Přejít k hlavnímu obsahu

Trápí vás otoky, celulitida či nadýmání? Na vině může být špatně fungující lymfa

Info ikona
Celulitida

Přestože patří lymfatický systém mezi důležité tělesné systémy, hodně ho přehlížíme a nevěnujeme mu dostatečnou pozornost. Přitom dohlíží na celé tělo, každou buňku zbavuje nečistot a ještě k tomu pomáhá regulovat imunitní systém. Pokud vás trápí otoky, celulitida či nadýmání, na vině může být špatně fungující lymfa. Zjistěte, jak ji správně rozproudit.

Lymfatický systém si můžete představit jako obří drenážní systém, kterým odtékají z těla nejrůznější škodliviny. Pokud není průchozí a jeho přirozený mechanismus nemůže fungovat správně, odráží se to na zdraví celého organismu. Dochází k hromadění odpadu a toxinů v těle, oslabení imunity i k celé řadě zdravotních problémů jako jsou ranní ztuhlosti, zvýšená únava, svědivá a suchá pokožka, nadýmání, oteklé končetiny, nárůst hmotnosti a celulitidy a pocit studených rukou a nohou.

Toto ovoce by měla jíst každá žena nad 50 let: Pomůže s celulitidou, hubnutím i křečáky

Sladký a šťavnatý ananas je u nás k dostání nejčastěji kolem Vánoc, ale díky jeho skvělým účinkům, byste ho měli konzumovat nejen v zimě, ale po celý rok! Zvláště, jste-li žena nad 50 let. Vedle jeho skvělých zdravotních benefitů je totiž naprostým zázrakem v boji proti celulitidě, křečovým žilám a nadváhou.
svetzeny.cz

Lymfa způsobuje otoky i celulitidu

Jestliže se snažíte zbavit přebytečných kil zejména v oblasti dolních končetin a břicha a stále nemůžete dostáhnout úspěchu, může to být podle studie jeden z ukazatelů nefunkčního lymfatického systému. Lymfa správně neproudí a v těle se vám hromadí škodlivé látky. Pokud se navíc potýkáte s celkovou únavou, pocitem ztěžklých nohou, otoky v oblasti dolních končetin a býváte často nadmutá, je příčina téměř jasná – lymfa účinně neodvádí z těla odpadní látky. Dalším nepříjemným důsledkem špatně fungujícího mízního systému jsou poruchy imunity, které vedou k častějším infekčním nemocem ke vzniku nevzhledné celulitidy z důvodu usazených odpadních látek v podkoží.

 

7 důvodů, proč jíst zázvor každý den. Pomůže vám zlepšit zdraví nebo zhubnout

Také si občas rádi vychutnáte čaj z čerstvého zázvoru? Děláte dobře. Nejen, že pomůže od bolesti v krku, dokáže mnohem víc! Odhalíme vám, proč byste měli konzumovat zázvor každý den. Budete překvapeni, kolik plusů tato zázračná rostlina v sobě skrývá. Ne nadarmo by ho měla mít doma každá správná hospodyňka.
svetzeny.cz

Jak rozproudit lymfu?

Nejprve se zaměřte na svůj jídelníček a svůj životní styl. Omezte konzumaci nezdravých potravin, choďte hodně do přírody, věnujte se osobní péči a zvyšte příjem antioxidantů a protizánětlivých potravin. Protizánětlivá strava by měla obsahovat především brukvovitou a zelenou listovou zeleninu, omega-3 mastné kyseliny, zázvor, kurkumu a česnek. Popíjet můžete čisticí čaje, které obsahují bylinky vhodné na odvodnění - bez, šalvěj, vřes, třezalka či šípek. Protože lymfatická tekutina obsahuje asi 95 procent vody, je důležité dostatečně pít čistou vodu. Jinak je lymfa hustá a špatně proudí. Vyhýbejte se limonádám s obsahem cukru, zpracovaným džusům, energy drinkům a alkoholu. Omezte popíjení kávy, která tělo dehydratuje. "Po konzumaci tučných, přeslazených, chemicky upravovaných potravin může zůstat v organismu opravdu velké množství odpadů. Po jednoduchých jídlech z původních farmářských surovin, čerstvého ovoce a zeleniny to tak zlé nikdy nebude. A samozřejmě je nezbytný dobrý pitný režim opřený o vodu, minerálky s nízkým obsahem sodíku nebo bylinkové čaje.", doplňuje certifikovaná výživová poradkyně Petra Henychová.

 

Jediný cvik, který omladí vaši tvář a oživí celé tělo: dělejte ho pravidelně a uvidíte brzo výsledky

Svíčka, kterou pravděpodobně znáte ještě z hodin tělocviku, je velmi oblíbenou jógovou asánou. Protože má mnoho výborných účinků na organismus, měli byste ji pravidelně cvičit i vy. Jakmile totiž zvednete dolní končetiny nad hlavu, celé vnitřní prostředí těla se provětrá a načerpá novou energii, tím vás dokonale harmonizuje, omladí i oživí.
svetzeny.cz

Rozhýbejte lymfu cvičením a zajděte si na masáž

Nejúčinnějsí cvičení pro lymfu je jóga. Nejen, že díky ní budete mít pružnější tělo a zdravější záda, ale pomůže rozproudit i mízu. Lymfu totiž nepohání žádná pumpa, ale rytmické napínání a uvolňování svalů během fyzického pohybu. Ideálními cviky jsou pak především obrácené ásany jako stoj na hlavě, svíčka nebo cvik s nohami za hlavou.
Osvědčené jsou i lymfatické masáže neboli lymfodrenáže, které fungují na principu hnětení svalů menším tlakem v nízké frekvenci. Jemná a příjmená manuální nebo přístrojová masáž zajistí správné proudění mízy v těle. „Lymfatický systém je důležitá součást každého organismu, je podobný krevnímu řečišti. Lymfosystém začíná slepě v tkáních, když si tedy představíte drenáž někde na poli, stejně funguje i lymfodrenáž; má odvádět prostřednictvím lymfy nečistoty, nebo produkty látkové výměny z těla,“ potvrzuje fyzioterapeutka Jana Svatošová úlohu lymfatického systému.
Pomoci vám může také smích a hluboké dýchání, během kterých zapojujete svaly bránice a břišních svalů. Nezapomeňte ani dostatečně odpočívat a důkladně zpracovávat nahromaděný stres pomocí meditací, protože ani stres lymfě nesvědčí.

Zdroj článku