Přejít k hlavnímu obsahu

Boj s váhou s přibývajícími roky: Hubnutí po 50. roku není jen o kaloriích

Stárnutí je neoddělitelnou součástí lidského života a postupem času se naše tělo zkrátka mění. Jedním z hlavních problémů, se kterými se mnoho lidí potýká po dosažení padesáti let, je potíž s udržením zdravé váhy nebo neschopnost hubnutí, ačkoliv pečlivě sledují svůj jídelníček a počítají si kalorie. Někteří se mohou cítit zklamaní, když jejich osvědčené metody z dřívějších let přestávají fungovat. Faktem je, že existuje hned několik faktorů, které vám po padesátce brání v hubnutí.

Jak zhubnout podle horoskopu? Býci milují sladkosti a Panny zase rutinu

Hubnutí je věčné téma mnoha lidí. Někteří už vyzkoušeli nespočet diet, dietních plánů, triků a nápadů s více či méně dobrými výsledky. Jojo efekt je obávaným strašákem a nikdo nechce, aby se u něj objevil. Hledáte novou inspiraci k hubnutí? Podívejte se na svůj typ osobnosti na základě znamení zvěrokruhu. Zjistíte tak, které hubnutí je pro vás nejlepší a který přístup vám prospěje.
svetzeny.cz

S přibývajícími roky se zpomaluje metabolismus

S postupujícím věkem se naše tělo postupně mění a metabolismus se zpomaluje. To znamená, že spálíme méně kalorií než dříve, i když cvičíme a jíme jako dříve. To může vést k postupnému přibývání na váze, pokud nepřizpůsobíme svou stravu a fyzickou aktivitu novým podmínkám. Pro začátek zkuste snížit příjem kalorií asi o 300-400 kalorií nebo navýšit fyzickou aktivitu.

Postupem času dochází k úbytku svalové hmoty

S věkem se také ztrácí svalová hmota. Svaly jsou metabolicky náročnější než tuková tkáň, což znamená, že čím více svalů máme, tím efektivněji pálíme kalorie. Ztráta svalové hmoty vede k dalšímu snížení rychlosti metabolismu, což komplikuje proces hubnutí. Abyste zabránili tomuto jevu, začleňte do svého cvičení i silové cviky, které podpoří růst svalů. Jezte také dostatek bílkovin, které jsou hlavní výživou pro svaly.

Hormonální změny potkají po padesátce každého

Hormonální rovnováha hraje důležitou roli v regulaci hmotnosti. U žen dochází v období menopauzy ke snížení produkce estrogenu, což může vést k ukládání tuku v oblasti břicha. U mužů zas dochází k poklesu hladiny testosteronu, což může také hladinu tělesného tuku. Hormonální změny mohou mít vliv i na chuť k jídlu, metabolickou aktivitu a celkovou energetickou rovnováhu. Ačkoliv hormonálním změnám nezabráníte, můžete pomocí zdravého životního stylu minimalizovat jejich dopad na vaši postavu.

Děláte pravidelně tyto 3 věci? Urychlují stárnutí, přestaňte s nimi hned teď!

Stárnutí je přirozený proces, který nemine žádného člověka. Nicméně existuje několik návyků, které mohou tento proces urychlit. Mnoho z vás se může dopouštět těchto nevhodných zvyků, aniž byste si uvědomovali jejich negativní vliv na vaše zdraví a vzhled. V tomto článku se dozvíte tři nejhorší návyky, které urychlují stárnutí, a proč je důležité s nimi přestat co nejdříve.
svetzeny.cz

Po padesátce přichází změny ve stravovacích návycích

Často se stává, že s postupujícím věkem dochází ke změnám v životním stylu a stravovacích návycích. Někteří lidé se stávají méně aktivními, zatímco jiní mohou podléhat stresu nebo emocionálnímu přejídání. Tento faktor může být důvodem nárůstu hmotnosti po padesátce, spíše než samotné stárnutí. Věnujte se relaxačním technikám a nesnažte se nikdy stres řešit přejídáním nebo alkoholem.

S přibývajícími roky se snižuje kvalita spánku

Nedostatek spánku je dalším běžným problémem spojeným se stárnutím. Kvalitní spánek je přitom klíčový pro udržení optimálního metabolismu a hormonální rovnováhy. Nedostatek spánku může narušit hladinu hormonů zodpovědných za pocit sytosti a chutě na jídlo, což může vést k přejídání a přibývání na váze. Pokud pociťujete potíže se spánkem, zkuste dbát na spánkovou hygienu a vyzkoušejte některé relaxační techniky před spaním.

Starší lidé již nebývají tak aktivní

Zůstat aktivní i po padesátce je leckdy složitější, ale zároveň velmi důležité pro udržení zdraví a kondice. Někteří lidé si mohou myslet, že s postupujícím věkem už nemohou provádět stejnou intenzivní fyzickou aktivitu jako dříve, a tak se stávají méně aktivními. Přitom i po padesátce se člověk může udržovat v kondici stejným způsobem jako předtím, pokud při pohybu necítí bolesti nebo mu není pohyb vyloženě nepříjemný.

Zdroj článku