny potraviny bohaté na vápník a vitamíny C a D.

Pochutnejte si na kyselém zelí, kapustě, květáku, špenátu, pórku, celeru, ořeších, rozinkách, sezamovém semínku či máku. Naproti tomu omezte uzeniny, průmyslově zpracované potraviny a sladkosti. Dopřejte tělu i pravidelný pohyb. Ideální je chůze a protahovací cviky, které vám poradí například fyzioterapeut.

Zdroj článku