Přejít k hlavnímu obsahu

Bolí vás záda? S těmito 4 jednoduchými cviky už nebudou

V dnešní době byste asi nenašli člověka, kterého by občas nebolela záda. Může za to sedavé zaměstnání stejně jako špatná obuv, a s přibývajícím věkem se to ještě zhoršuje. Pokud vás tyto problémy trápí dlouhodobě nebo často, můžete s tím něco dělat. Proti bolesti zaberou tyto čtyři cviky.

1. cvik

M_cvik3_kocici_hrbet

Ve vzporu klečmo se s nádechem zvolna vyhrbte, zároveň zpevněte hýždě a břicho. S výdechem přejděte do mírného prohnutí. Opakujte 5–10x.

2. cvik

M_cvik4_zvedani_paze_a_nohy

Udělejte vzpor klečmo. Ruce si dejte zhruba na šířku ramen. Zvedněte zároveň pravou a levou nohu a vytáhněte se za nimi. Chvíli setrvejte v této poloze a pak se vraťte zpátky do kleku. Proveďte to samé, ale s opačnou nohou a rukou. Neprohýbejte se v bedrech, cvičení provádějte pomalu a v konečné pozici vždy chvilku setrvejte.

3. cvik

M_cvik2_zvedani_boku

Opřete se jednou rukou o zem a zvedněte se do vzporu na jedné ruce bokem. Druhou ruku si dejte v bok. Pokud vám tato poloha nebude činit potíže, zvedněte ruku do upažení a podívejte se za ní. Vydržte minimálně 15 vteřin a pak cvičte na druhou stranu.

Jde o statické cvičení, proto po celou dobu dodržujte správné držení těla. Neprohýbejte se v bedrech a nezapadávejte do ramen.

4. cvik

M_cvik1_hlava_a_ramena

Položte se na podlahu, zdvihněte nohy, dejte si ruce za hlavu a zvedněte ji tak, aby se brada dotýkala hrudi. V pozici vydržte asi 15 vteřin a 20x opakujte. Tento cvik uvolňuje zadní krční svaly a horní část zad.

Co za to může, že vás bolí?

1. Špatná obuv. Vysoké podpatky či nekvalitní obuv s sebou přinášejí různá úskalí. Díky nim postava získává vadné držení, a navíc tak dochází k přetěžování kloubů, svalů, vazů i chodidel.

2. Těžká kabelka. Naší páteři vadí i velké přeplněné kabely přes jedno rameno, které my ženy tak milujeme.

3. Kouření. Důvodem je horší cirkulace krve, která brání živinám, aby se dostaly do těch správných míst.

4. Prochladnutí. Stačí přijít z venku do větrané místnosti, kde je otevřené okno, a svléknout si teplý kabát.

ČTĚTE TAKÉ: VIDEOTEST: Jak fit je vaše tělo a psychika?

5. Špatné držení těla. Pokud chcete docílit správného postoje, zvolte přirozený pohyb – chůzi nebo běh. Těch správných návyků můžete docílit také pravidelným cvičením jógy.

6. Nesprávné sezení. Při sedavém zaměstnání je navíc páteř více namáhána, je proto důležité osvojit si několik návyků, které nás naučí správně sedět. Při správném sezení by měla být kolena ohnutá do pravého úhlu a celá plocha zad opřená o opěradlo židle. Pokud sedíte u počítače, dávejte si pozor na to, aby monitor byl rovně před očima. Každé dvě hodiny je pak vhodná patnáctiminutová pauza na protáhnutí.

7. Nedostatek „béčka“. Vitamin B12 má přímý protibolestivý účinek a působí blahodárně. Napomáhá správně vyživovat nervy a svaly a dokáže též zmírnit bolesti zad. Potraviny, které obsahují značné množství vitaminu B, jsou ořechy, maso, vejce, luštěniny, brambory, listová zelenina či pivovarské kvasnice.

8. Špatný polštář. Na výběru kvalitní matrace bychom si proto měli dát záležet.

9. Stres. Je až s podivem, kolik zdravotních problémů přináší dlouhodobý stres. Naše svaly jsou neustále napjaté a nedovolují nám dosáhnout patřičného uvolnění.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku