Přejít k hlavnímu obsahu

6 věcí, které si ženy okolo 50. roku přejí, aby jim jejich lékaři řekli narovinu

Stárneme všichni. Ovšem jsou informace, který bychom jako ženy rády věděly dopředu, abychom se mohly připravit–fyzicky, ale především psychicky. Zde jsou některé velké změny, které byste měly očekávat a rady, co s nimi můžete dělat.

Jak procházíte životem, získáváte moudrost, zvýšenou empatii a zkušenosti. Ženy ve věku 50 let a více se cítí vděčnější za každý další den, jsou si jistější ve svých rozhodnutích a jsou schopnější lépe se rozhodovat, jak naložit se svým časem.

Otestujte se: Určete pomocí 20 otázek stupeň svojí empatie. Jste jako skála nebo spíše emoční houba?

Ale padesátka je také okamžikem, kdy si "stárnutí začíná vybírat svou daň na vašem fyzickém zdraví", říkají odborníci, což vyvolává změny, které mohou být neočekávané nejen pro vaše tělo, ale i psychickou pohodu.

1. Ženy nad 50 let trápí větší břicho

Pokud jste vždy měli tvar postavy přesýpacích hodin, může být vaše padesátka drsným probuzením. Můžete jíst stejná jídla a cvičit stejně jako vždy, ale váš pas může začít mizet.

"Dříve estrogen signalizoval vašemu tělu, aby uložilo tuk do prsou, hýždí a stehen, aby se připravilo na těhotenství. Po menopauze, kdy hladina estrogenu prudce klesá, mohou ženy zaznamenat posun v distribuci tuku – spíše do oblasti břicha než boků,“ vysvětluje Kathryn Rexrode, vedoucí oddělení zdraví žen v Brigham a profesorka medicíny na Harvard Medical School.

Studie ukazují, že ženy ve věku 50 až 60 let přiberou v průměru asi 1,5 kila ročně.

Výživový poradce radí:

Cvičení vašeho bříška nerozpustí břišní tuk. Místo toho se zaměřte na celkové hubnutí a zdravý životní styl.

3 nejlepší diety pro ženy nad 50 let podle lékařů a dietologů

Ženy kolem 50. roku trápí nekontrolovatelné přibírání na váze. Jednou ročně vychází v prestižním magazínu o zdraví speciál o dietách, kde odborníci vyberou ty nejlepší a nejzdravější diety. Letos se jedna z kategorií zaměřila na ženy po 50. roce. Jaké jsou 3 nejlepší a nejúčinnější diety?
svetzeny.cz

2. Vaše kosti jsou po padesátce křehčí

Počínaje kolem 50. roku života začne každému klesat hustota kostí. U žen však menopauza výrazně urychluje úbytek kostní hmoty. Podle některých odhadů ztrácejí ženy během menopauzy až 20 procent své kosterní hmoty"Pokles estrogenu má velmi přímý vliv na kosti. To vystavuje ženy většímu riziku osteoporózy," říká MUDr. Rexrode.

Čtěte: Hubnutí po padesátce: Přechytračte svoje tělo a zvyšte hormony, bílkoviny i váhy

Výživový poradce radí:

Cvičení se zátěží jako je silový trénink, denní procházky, aktivní turistika, tenis nebo tanec může pomoci posílit kosti. Zároveň dbejte na dostatečný přísun vápníku a vitamínu D, ať už ze stravy nebo z doplňků stravy.

3. Ženy po 50. roku jsou citlivější na alkohol

Vaše tělo s přibývajícím věkem metabolizuje alkohol pomaleji. Navíc, protože svalová hmota s věkem ubývá, je méně svalové tkáně, která absorbuje alkohol. Mezitím mohou léky, které užíváte, také interagovat s alkoholem a zesilovat jeho účinky.

Výživový poradce radí:

Zkuste mocktail. Díky rostoucímu počtu nápojů bez alkoholu na trhu nemusíte pít alkohol, abyste si mohli vychutnat lahodný nápoj po večeři. A pokud přeci jen máte chuť, tady platí, že střídmost je ta nejlepší cesta

Módní jaro 2024: Trendy svetry, které musíte mít. Sluší hlavně ženám nad 50 let

Ať už je právě trendy cokoliv, pokud vám to stoprocentně nesedí a nekoresponduje s vaší postavou, pak to raději nechte v obchodě či e-shopu. Ženy nad 50 let tohle přesně vědí. Znají svůj styl, ví, co jim sluší a co naopak vůbec ne a toho se drží. Jaké trendy svetry by neměly chybět v šatníku ženám nad 50 let?
svetzeny.cz

4. Intimní chvíle začínají být nepříjemné

"Po menopauze nízké hormonální hladiny způsobují, že vaginální stěny jsou tenké a suché, což vede k citlivosti, bolestivému pohlavnímu styku a ztrátě touhy," říká Karyn Eilber, MD, urogynekoložka z Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles. "I když to může být nepříjemné, je důležité komunikovat problémy se svým partnerem, protože stav je léčitelný."

Odborník radí:

Některým ženám postačí volně prodejné lubrikanty. Pokud ne, poraďte se se svým lékařem o různých typech hormonální terapie.

Mohlo by vás zajímat: Perimenopauza: Dovede potrápit i třicátnice. Zjistěte, zda i vy pociťujete její příznaky

5. V menopauze se ženám zvyšuje riziko srdečních onemocnění

"Riziko srdečních onemocnění u žen výrazně stoupá po menopauze, a to je často, kdy se u žen poprvé rozvinou kardiovaskulární rizikové faktory, jako je vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol. Dokonce i ženy, kterým vždy bylo řečeno, že mají nízký krevní tlak, mohou zjistit, že po menopauze náhle stoupne, čímž se, bohužel, zvýší jejich šance na srdeční infarkt nebo mrtvici," říká MUDr. Martha Gulati, expertka na ženské srdeční choroby. 

Výživový poradce radí:

Zaměřte se na snížení rizik díky zdravějšímu životnímu stylu. Přidejte do své denní rutiny více fyzické aktivity. Pokud jde o vaši stravu, jezte více rostlinných potravin a vyhýbejte se nasyceným tukům.

 

6. Ženám po 50. roce se mění kvalita spánku

Pokud jste si už prošli menopauzou, možná víte, jak vás může z hlubokého spánku probudit nával horka. Ale i když návaly horka odezní, další hormonální změny a zvýšení tělesné teploty, ke kterému dochází ve středním věku, mohou ovlivnit kvalitu a délku vašeho spánku"Náš čas v posteli a náš cirkadiánní rytmus se stávají zranitelnějšími vůči negativním vlivům," říká Kristin Daleyová, psycholožka a expertka na spánkovou medicínu.

Odborník radí:

Zkuste jít spát a probouzet se každou noc zhruba ve stejnou dobu. Udržujte svou ložnici co nejtmavší. A v noci snižte teplotu. Důležité je také každodenní cvičení a vystavení se jasnému světlu. 

Zdroj článku